„Będzie długo, długo nic, a później ja” – Sebastian Luty zawodnik w szybkim wózku
RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: W skali

Przez szczyty i głębokie breje

1. Rajd Bursztynowego Szlaku zakończył rywalizację w nowym cyklu imprez dla kierowców terenowych modeli RC – TOYOTA Adventure Gothica. Warunki do jazdy były iście ekstremalne – górki, jeziorka i długie proste po błotnistych duktach.

Jesienna aura nie przestraszyła kierowców off-roadowych maszyn do wzięcia udziału w ostatniej już rundzie Rajdowych Mistrzostw Torunia modeli terenowych RC. Dwudziestu śmiałków stawiło się ponownie na polanie „Katarzynka”, która po opadach deszczu zamieniła się miejscami w jeziora i błotniste szlaki. Warunki były iście off-roadowe, miejscami nawet „przeprawowe”. Organizatorzy dodatkowo urozmaicili trasę, prowadząc oesy przez górki i ciasne łączniki mokradeł. Złote liście dodawały uroku i był to bodaj jeden z najpiękniejszych rajdów w tym roku.

Od zwycięstwa na pierwszym oesie zmagania w 1. Rajdzie Bursztynowego Szlaku rozpoczął Michał Wieczorkowski z Warszawy. Znany z rajdów płaskich „Młody” doskonale odnalazł się w nowych dla siebie warunkach i z ponad trzynastosekundową przewagą nad drugim Michałem Jasińskim z Subaru Poland RC Teamu wpadł na metę pierwszego odcinka. Zaskoczeniem na drugiej próbie było zwycięstwo Mateusza Kuligowskiego (Traxxas Slash TSM). Torunianin startował dopiero drugi raz i w dodatku zupełniem nowym modelem, którego miał okazję zobaczyć dopiero w dniu zawodów. Trzeci oesy należał już do Jakuba Matuszewskiego z Poznania, jednego z faworytów rajdu. Pod nieobecność Radka „Rekina” Schenkera to on miał realne szanse na wicemistrza off-roadowego czempionatu, zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w klasie Short Course. Szansę tę w 100 procentach wykorzystał, nie szczędząc siebie ani modelu na karkołomnych odcinkach. Drugie miejsce na Power Stage i jeszcze dwa oesowe zwycięstwa pozwoliły na awans w tabeli i ostateczne drugie miejsce w „generalce” Bursztynowego Szlaku.

Blisko czołówki trzymał się przez cały rajd Michał Jasiński z Subaru Poland RC Teamu (Traxxas Slash Platinum). Kierowca szaro-pomarańczowego Slasha wygrał szósty oes i szybko nadrabiał straty do Mateusza Kuligowskiego oraz Jakuba Matuszewskiego. Nerwowa była końcówka rajdu. Niestety, na ósmej próbie w Traxxasie zabrakło mocy i niemal połowę trasy auto jechało w trybie awaryjnym. Strata była jednak niewielka, bowiem Jakub pojechał tę próbę agresywnie, co skończyło się kilkoma dachowaniami i wizytą poza drogą. Mateusz Kuligowski wyprzedził rywali, jednak na Power Stage musiał uznać ich wyższość, przegrywając blisko pół minuty. W ostatecznym rozrachunku najszybszy okazał się Michał Wieczorkowski, wygrywając również Power Stage. Jakub Matuszewski zameldował się na drugim miejscu, a podium uzupełnił reprezentant Subaru Poland RC Team, Michał Jasiński.

Swoje pierwsze „pudło” zaliczył też Bogusław Kurtyka, który w tym roku opuścił nieco sędziowski stolik i po raz pierwszy zasiadł za kierownicą rajdowego modelu RC. Doświadczony organizator imprez modelarskich, wielokrotny zwycięzca wyścigów Syrenek w skali 1:1, teraz cieszył się ze swojego pierwszego pucharu w klasie Monster Truck w skali 1:10. Dla Kurtyki sukces jest o tyle ważny, bowiem trasy Rajdu Bursztynowego Szlaku wymagały od kierowcy nie lada kondycji fizycznej i sprawności ruchowej w terenie. Model również był wzorowo przygotowany do jazdy w trudnych warunkach i nie odmówił zawodnikowi posłuszeństwa, mimo kilku spektakularnych wizyt w „jeziorkach”. Podium się należało.

Radość z jazdy przeplatała się niestety ze smutkami. Swojej szansy na zwycięstwo w klasie Monster Truck nie wykorzystał wspominany wcześniej Paweł Grabowski, dysponujący najmocniejszą rajdówką w całej stawce. Aż trzykrotnie musiał korzystać z systemu Super Rally, ostatecznie zajmując odległe, 18-te miejsce w generalce. Paweł nie zapomniał jednak o radości z jazdy, fundując kibicom najpiękniejsze przejazdy przez deszczowe akweny i błotniste jeziorka. W kategorii „brodzenie” pierwsze miejsce należałoby też do Piotra Żelisławskiego ze Skierniewic. Po efektownym „boku” na skarpie jego Traxxas Slash wpadł z impetem w głęboką wodę. Widok był podobny do obrazu wynurzającej się łodzi podwodnej. Choć dla jednych wizyta pod wodą kończyła się tylko chwilową niepewnością „czy pojedzie dalej”, dla Natalii Matuszewskiej zalanie elektroniki przedwcześnie zakończyło rywalizację w Rajdzie Bursztynowego Szlaku.

Na zakończenie niedzielnego rajdu organizatorzy dodatkowo nagrodzili najlepszych „przyjezdnych” kierowców oraz tych najmłodszych, dziękując wszystkim za wytrwałość, metę i całoroczną rywalizację. Właścicieli off-roadowych maszyn zobaczymy jeszcze na uroczystej Gali, podczas której nagrodzeni zostaną najlepsi kierowcy w całym sezonie 2016.

Rajdowe Mistrzostwa Torunia modeli terenowych RC wspierali: Toyota Bednarscy, magazyn Off-road, Urząd Miasta Torunia, Premio Eurogold.

Klasyfikacja generalna 1. Rajdu Bursztynowego Szlaku
1. Michał Wieczorkowski, Open
2. Jakub Matuszewski S.C.
3. Michał Jasiński S.C.
4. Mateusz Kuligowski S.C.
5. Piotr Żelisławski S.C.
6. Rafał Malach MT
7. Marcel Drewnik S.C.
8. Adam Rzymyszkiewicz S.C.
9. Remigiusz Ciesielski S.C.
10. Szymon Mączkowski S.C.
11. Arkadiusz Ciesielski MT
12. Tomek Wieczorkowski Open
13. Łukasz Maćkowiak S.C.
14. Kacper Malach S.C.
15. Daniel Pyrzyński S.C.
16. Bogusław Kurtyka MT
17. Michał Ruszkowski MT
18. Paweł Grabowski MT
19. Tomek Bukowski S.C.
NK. Natalia Matuszewska

Więcej informacji o zawodach na stronie www.rc.torun.pl
Do Góry