Kategoria: WRC

Tänak i Järveoja zwycięzcami Rajdu Argentyny!

Ott Tänak i Martin Järveoja zwyciężyli w piątej rundzie tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata, Rajdzie Argentyny! Estońska załoga objęła prowadzenie na czwartym odcinku specjalnym i nie oddała go aż do mety. Dla Tänaka to trzecie zwycięstwo w WRC i pierwsze w zespole Toyota Gazoo Racing WRT! Drugie miejsce w rajdzie zajęli Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul. Podium uzupełnili ich zespołowi koledzy, Dani Sordo i Carlos Del Barrio!

– To dla nas wyjątkowe. Nie wiedzieliśmy, jak to będzie, kiedy zmienimy zespół, ale miło jest zobaczyć, jak szybko robimy postępy. Bardzo dobrze pracuje mi się z całym zespołem. Musimy utrzymać ten poziom. Przez cały weekend byłem pewny siebie za kierownicą i wiedziałem, co robię – powiedział na mecie Ott Tänak.

Dodatkowe pięć punktów za zwycięstwo na Power Stage’u zgarnął Thierry Neuville. Belg osiągnął czas lepszy o pół sekundy od Sébastiena Ogiera. 0,2s za Francuzem znalazł się Andreas Mikkelsen. Czwarty czas uzyskał Ott Tänak (+3,2s), a piąty Kris Meeke (+3,7s).

W WRC2 zwycięstwo na swoje konto zapisali Pontus Tidemand i Jonas Andersson. Drugie miejsce zajęli Gus Greensmith i Craig Parry (+7:39,1s, Ford Fiesta R5), a trzecie Pedro Heller i Pablo Olmos (+9:02,9s, Ford Fiesta R5).

KLASYFIKACJA GENERALNA RAJDU ARGENTYNY:

  1. Ott Tänak i Martin Järveoja (3:43:28,9s, Toyota Yaris WRC)
  2. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (+37,7s, Hyundai i20 Coupe WRC)
  3. Dani Sordo i Carlos Del Barrio (+1:15,7s, Hyundai i20 Coupe WRC)
  4. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (+1:58,6s, Ford Fiesta WRC ’17)
  5. Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (+2:02,6s, Hyundai i20 Coupe WRC)
  6. Elfyn Evans i Daniel Barritt (+3:06,3s, Ford Fiesta WRC ’17)
  7. Kris Meeke i Paul Nagle (+3:25,7s, Citroën C3 WRC)
  8. Esapekka Lappi i Janne Ferm (+4:32,6s, Toyota Yaris WRC)
  9. Teemu Suninen i Mikko Markkula (+5:38,6s, Ford Fiesta WRC ’17)
  10. Pontus Tidemand i Jonas Andersson (+12:15,8s, Škoda Fabia R5)

WYPOWIEDZI ZAWODNIKÓW PO OS 18:

Thierry Neuville: jestem zadowolony. To dla nas wielka ulga po trudny weekendzie na Korsyce. Cieszę się, że odzyskałem tempo. Zespół wykonał świetną pracę. 

Dani Sordo: to dla mnie bardzo ważny wynik. Jestem szczęśliwy, że zdobyliśmy dla zespołu punkty za drugie i trzecie miejsce.  

Sébastien Ogier: wyciągnąłem z tego samochodu tyle, ile mogłem. Mogłem pojechać lepiej we mgle, ale wciąż trudno byłoby mi dogonić Daniego. 

Andreas Mikkelsen: kiedy odcinek poprowadzony jest pod górę, wszyscy jadą raczej podobnym tempem. Kiedy się starasz i mocniej naciskasz, tracisz linię, dlatego lepiej jest jechać czysto i efektywne. 

Elfyn Evans: nie mam wyjaśnienia, dlaczego byłem wolniejszy od reszty. To nie był weekend, jakiego oczekiwaliśmy, ale wywieziemy stąd kilka punktów. 

Kris Meeke: jeśli stracę tutaj punkty przez jakieś pół sekundy, będę za to winił psa. Musiałem ominąć jednego na tym odcinku. 

Esapekka Lappi: zgasiłem auto. Na trasie był duży kamień, a kierownica wypadła mi z rąk. Auto zgasło momentalnie. 

Teemu Suninen: swój występ w skali od 1 do 10 oceniam na 6. Było tutaj wiele trudnych rzeczy, trasa była wąska i wolna. Muszę więcej poćwiczyć na takich drogach przed następnym rajdem. 

Khalid Al Qassimi: to nie był weekend Citroëna, mieliśmy swoje wzloty i upadki. Musimy wyciągnąć z tego wnioski i poprawić się przed następnym rajdem. 

Pontus Tidemand: to było wymagające. Warunki były gorące, a kiedy masz koło siebie tak szybkich kierowców, musisz naciskać. 

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry