Kategoria: Wirtualne

Wirtualny sezon WRC zmierza ku końcowi

Chociaż 10. runda Rajdowych Mistrzostw Świata została odwołana z powodu fatalnego stanu dróg w Chinach, nic nie stanęło na przeszkodzie w planowym rozegraniu jej wirtualnej wersji. Jako że Rajd Chin miał być nową rundą w WRC, jego konfiguracja składała się z nieużywanych do tej pory asfaltowych oesów, co podnosiło poprzeczkę zawodnikom. 75 śmiałków, którzy stawili się na starcie zmierzyło się zaś z 16. próbami o łącznej długości 131 kilometrów.

Choć początek rajdu zwiastował kibicom spektakl, w którym do końca o tryumf będą walczyć Adrian Klimas i Jakub Masiarek. Niestety tym razem emocje opadły już po 6. oesie, gdzie wypadł dotychczas liderujący w rajdzie Jakub. Będący ostatnio w wybornej formie Adrian nie pozostawił złudzeń pozostałym rywalom i pewnie sięgnął po kolejne zwycięstwo. Za jego plecami dzielnie z autami WRC rywalizował Kamil Żurawlew swoją Fiestą R5. Ostatecznie do podium generalki zabrakło mu tylko 0,6 sekundy! Lepsi okazali się jadący autami WRC Tomasz Moskała, dla którego 2. miejsce w rundzie wirtualnego WRC to życiowy sukces oraz Dawid Chorobik.

ss-3jjjjW WRC2 drugi raz z rzędu niepodzielnie rządził Kamil Żurawlew, który bardziej niż na zwycięstwie w klasie koncentrował się na walce z czołówką w mocniejszych autach WRC. Tym razem kroku swojemu głównemu rywalowi nie dotrzymał Juan Marzoa, lecz honoru Hiszpanów bardzo dobrze bronił Echedei Benitez, który pierwszy raz zameldował się na podium. 3. miejsce w Rajdzie Chin zajął natomiast Janusz Boruta.

Bardzo emocjonująco przebiegała rywalizacja w klasie PWRC, gdzie została przerwana hegemonia zawodników Rookie Rally Team. Mimo nacisków ze strony aż 4 rywali wzorowo z presją poradził sobie Tomasz Matera, który po wielu finiszach na podium w końcu odniósł upragnione zwycięstwo. Drugie miejsce na ostatnim oesie wywalczył Wojciech Komorek, pokonując trzeciego Damiana Trzcińskiego o mniej niż sekundę. W ten oto sposób dublet w klasie PWRC wywalczył team AK-Sport WRT.

Zespół RRT powetował sobie to niepowodzenie absolutną dominacją w klasie WRC3, gdzie kierowcy niebiesko-czarnych aut zajęli wszystkie miejsca na podium. Przez cały dystans rajdu o zwycięstwo walczyli Daniel Zarychta, Mateusz Magdziarz oraz Mateusz Żarnowski. Najrówniejszym tempem popisał się pierwszy z nich, co zaowocowało blisko 2-minutową przewagą na mecie. Bitwa o 2. miejsce na podium toczyła się do ostatnich metrów. Finalnie w pojedynku Mateuszów lepszy okazał się być Magdziarz.

Do ciekawych rozstrzygnięć doszło w JWRC, gdzie plany przerwania złej passy dotychczasowego lidera punktacji, Marcina Zmysłowskiego legły w gruzach na 8. próbie. Z okazji natychmiast skorzystali główni rywale, Wojciech Stuchlik oraz Jan Kandler, odjeżdżając rywalom i zdobywając duże punkty. Zdecydowanie lepszy z tej pary okazał się być zawodnik Wheel Stand Pro, który po tej rundzie został nowym liderem punktacji w klasie Juniorów. Podium w Rajdzie Chin uzupełnił Marcin Gwiżdż, do ostatnich metrów walczący o pozycję z Adrianem Firlejczykiem.

wrc11-tour-de-corse-03jjjjW rywalizacji zespołów najlepiej spisała się ekipa Rookie Rally Team, która o 18 punktów pokonała drużynę AK-Sport WRT. Zespół Krzysztofa Sądeja z rajdu na rajd dysponuje coraz lepszą formą, odrabia straty z pierwszej części sezonu i ma coraz większe szanse nawet na walkę o wicemistrzostwo. Swojego miejsca łatwo nie ustąpi na pewno BlueArrows Rally Team, który w Chinach był 3.

Są w rajdowym kalendarzu imprezy, bez których ciężko wyobrazić sobie naszą ukochaną dyscyplinę. Niewątpliwie Rajd Francji, rozgrywany na wyspie Korsyka zalicza się do wąskiego grona rajdów klasycznych. Podobnie jak w realny odpowiednik, wirtualny Rajd Korsyki składał się z 10 długich, asfaltowych oesów. Na szczęście pogoda dopisała i zawodnicy w pełni mogli wykorzystać potencjał swoich maszyn.

