Kategoria: Wirtualne

VRC 2017 na start!

W tym tygodniu rusza nowy sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata. Podobnie jak w minionym roku jest to także oznaką startu zmagań wirtualnych kierowców. Po bardzo ciepłym przyjęciu naszych ubiegłorocznych starań w organizacji międzynarodowych rozgrywek, polegających na jak najrealniejszym odwzorowaniu największych rajdów świata, portal WirtualneRajdy.pl będzie kontynuował swoje dzieło także w roku 2017. Formuła będzie podobna, jednak nie ominęło jej kilka ulepszeń.

Główną zmianą jest zastąpienie dwóch równorzędnych cykli Wirtualnych Mistrzostw WRC oraz ERC – jednym łączącym najlepsze rajdy obu tych wspaniałych mistrzostw. Nowy cykl będzie nazywał się po prostu Virtual Rally Championship i wyłoni bezsprzecznie najlepszego kierowcę w rajdach wirtualnych. Nie będzie powtórki z zeszłego roku, gdy zawodnicy podzielili się laurami w dwóch cyklach. Kalendarz VRC składa się z aż 18 rajdów. W tym gronie nie mogło zabraknąć takich klasyków jak Rajd Monte Carlo, Szwecji, Akropolu, Barum czy Wielkiej Brytanii. Będą także oczywiście dwie polskie rundy rozgrywane na szutrach wokół Mikołajek i na rzeszowskich asfaltach. Miejsca zabrakło jedynie dla trzech rajdów szutrowych, których charakterystyka pokrywa się z już obecnymi w ”grafiku” imprezami.

W tym roku kierowcy zyskają pewien „bufor bezpieczeństwa” w postaci możliwości odpisania od swojego dorobku,  po jednym najsłabszym wyniku z pierwszej i drugiej części sezonu. Oczywiście pierwsza część sezonu składa się z rund 1-9, druga zaś z rajdów nr 10-18. Zabieg ten powinien zapewnić odpowiednią motywację także dla tych zawodników, których doścignął pech lub chwilowy brak czasu. Kolejną nowością w porównaniu z poprzednim sezonem będzie zastosowanie systemu SupeRally po wszystkich dniach rajdu.

Auta dopuszczone do startu w Virtual Rally Championship zostały przydzielone do 4 klas. W klasie VRC1 rywalizować będą auta królewskiej kategorii WRC. W VRC2 wystartują wszystkie samochody grupy RC2. Z uwagi na spadającą frekwencję oraz marginalizację grupy N w rzeczywistych rajdach, nie będzie w tym roku prowadzona osobna klasyfikacja dla tych aut. Pozostałe dwie klasy są przeznaczone dla aut z napędem na jedną oś. W VRC3 zobaczymy samochody z grupy R3, a w VRC4 bardzo popularne R-dwójki. Do mistrzostw nie zostały dopuszczone auta kategorii S1600, które są po prostu za stare i zupełnie zniknęły już z tras Rajdowych Mistrzostw Świata.

Wisienką na torcie, jeśli chodzi o wprowadzone zmiany, jest maksymalne uproszczenie procesu nabycia licencji. Otóż w tym roku… nie potrzeba żadnej! W roku 2017 nasze flagowe mistrzostwa zostały otwarte dla wszystkich zawodników, od których wymagane jest jedynie posiadanie gry Richard Burns Rally oraz bezpłatnego konta na stronie pluginu RBR Czech. Dzięki temu na starcie poszczególnych rajdów powinno pojawić się dużo więcej zawodników, zwłaszcza obcokrajowców. Efekty zmian widać już na liście startowej pierwszej rundy cyklu, Rajdu Monte Carlo, gdzie do tej pory zgłosiło się prawie 300 zawodników. A pamiętajmy, że nasz rajd rusza dopiero 30 stycznia!

Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić was do udziału w VRC 2017. Pękata lista startowa, jeden cykl mistrzowski, zaledwie cztery klasy aut plus oczywiście niezwykle wymagające, wierne realnym odpowiednikom rajdy o długości ponad 100 kilometrów… Świat RBR-a dawno nie widział takiego przedsięwzięcia. Spóźnialskich zapraszamy do zapisu na listę startową Monte Carlo. Do zobaczenia na oesach i na naszej stronie!

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry