Kategoria: Wirtualne

WRSMP – wirtualne rajdy, prawdziwa rywalizacja

RBR – pod tymi trzema literami kryje się najlepszy symulator rajdowy, jaki kiedykolwiek stworzono. Pozycja ta została opracowana przez SCi oraz Warthog Games, a przy jej tworzeniu pomagał sam Richard Burns, rajdowy mistrz (2001) i dwukrotny wicemistrz (1999 i 2000) świata. Powstało dzięki temu narzędzie pozwalające na wcielenie się w rolę prawdziwego kierowcy rajdowego. Nie jest to kolejna zręcznościówka pozwalająca na szybką jazdę i zabawę na klawiaturze. To zupełnie coś innego, co stworzone zostało na podstawie oczekiwań tych osób, które we krwi mają wysooktanową benzynę. Cenne wskazówki mistrza świata WRC pozwoliły na stworzenie niesamowicie realistycznego trybu rozgrywek rajdowych.

W oryginalnej odsłonie RBR wita nas wirtualną szkołą jazdy rajdówką, prowadzoną przez samego Burnsa. Wszystko, czego się tutaj nauczymy, możemy i na pewno będziemy wykorzystywać w rzeczywistości. Przykładem jest jedna z lekcji ucząca, jak pokonywać zakręty z dużą prędkością – wystarczy tuż przed zakrętem delikatnie nacisnąć hamulec, co w rezultacie spowoduje przeniesienie masy pojazdu na przednią oś, co jednocześnie zwiększy przyczepność przednich kół. Dzięki temu możemy pokonać łuk szybciej i jednocześnie uniknąć podsterowności. Powyższy przykład pokazuje nam, jak daleko w kwestii realizmu posunęli się twórcy RBR – a takich przykładów jest mnóstwo.

e5009e4e04bb4Dopiero po zaliczeniu wszystkich etapów szkoły rajdowej mamy możliwość wzięcia udziału w Mistrzostwach Świata na 38 różnych trasach, wybierając spośród 8 samochodów. Tak jak w prawdziwych rajdach, tak i tutaj mamy możliwość rywalizowania w różnych teamach, a w parku serwisowym do dyspozycji każdego gracza jest cały ogrom ustawień. Każda, nawet najmniej zrozumiała dla laika zmienna wypływa na prowadzenie się wybranego przez nas samochodu.

Recenzje znawców tematu były doskonałe i gra stanowiła naprawdę duże wyzwanie, dla każdego kto tylko zechciał spróbować swoich sił w rozgrywkach RBR. Sam symulator okazał się na tyle trudny, że nie każdy chciał nauczyć się jazdy rajdówką, co i w rzeczywistym świecie nie jest łatwe.Wielu graczy długo ćwiczyło, zanim ich wymarzony samochód zaczął trafiać w drogę i w całości docierał do mety rajdu. Bo i odwzorowanie uszkodzeń auta zostało przygotowane na bardzo realistycznym poziomie.

Niestety, spora liczba błędów i wynikających z pośpiechu niedoróbek gry oraz kłopoty finansowe Warthog Games spowodowały, że gra nie uzyskała takiej popularności, na jaką zasługiwała. Dodatkowo Richard Burns przegrał swoją walkę z nowotworem, co przesądziło o braku kontynuacji projektu – szanse na rozwój i dopracowanie gry przepadły na zawsze. Jednak dzięki pasjonatom, którzy docenili wyjątkowe podejście gry do realizmu jazdy i poświęcili ogromną ilość czasu i energii na rozgryzienie mechanizmów w niej „zaszytych” RBR rozkwitł na nowo – tym razem w odsłonie sieciowej.

