RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
Najnowszy Ford Fiesta R5 czeka na oficjalny test w Rajdzie Estonii
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: RSMP

Turystyczny Rajd Świdnicki-KRAUSE

Rajd Świdnicki-KRAUSE rozegrany zostanie w ostatni weekend kwietnia (24-26). Będzie to pierwsza runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski po rewolucjach regulaminowych. Na zawodników czeka pięć odcinków specjalnych, z czego cztery przejeżdżane dwukrotnie. Zmagania rozpoczną się w sobotę na odcinku testowym (Witoszów – Modliszów), który trwać będzie od godziny 8:00 do 12:00. Następnie zawodnicy wystartują ze świdnickiego Rynku o 14:00 i pokonają dwie pętle złożone z prób Rościszów-Walim (15:10 oraz 18:25, 8,4km) i Miłków-Kamionki (16:05 oraz 19:20, 12,9km).

Na niedzielę zaplanowano próby Kamionki-Jawornik (9:00 oraz 12:40, 22,2km) oraz Dziećmorowice-Walim (10:00 oraz 13:40, 20,4km). Rajd zakończy Power Stage w Świdnicy, który rozpocznie się o 15:08. Na godzinę 16:30 zaplanowano ceremonię mety. Całkowita długość rajdu wynosi 463,67km z czego 130,80 to odcinki specjalne. Drugi termin listy zgłoszeń mija 10. kwietnia. Maksymalna liczba załóg, jaka może wystartować w rajdzie to 80.

Przy okazji rajdu… zwiedzamy!

Świdnica naprawdę może się podobać. Wie o tym każdy, kto zawita do miasta i zatrzyma się choć chwilę przy jego zabytkach. Jest czym się pochwalić – XVII- wieczny Kościół Pokoju wpisany jest na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, zaś nastrojowy Rynek zdobywał już wielokrotnie nagrody za najpiękniejsze iluminacje nocne.

fot. Maciej Niechwiadowicz

fot. Maciej Niechwiadowicz

Zwiedzając Świdnicę warto skorzystać z Trasy Książęcej Citywalk, która prowadzi przez najciekawsze zakątki tego pięknego miasta. W zwiedzaniu pomoże nowoczesne wyposażenie trasy – kioski multimedialne umiejscowione w 6 punktach trasy, tablice informacyjne z makietą miasta, audioprzewodniki do samodzielnego zwiedzania (do bezpłatnego wypożyczenia w Informacji Turystycznej w Rynku), a także minimapki i foldery opisujące trasę (wydawane bezpłatnie w Informacji Turystycznej). Spacer Trasą Książęcą pozwala samodzielnie zwiedzić to, co najciekawsze, poświęcając temu wybraną ilość czasu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów w Świdnicy uruchomiono system Karnetów Turystycznych. Można je kupić w Muzeum Dawnego Kupiectwa, Kościele Pokoju, Muzeum Broni i Militariów oraz poprzez stronę internetową firmy Tradycja. Dzięki Karnetowi wszystkie bilety wstępu do ww. obiektów kupujemy jednocześnie (cena Karnetu to 39 zł), dodatkowo możemy skorzystać z usługi przewodnika po mieście. [źródło: um.swidnica.pl]

Zobacz miejską trasę turystyczną
Więcej o Świdnicy

Prócz Świdnicy warto sprawdzić również wiele atrakcji powiatów, po których przebiega rajd: świdnickiego, wałbrzyskiego i dzierżoniowskiego. W pierwszym powiecie znajdziemy m.in. Muzeum Cukrownictwa (Pszenno), Muzeum Broni i Militariów (Witoszów Dolny), Muzeum Gross-Rosen (Goczałków) czy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku (Jaworzyna Śląska). W samej Świdnicy warto odwiedzić Muzeum Dawnego Kupiectwa. Po powiecie rozsianych jest także wiele wspaniałych pałaców, zamków i rezydencji.

Walim i okolice to przede wszystkim sztolnie i wielki, wojenny kompleks Riese. O największych podziemiach projektu przeczytasz na stronie obiektu Włodarz.. O Jeziorze Bystrzyckim oraz tamie zlokalizowanej na nim chyba rajdowym kibicom nie trzeba przypominać 😉

Kolejnym punktem wyprawy powinna być wieża widokowa na Wielkiej Sowie, a dla miłośników gór zdecydowanie polecamy Park Krajobrazowy Gór Sowich. W Pieszycach ponadto warto zajechać do barokowego zamku, który nazywany był Wersalem Śląska. W Rościszowie idąc w stronę startu odcinka będziemy przechodzić obok XVIII-wiecznego pałacu a przemieszczając się w stronę Padolina można odwiedzić wybudowany na koniec XIV wieku kościół św. Bartłomieja. W przerwie między odcinkami warto odwiedzić najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w Polsce na Lasocinie, gdzie można zjeść świeżo złowioną rybę.

Wszystkie najważniejsze zabytki Dzierżoniowa można zobaczyć przechodząc przez Trakt Smoka, na trasie którego znajduje się m.in. Ratusz z wieżą widokową, Kaplica grobowa Sadebecków, Wieża cisnień czy Willa Radości Marty.

Warto pojawić się także w Bielawie, gdzie można zobaczyć całą okolicę z ósmej co do wielkości wieży kościelnej.

Szukasz noclegu na rajd? Polecamy!
Zajazd eMeS – tani nocleg, domowe jedzenie, Mokrzeszów 26A (więcej…)

Harmonogram czasowy

25 kwietnia (sobota)
Odcinek testowy, Witoszów-Modliszów
godz. 8:00 – 10:30 – samochody 4WD
godz. 9:30 – 12:00 – samochody 2WD

Start Rajdu – Świdnica, Rynek (14:00)
Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 (17:15, 20:15)
OS 1/3 Rościszów – Walim 1 / 2 (15:10, 18:25)
OS 2/4 Miłków – Kamionki 1 / 2 (16:05, 19:20)
Meta Etapu 1, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 (21:00)

26 kwietnia (niedziela)
Start Rajdu do Etapu 2, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 (8:00)
Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 (8:00, 11:25)
15:20 (Serwis oddalony)
OS 5/7 Kamionki – Jawornik 1 / 2 (9:00, 12:40)
OS 6/8 Dziećmorowice-Walim 1 / 2 10:00, 13:40)
OS 9 Świdnica (Power Stage) (15:08)
Meta Rajdu – Świdnica, Rynek (16:30)

Zobacz także:
Harmonogram czasowy rajdu
Mapa etapu 1
Mapa etapu 2
Mapa Power Stage
Do Góry