Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Hayden Paddon rozmawia z M-Sportem o przyszłości w WRC
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Mistrzostwa Polski Rallycross, Rallycross

Tomasz Kuchar: postawiłem wszystko na jedną kartę i to się opłaciło

Aż 69 zawodników w siedmiu klasach zjawiło się na starcie inauguracyjnej rundy OPONEO Mistrzostw Polski w Rallycrossie zorganizowanej 9 kwietnia na Autodromie Słomczyn. Licznie zgromadzeni kibice zostali przywitani przez ogromną różnorodność samochodów walczących o prymat w zyskującej na popularności w Polsce serii wyścigów.

Tomasz Kuchar, zwycięzca klasy SuperCars:

Oprócz tego, że mam genialny zespół, to mam także konkurencyjnych rywali. Nie wszyscy pojawili się na pierwszej rundzie mistrzostw, ale poziom jaki prezentują chociażby Marcin Gagacki, Darek Topolewski, Mikołaj Otto, czy inni koledzy sprawia, że nie mogę się obijać za kierownicą, choć teoretycznie mam najlepszy samochód. Muszę mocno, mocno cisnąć, żeby z nimi wygrywać. Wyścig finałowy był niezwykle emocjonujący. Na starcie lepiej pojechał Marcin Gagacki i w pierwszym zakręcie zamknął mi drogę. Wiedział, jak to zrobić, bo to jednak stary lis rallycrossu i ma ogromne doświadczenie w takiej walce. Dlatego też szybko zjechałem na Joker Lap, żeby nie jechać za „Gackiem”, ale wyjechałem z kolei za Darkiem Topolewskim. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego jak atakować, bo gdybym nie przeszedł Darka, to Marcin szybko by mi uciekł. Postawiłem wszystko na jedną kartę i to się opłaciło. Oczywiście odbyło się to z zachowaniem zasad fair play. Fajnie się jeździ w tych mistrzostwach. Na torze jest ostra walka, ale nie ma fauli. Rywalizacja była dziś bardzo wyrównana, ale nie widziałem żadnego niesportowego zachowania. Oby cały sezon tak wyglądał.

Marcin Gagacki, 2. miejsce w klasie SuperCars:

Jestem zadowolony z tej rundy, zwłaszcza, że mój sprzęt nieco odstawał od tego, jakim dysponują niektórzy konkurenci. Świetnie wychodziły mi starty, szczególnie ten w finale. Wytrzymałem ciśnienie, dobrze wykorzystałem prostą startową i wbiłem się w pierwszy zakręt przed Tomkiem Kucharem. Starałem się go umiejętnie blokować nie łamiąc zasad, czyli bez zmieniania kierunku jazdy więcej niż dwa razy. Potem wpadliśmy na szuter, gdzie Tomek jechał w kurzu, więc mogłem mu odjechać. Na kolejnym kółku wybrał Joker Lap i wpadł za Darka Topolewskiego, ale niestety w tej samej chwili mój samochód zaczął mieć problemy z chłodzeniem. W kwalifikacjach uszkodziłem chłodnicę i musieliśmy założyć seryjną, która nie dawała rady odpowiednio schłodzić silnika, więc po trzecim okrążeniu traciłem moc. Dlatego tym bardziej się cieszę z tego, że wpadłem na metę tuż za Tomkiem, któremu gratuluję wygranej. Dziękuję wszystkim za walkę fair play. To bardzo przyjemna rywalizacja, bo jedziemy na zapałki, widzimy się w lusterkach, zdarzają się kontakty, obcierki, ale nie ma żadnych zniszczeń. To jest właśnie w tej dyscyplinie najpiękniejsze.

Łukasz Zoll, zwycięzca klasy SuperNationals:

Zdobyłem komplet punktów, wygrałem wszystkie kwalifikacje, półfinał i finał, więc był to idealny weekend. Auto nie jest chyba zniszczone, mam blisko do domu, marzenie! Moje BMW E30 ma wreszcie dobrze ustawioną geometrię i jest tak wyważone, że właściwie się prowadzi. Mimo to musimy ciężko pracować nad przygotowaniem się do drugiej rundy, bo chłopaki jadący mniejszymi autami są bardzo szybcy. Tor w Toruniu nie sprzyja samochodom z tylnym napędem, ale potem w kalendarzu są Litwa i Bednary, gdzie z pewnością powalczymy.

Przemysław Wójcicki, zwycięzca klasy BMW E36:

Oby tak dalej. Wywalczyliśmy tutaj maksimum punktów. W finale tak jak to zwykle bywa – karty rozdane były na starcie. Potem trzeba było tylko uciekać i obserwować co się dzieje za plecami. Właśnie teraz zauważyliśmy, że coś się leje z auta, nie wiem, czy to olej, czy cieknie z układu wspomagania, ale dobrze, że teraz a nie w wyścigu!

Klasyfikacja SuperCars po 1. rundzie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 1. Tomasz Kuchar 24 pkt.
 2. Marcin Gagacki 20 pkt.
 3. Dariusz Topolewski 17 pkt.

Klasyfikacja SuperNationals S2000 po 1. rundzie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 1. Jakub Wyszyński 25 pkt.
 2. Konrad Kacprzak 21 pkt.
 3. Michał Nowicki 20 pkt.
 4. Rafał Berdys 20 pkt.

Klasyfikacja SuperNationals OPEN po 1. rundzie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 1. Łukasz Zoll 30 pkt.
 2. Daniel Krzysiak 12 pkt.
 3. Paweł Melon 9 pkt.
 4. Kamil Urbaczewski 9 pkt.

Klasyfikacja BMW e36 po 1. rundzie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 1. Przemysław Wójcicki 30 pkt.
 2. Maciej Pula 25 pkt.
 3. Dawid Struensee 21 pkt.
 4. Łukasz Sawicki 21 pkt.

Klasyfikacja Seicento po 1. rundzie OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

 1. Łukasz Grzybowski 30 pkt.
 2. Maciej Cywiński 26 pkt.
 3. Damian Litwinowicz 23 pkt.

 
Do Góry