Oliver Solberg ze wsparciem Skody Motorsport
Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul wygrywają Rajd Monte – Carlo 2020!
Rajd Monte – Carlo 2020 (OS14) – Neuville liderem w “generalce”!
Elfyn Evans liderem “Monte” w sobotę. Thierry Neuville odrabia straty
Rajd Monte – Carlo 2020 – Sebastien Ogier liderem po ośmiu oesach
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Historyczne, HRSMP, PPC, RO, KJS, RSMŚl

5. Rajd Mikołowsko-Żorski – nowości pierwszej rundy RSMŚl

W dniach 23–24 kwietnia br. już po raz piąty trasy w okolicach Mikołowa i Żor staną się areną motorsportowych zmagań. Tym razem obok rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska do rywalizacji staną również klasyki, startujące w ramach Historycznego Rajdowego Pucharu Polski. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Maciej Wisławski.

Nowością jest pojawienie się w nazwie rajdu Żor, które zostały oficjalnym partnerem imprezy. Oprócz odcinków rozgrywanych w okolicach miasta na żorskim rynku będzie miała miejsce również ceremonia zakończenia zawodów.

Bazą rajdu pozostaje Mikołów. Po uroczystym starcie na mikołowskim rynku zawodnicy wyruszą na trasę wieczornego Prologu, który – tak jak rok temu – będzie wytyczony w centrum miasta.

– Rajd Mikołowsko-Żorski jest kontynuacją Rajdu Mikołowskiego i odbędzie się już po raz piąty. Z okazji tego małego jubileuszu postanowiliśmy zorganizować imprezę z większym rozmachem. Na widzów, którzy odwiedzą w sobotnie popołudnie i wieczór centrum Mikołowa, czeka wiele atrakcji, nie tylko związanych ze sportową rywalizacją. W niedzielę już tradycyjnie dla naszego rajdu odbędą się 3 odcinki specjalne przejeżdżane 2 krotnie. Zakładamy, że będą miały długość między 6,5 a 7 km. Cieszymy się też, że do organizacji imprezy dołączyły Żory. – mówi Jarosław Skwarek, dyrektor rajdu.

Nowe oesy

Organizatorzy przygotowali odcinki specjalne o łącznej długości około 43 km, spośród których znaczna część przebiega zupełnie nowymi trasami w powiecie mikołowskim, pszczyńskim, gliwickim oraz w okolicach Żor. Park serwisowy ponownie ulokowany zostanie na parkingu przed Centrum Handlowym Auchan w Mikołowie.

Rajd będzie pierwszą z 7 rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Zarząd Okręgowy PZM w Katowicach ogłosi pełny kalendarz mistrzostw na spotkaniu z zawodnikami, które zaplanowano na 12 lutego.

Z mistrzem Polski

W ubiegłym roku Rajd Mikołowski przyciągnął przeszło 90 załóg rywalizujących w RSMŚl. Wśród nich znaleźli się także goście startujący na co dzień w innych seriach, m.in. mieszkający w Mikołowie Łukasz Habaj, który został zaproszony do udziału również w tegorocznej edycji.

Klasyki na start

5. Rajd Mikołowsko-Żorski będzie także II rundą nowo utworzonego Historycznego Rajdowego Pucharu Polski. To seria imprez dla zawodników startujących samochodami rajdowymi, które powstały przed 1991 r. Swój udział w cyklu zapowiedziało blisko 70 zawodników. Na trasie mogą pojawić się takie klasyki jak Audi Quattro, BMW 2000 ti, Ford Escort RS 1800, Porsche 911SC czy polskie Fiaty 125p, maluchy i polonezy. Uczestnicy HRPP będą rywalizować na tej samej trasie co pozostali zawodnicy – z jednym wyjątkiem: specjalnie z myślą o nich planowany jest oes na terenie Miasteczka Westernowego Twinpigs w Żorach.

Rajdowe święto

Na trasie mikołowskiego Prologu będzie można zobaczyć nie tylko samochody rajdowe – te współczesne i historyczne, ale także paradę supersamochodów oraz show z udziałem samochodów elektrycznych. W sobotę na rynku w Mikołowie odbędzie się wiele imprez towarzyszących, także dla najmłodszych widzów. Współprowadzącym całość będzie Maciej Wisławski – legendarny pilot rajdowy, który wraz z Krzysztofem Hołowczycem zdobył tytuł mistrza Europy.

Nie tylko zabawa

Przedstawiciele organizatora przed imprezą odwiedzą szkoły w miejscowościach przez które przebiega trasa rajdu. Towarzyszyć im będzie zawodnik oraz prawdziwa rajdówka, którą dzieci będą mogły obejrzeć z bliska. Celem tej akcji jest przekazanie wiedzy na temat rajdu oraz zasad bezpiecznego kibicowania na tego typu imprezach.

Akcje edukacyjne przy współudziale Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach skierowane głównie do młodych kierowców będą także prowadzone w dniu zawodów na mikołowskim rynku.

Darmowy informator

Więcej o 5. Rajdzie Mikołowsko-Żorskim będzie można przeczytać w darmowym informatorze, który będzie dystrybuowany przed rajdem i w jego trakcie. Już wkrótce ruszy też odświeżona strona internetowa wydarzenia. Organizatorem imprezy jest Automobilklub Ziemi Tyskiej, przy współpracy z agencją Time4. Honorowy patronat objęli burmistrz Mikołowa i Prezydent Miasta Żory. Partnerami rajdu są firmy: Silesia Oil producent środków olejowych i smarowych AVIA, Proform oraz Ibudhaus.

Organizator zachęca do kontaktu firmy zainteresowane reklamą podczas rajdu oraz w informatorze rajdowym. Szczegóły oferty można uzyskać pod adresem [email protected] Szczegóły na temat imprezy będą systematycznie ukazywały się na stronie internetowej www.rajd.mikolow.pl oraz na www.facebook.com/rajdmikolowski.

You may also like
Do Góry