Stworzone zostały pluginy umożliwiające zabawę z innymi kierowcami przez Internet. Najbardziej znane i najbardziej dopracowane to francuski i czeski, przy czym ten drugi skupia najwięcej polskich graczy i właśnie na nim są organizowane najbardziej prestiżowe rozgrywki naszych rodzimych rajdów wirtualnych, a mianowicie WRSMP – Wirtualne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Co rok, już od 6 lat, ponad 200 kierowców bierze udział w tych rozgrywkach. Za przygotowanie tras, modów (dodatków zbliżających wygląd trasy do prawdziwych odcinków specjalnych), jak i prawidłowy przebieg rajdów dba ekipa E-RAJDY, która zajmuje się tym od samego początku trwania Wirtualnych Mistrzostw Polski od 2009 roku. Stworzyła ona od podstaw model rozgrywek, które są już legendarne i z roku na rok coraz bardziej wymagające.

Start w WRSMP zapewnia specjalna licencja. Po jej zakupie kierowcy mogą startować indywidualnie lub dołączyć do jednego z wielu teamów rajdowych, a dzięki temu zdobywać punkty nie tylko indywidualnie, ale również zespołowo. Dla najlepszych na zakończenie sezonu ufundowane są dyplomy, pucharu a i czasami cenne nagrody.

Zespoły do jakich mogą dołączyć gracze to między innymi: Play-Max.pl Rally Team, Wheel Stand Pro VRT, Killaz Motorsport, Rookie Rally Team, TRITON Rally Team i wiele innych. Do wyboru każdy gracz ma również inne rozgrywki, nie wymagające licencji WRSMP (a czasem wymagające własnych), np.: Puchar Asów, Pompa Cup, MoCC, Virual Super Oes, Puchar eRki, itd.

Obecnie do dyspozycji graczy jest niemal 150 rajdowych tras – niektóre to odwzorowane co do milimetra, prawdziwe odcinki specjalne z rajdów rozgrywanych w różnych zakątkach świata. Kierowcy mogą wybierać spośród 58 różnych rajdówek – od aut WRC (zarówno starszych „dwuliterówek”, jak i nowsze 1,6), poprzez auta klasy R5, R4, S2000, N4, R3, R2, po auta GT, a także klasy historyczne w tym A i B grupowe potwory.

Dodam również, że w tym roku światło dzienne ujrzał jeszcze bardziej realistyczny model fizyk, dzięki któremu jeszcze bardziej czuć masę auta, wpływ hamowania i ruchów kierownicy na rajdówkę, a także to jak naprawdę samochód zachowuje się po utracie elementów aerodynamicznych lub po uszkodzeniu zawieszenia. Osoby, które do tej pory ścigały się w wirtualnych rajdach, uczą się więc teraz nowych samochodów i tego co oferują. Każdy, kto jeszcze nie zdecydował się na rozpoczęcie swojej przygody z RBR niech wie, że to jest właściwy moment by kupić kierownicę i dołączyć do grona rajdowych fascynatów.

Mimo 11 lat na karku, symulator ten skupia przy sobie wielką rzeszę nie tylko fanów rajdów, ale i kierowców i pilotów rajdowych. Jest jedyną grą, której realizm jest na tak wysokim poziomie, że ci, którzy na co dzień ścigają się w rajdach, mogą do traktować jako świetne narzędzie do szlifowania swoich umiejętności. Dodaje to dodatkowego smaku, gdy osoby które z różnych względów nie mogą realnie zasiąść za kierownicą auta rajdowego, mogą rywalizować na trasach wirtualnych rajdów ze swoimi idolami. Dość powiedzieć, że na wirtualnych trasach widywano Roberta Kubicę czy braci Solbergów, a obecnie przy odrobinie szczęście można spotkać m.in. Mateusza Lisowskiego, Maćka Handwerkera, Maćka Gleixnera i wielu innych.

Zapraszamy wszystkich już wkrótce na podsumowanie tegorocznych zmagań na arenie WRSMP 2015, oraz udziału w rozgrywkach w 2016 roku.

Stanisław „weekend” Dobosz

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry