Na torze Vilkiciai zobaczymy 72 kierowców Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross
Rally di Roma Capitale 2019: Basso najlepszy w generalce, Poloński w ERC2!
Rally di Roma Capitale 2019 (OS 4-6)- Basso na prowadzeniu, Habaj poza trasą
Gryazin na prowadzeniu, Łukasz Habaj tuż za podium po odcinku kwalifikacyjnym Rally di Roma Capitale
Wypadek podczas Eifel Rallye Festival 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Volkswageny zaliczają wymarzony początek sezonu

Druga generacja Polo R WRC zaliczyła wymarzony debiut w pierwszej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). Zawodnicy Volkswagen Motorsport zajęli całe podium Rajdu Monte Carlo, dając tym samym niemieckiemu producentowi miejsce w piątce historycznych zespołów, które kończyły najstarszy na świecie rajd w komplecie na pierwszych trzech pozycjach (obok Renault-Alpine, Lancii, Audi i Citroena).

Sébastien Ogier i Julien Ingrassia zapewnili Volkswagenowi 23 zwycięstwo w WRC, wygrywając po raz drugi z rzędu Monte Carlo. Francuzi pokazali równą i dojrzałą jazdę, która zaprocentowała sporą przewagą już w połowie rajdu. Później kontrolowali tempo, dowożąc wynik do mety w Monako. – Cóż za fantastyczny start sezonu! – mówił Ogier. – Jestem w siódmym niebie. Wygrana w Monte Carlo to to szczególne wydarzenie dla każdego kierowcy, ale nie da się opisać słowami co to znaczy dla mnie – tutaj jest mój dom. Przyjaciele, rodzina i fani dają mi tyle wsparcia i pewności siebie na tych trasach. Atmosfera była magiczna. Jestem wdzięczny, że mogę się dzielić tą radością. 83. edycja Monte była jednym z najtrudniejszych rajdów, jakie pamiętam odkąd pamiętam, szczególnie warunki. Również walka z Sebastienem Loebem, który wykręcił spekakularne czasy w czwartek. Wielkie dzięki dla mojego zespołu i załogi szpiegowskiej. Jestem również oczywiście bardzo zadowolony z całego wyniku Volkswagena; tak długo jak jestem na górze, Jari-Matti i Andreas to moje ulubione osoby do dzielenia podium.

Zarówno duet Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila jak i Andreas Mikkelsen/Ola Fløene osiągnęli najlepsze swoje wyniki w Monte Carlo. Latvala dodatkowo uzyskał jeszcze jeden punkt za trzecie miejsce na kończącym power stage. – Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego początku. Naszym celem od startu było ukończenie rajdu w pierwszej czwórce, a udało się dużo lepiej. Jestem zachwycony. To dobre uczucie po niezbyt nieudanych dotychczas występach w tym rajdzie. Warunki nie były łatwe i trzeba było znaleźć kompromis pomiędzy prędkością a rozwagą, aby uniknąć błędów. Po tym jak zbudowaliśmy przewagę na początku rajdu chodziło już tylko o utrzymanie pozycji a nie wykręcanie najlepszych czasów. Pierwsza trójka Volkswagena to najlepsza nagroda dla całego zespołu, który włożył dużo pracy i pasji w stworzenie nowego Polo.

Andreas Mikkelsen także nie kryje zadowolenia z wyniku (trzecie miejsce). – To był zdecydowanie znakomity start dla całego zespołu. Nieczęsto widuje się na całym podium Monte jeden zespół. Jestem dumny, że mogłem w tym uczestniczyć. Jestem także zadowolony, że mój sezon rozpoczął się tak dobrze. Zanim wystartowalismy do pierwszego odcinka brałbym w ciemno miejsce w pierwszej piątce. Trzecia pozycja przewyższyła wszystkie oczekiwania. Warunki w tegorocznej edycji były bardzo trudne i to był mój pierwszy raz tutaj, gdy na trasie znajdował się zarówno śnieg, lód jak i śliski asfalt. Od samego początku moim celem było bezpieczne ukończenie i to się opłaciło. Nauczyłem się bardzo wiele z tego startu. W kilku słowach, to wyśniony początek sezonu.
Do Góry