Kategoria: Wirtualne

Wirtualne zmagania w Mistrzostwach Europy

Po blisko miesięcznej przerwie kierowcy wrócili do rywalizacji na trasach wirtualnych Mistrzostw Europy. Tym razem zagościli na malowniczych, asfaltowych trasach Wysp Kanaryjskich i choć na kilku próbach można było natknąć się na mżawkę to przez większość rajdu pogoda była iście wakacyjna. Była to miła odmiana po wręcz przeprawowej rundzie na Łotwie.

Konfiguracja trasy obejmowała 12 klasycznych prób o równej niczym na torze wyścigowym nawierzchni. Tym razem zabrakło superoesów i prób innych niż asfaltowe. W tych, dość łatwych jak na standardy naszych rajdów, warunkach liczyła się zatem głównie czysta szybkość, odwaga i dobry opis odcinków.

ERC (3)W hiszpańskiej rundzie ERC prawdziwy koncert znakomitej jazdy dał Marek Jagiełło z zespołu Killaz Motorsport, który od pierwszego oesu nie pozostawiał złudzeń rywalom. Z każdą kolejną próbą umacniał się na prowadzeniu w rajdzie. Ostatecznie zapisał na swoje konto aż 11 z 12 rozegranych odcinków specjalnych! Za plecami Marka trwała natomiast znakomita walka o 2. miejsce, między Adrianem Klimasem i Mariuszem Chraściną. Mimo ciągłego wywierania presji przez Mariusza, Adrian obronił 2. miejsce w rajdzie i dublet dla zespołu Killaz. W tej sytuacji, najniższy stopień podium przypadł Mariuszowi. Oczywiście czołówka rajdu korzystała z aut R5 i układ podium w klasyfikacji generalnej jest tożsamy z kolejnością w klasie ERC1. Adrian Klimas, który na Kanarach powtórzył wynik z Lipawy, został po tym rajdzie nowym liderem obu klasyfikacji.

Podobnie jak w topowej klasie, także wśród aut produkcyjnych z ERC2 równych sobie nie miał zawodnik Killaz Motorsport. Tym razem mowa o Danielu Frajdzie, który w swoim Subaru N14 o ponad minutę pokonał Rafała Marca w Lancerze evo 9. Podium w klasie uzupełnił Marcin Marciniec w kolejnym Subaru.

ERC (2)Podczas pierwszego dnia rajdu kibice mogli emocjonować się pojedynkiem na czele klasyfikacji ERC3, gdzie Dawid Wieczorek skutecznie odpierał ataki lidera tabeli, Mateusza Przyszlakowskiego. Niestety, już na porannej pętli 2. etapu Dawid popełnił kosztowny błąd, który skomplikował walkę tego kierowcy o miejsce na podium. Ostatecznie za plecami niezagrożonego już zwycięzcy, Mateusza Przyszlakowskiego na mecie zameldowali się Michał Rubajczyk oraz Jan Gorczyca.

Dość szybko klarowne stały się wyniki w klasie Junior ERC. Już po 1. pętli rajdu Marcin Zmysłowski, wykorzystując błędy rywala uzyskał przewagę ok. 30 s. nad Wojciechem Stuchlikiem. Od tej pory obaj kierowcy w Adamach R2 wymieniali się najlepszymi czasami na poszczególnych próbach, jednak nie miało to większego wypływu na różnicę czasową między nimi. Pewne 3. miejsce tym razem zajął Adrian Firlejczyk w Fordzie Fieście R2.

W klasyfikacji zespołowej znów tryumfował Rookie Rally Team, który minimalnie pokonał Wheel Stand Pro VRT. Podium w klasyfikacji zespołowej uzupełnił Killaz Motorsport.

Przed nami Rajd Irlandii, stanowiący 3. eliminację ERC, który będzie kolejnym przystankiem na drodze po upragniony tytuł Mistrza Starego Kontynentu.

ERC (4)Organizator wytyczył 14 odcinków specjalnych rozgrywanych w okolicach Belfastu. Pierwszego dnia zawodnicy przejadą 6 oesów, włącznie z kończącą zmagania w tym dniu, miejską próbą Newtownards TT. Na 2. dzień przewidzianych jest 8 prób. Niestety prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne, co zwiastuje nie lada emocje! Zmienna pogoda na pewno w kluczowy sposób wpłynie na dobór opon, który będzie bardzo ważnym aspektem w przeciągu całego rajdu. Wąskie i szybkie partie, dużo szczytów i hopek a także mnóstwo syfu i brudu na cięciach, to właśnie są cechy charakterystyczne dla Rajdu Irlandii.

Jak poradzą sobie liderzy poszczególnych klas? Czy Adrian Klimas utrzyma prowadzenie w klasyfikacji generalnej? A może rywali znów zmiażdży Marek Jagiełło? Czy zwycięska passa zespołu Rookie Rally Team zostanie przerwana?

Przed rajdem jest wiele znaków zapytania, na które odpowiedzi poznamy za około 10 dni. Mamy nadzieję, że będziecie się dobrze bawić na irlandzkich oesach a emocje będą towarzyszyły wszystkim uczestnikom a także kibicom do ostatniego dnia rywalizacji! Lista zgłoszeń do rajdu zostanie zamknięta 14.04 (czwartek) o godzinie 12:00!

Zapisy
Harmonogram

Zapraszamy do odwiedzenia strony organizatora.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry