Kategoria: WRC

Zespoły nie chcą Rajdu Polski w przyszłorocznym kalendarzu WRC

Jak podaje serwis motorsport-news.co.uk przyszłoroczna organizacja Rajdu Polski stoi pod wielkim znakiem zapytania. Powodem mają być niebezpieczne sytuacje, które miały miejsce na odcinkach specjalnych w ubiegły weekend. Według informacji serwisu, szefowie zespołów oraz kierowcy zgodnie uważają, że Rajd Polski nie powinien być już rundą Mistrzostw Świata.

Dyrektor rajdowy FIA, Jarmo Mahonen:

Podczas rajdu mieliśmy kilka problemów z bezpieczeństwem, co teraz musimy zbadać, a potem zapisać nasze wnioski. Incydent z wozem strażackim na trasie jest badany na szczeblu lokalnym – to nie miało związku z rajdem. Ale jak to się mogło zdarzyć? Z moich informacji wynika, że ten wóz przejechał blisko policjanta. Na szczęście nic się nikomu nie stało, ale to nie jest część rajdów.

Mahonen odniósł się także do zachowania kibiców na trasie, które według niego było niedopuszczalne.

To nie była taka kultura kibicowania jaką mamy w Skandynawii. Tutaj kibice chcieli stać po prostu jak najbliżej samochodów. To był bardzo pracowity weekend dla Michele [Mouton, delegat do spraw bezpieczeństwa FIA, przyp. red.]. To był weekend do przetrwania.

Problemy na trasie rajdu rozpoczęły się już podczas czwartkowego odcinka testowego, podczas którego jeden z kibiców został uderzony kamieniem. Po przewiezieniu go do szpitala został poddany operacji i według informacji motorsport-news.co.uk został już wybudzony ze śpiączki. Łącznie aż sześć odcinków specjalnych było opóźnionych ze względu na kibiców stojących w niebezpiecznych miejscach. Jeden z czołowych kierowców WRC miał powiedzieć:

Jak moglibyśmy tutaj wrócić? To nie mam sensu. Ludzie nie rozumieją, że auto może pojechać w każdym kierunku. Kiedy jedziemy w koleinach, auto może z nich wyskoczyć i pojechać gdziekolwiek.

Zespoły mówią wspólnym głosem, że Rajd Polski jest zbyt niebezpieczny. Michel Nandan, szef zespołu Hyundaia powiedział portalowi motorsport-news.co.uk:

To jest niesamowite, niewiarygodne, że to może się zdarzyć. Rajd jest tu rozgrywany od dłuższego czasu, to nie jest pierwszy raz i oglądanie tego jest dość przerażające.

Do tych wydarzeń odniósł się również rzecznik prasowy Rajdu Polski, Andrzej Borowczyk, który incydent z wozem strażackim nazwał idiotycznym ludzkim błędem, a cały teren uważa za dobrze zabezpieczony. Borowczyk odniósł się również do szans odnośnie do możliwości organizacji Rajdu Polski w ramach Mistrzostw Świata w przyszłym roku:

Spójrzmy na zdjęcia i liczbę kibiców. Rajd Polski wnosi coś do tych mistrzostw i jestem pewny, że wrócimy.

Po raz kolejny powtórzymy ważną zasadę, którą powinien stosować (i wierzymy w to, że tak jest!) każdy kibic rajdowy: dbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych. Jeśli widzicie zagrożenie, reagujcie. To pomoże wszystkim!

Zobacz również:

komentarzy
Serwis tworzy grupa pasjonatów, dla których rajdy samochodowe są czymś więcej niż tylko sportem.

Zgodnie z nazwą Rajdy24, relacjonujemy życie rajdowego świata 24 godziny na dobę.

Nasi partnerzy

Dołącz do nas!

Copyright © Rajdy24.pl (2014 - 2016). Właścicielem serwisu jest firma GB Promotion

Do Góry