W czubie tabeli tym razem nie było wątpliwości kto dyktuje warunki. Będący w znakomitej formie Adrian Klimas przewodził stawce od startu do mety ani przez chwilę nie czując realnego zagrożenia ze strony rywali. W ten sposób zawodnik Killaz Motorsport wygrał 3. rajd WRC z rzędu. Piękny pojedynek o miejsce za plecami zwycięzcy stoczyli natomiast Jakub Masiarek oraz Dawid Chorobik. Narzekający na przeziębienie lider punktacji mistrzostw przez cały rajd odpierał zażarte ataki rywala. Finalnie Dawid rozminął się z 2. pozycją o zaledwie 1,5 sekundy!

Spektakularną walkę o zwycięstwo mieliśmy natomiast w klasie WRC2, gdzie stawce przewodzili na przemian Kamil Żurawlew oraz Juan Marzoa. Hiszpan decydujący atak przeprowadził na 9. próbie, nie oddając już swojego prowadzenia aż do mety. To nie był jednak jedyny polsko-hiszpański pojedynek w tym rajdzie. O najniższy stopień podium starli się bowiem Tomasz Jarka oraz Echedei Benitez. Tym razem górą był Polak z ekipy AP WRT.

Równie wielkie emocje towarzyszyły rywalizacji wśród aut produkcyjnych, gdzie auta Mitsubishi zdystansowały rywali z Subaru. Kwestię zwycięstwa rozstrzygnęli między sobą kierowcy Lancerów ze stajni RRT, Mateusz Przyszlakowski oraz Damian Trzciński. W tym przypadku czysta szybkość zwyciężyła nad regularnością, gdyż Mateusz po błędzie na 3. próbie zdołał odrobić ponad 40 sekund straty, by na mecie móc cieszyć się ze zwycięstwa z minimalną przewagą 4 sekund! 3. miejsce w klasie PWRC wywalczył zaś Marcin Marciniec, który w pojedynku Imprez N14 pokonał Tomasza Materę.

W WRC3 rywalizację zdominował Dawid Perużyński, który w końcu wrócił do formy z początku sezonu. Zwycięstwo kierowcy Opla Corsy przywróciło go do walki o tytuł mistrzowski, gdyż od kilku rajdów pauzuje dotychczasowy lider punktacji, Maciej Ślefarski. Za plecami Dawida spokojne 2. miejsce dowiózł do mety Dawid Zyzak, który także ostatnio nie mógł narzekać na nadmiar szczęścia. Początkowo rywalizować z kierowcą Clio próbował Daniel Zarychta. Jednak nadmiar popełnionych błędów zaowocował zajęciem 3. miejsca z 2-minutową stratą do rywala.

richardburnsrally_sse-2016-09-22-11-17-22-00Absolutnie niesamowicie układa się walka o tytuł w klasie Juniorów, gdzie o najważniejszy laur walczy aż 3 kierowców. Na Korsyce w końcu nastąpiło przełamanie Marcina Zmysłowskiego, który ustrzegł się błędów i po twardym boju z Janem Kandlerem odniósł zwycięstwo. Była to jego pierwsza wizyta na podium od Rajdu Portugalii! Nieudany start zanotował natomiast Wojciech Stuchlik, prowadzący w tabeli przed 11. rundą. W efekcie nowym liderem punktacji klasy JWRC został Jan Kandler mający 3 pkt. przewagi nad Marcinem i 5 nad Wojtkiem. Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że najniższy stopień podium w Rajdzie Korsyki wywalczył Julek26.

11. runda wirtualnego WRC wyłoniła pierwszego czepiona, a właściwie czempionów. Żadna ekipa nie ma bowiem nawet matematycznych szans na pokonanie Rookie Rally Team’u w klasyfikacji zespołów. Ekipa RRT zdominowała tegoroczną rywalizację, wygrywając wszystkie dotychczasowe rajdy i zdobywając ponad 2 razy więcej punktów od najbliższego rywala. We Francji zawodnicy w czarno-niebieskich autach ustanowili nowy rekord, zdobywając aż 105 punktów. 2. miejsce zdobyli zawodnicy z AK-SPORT WRT, pokonując o 2 oczka RALLY and RACE Team.

Choć sezon nieuchronnie zmierza do końca, to z rajdu na rajd emocje towarzyszące naszym imprezom rosną. Zachęcamy do odwiedzenia strony: www.wirtualnerajdy.pl gdzie znajdziecie więcej szczegółów na temat Wirtualnych Rajdów.

(dz)

Zobacz również:

komentarzy
Serwis tworzy grupa pasjonatów, dla których rajdy samochodowe są czymś więcej niż tylko sportem.

Zgodnie z nazwą Rajdy24, relacjonujemy życie rajdowego świata 24 godziny na dobę.

Nasi partnerzy

Dołącz do nas!

Copyright © Rajdy24.pl (2014 - 2016). Właścicielem serwisu jest firma GB Promotion

Do Góry