Kategoria: Różne

Szejowie w pierwszej siódemce

Trwa walka na odcinkach specjalnych Rajdu Hustopece, czwartej rundy Mistrzostw Czech i Słowacji. Za załogami pierwsze trzy z sześciu odcinków specjalnych zaplanowanych na dzisiejszy wieczór. Na trasie i w strefie serwisowej na przemian świeciło dziś słońce i padał deszcz, przez co piątkowa część rajdu stała się jeszcze bardziej wymagająca, a idealny dobór opon – praktycznie niemożliwy.

Na pierwszą pętlę Jarek i Marcin zdecydowali się na opony, które miały być odpowiednim kompromisem. Ich wybór okazał się strzałem w dziesiątkę na pierwszym oesie rajdu. 10-kilometrową próbę Kurdejov bracia z Ustronia ukończyli z 6. czasem wśród załóg walczących w Mistrzostwach Czech. O tym jak zacięta i wyrównana jest walka na trasach Rajdu Hustopece najlepiej świadczy fakt, że na OS1 Szejów od podium dzieliło zaledwie 2,8 sekundy, a od 7-krotnego mistrza Czech – raptem 0,6 sekundy. Na kolejnej próbie, już po przejeździe kilku pierwszych załóg, zaczął padać deszcz. Zawodnicy GK Forge Metkom Rally Team nie dali się zaskoczyć pogodzie i powtórzyli dobry wynik z OS 1, jadąc na oponach, które zdecydowanie lepiej sprawują się na suchej nawierzchni. Kolejne trudności spotkały Jarka i Marcina na kończącym pętlę oesie Boleradice-Boretice. Ten odcinek został przerwany po wypadku załogi Vlcek/Zakova. Kilkudziesięciominutowe opóźnienie sprawiło, że Szejowie ruszyli do niego już po zmroku, podczas gdy poprzedzające ich załogi jechały jeszcze za dnia. Także z tej próby Polacy wyszli obronną ręką i po trzech rozegranych oesach plasują się na 7. miejscu w klasyfikacji czeskiego czempionatu, lecz od 5. pozycji dzieli ich zaledwie 10,5 sekundy.

Po przejechaniu połowy z 65 km dystansu dzisiejszego etapu, swoją dominację kontynuują liderzy sezonu MCR 2017 – Jan Kopecky i Pavel Dresler. 10,3 sekundy za prowadzącymi utrzymuje się druga załoga Skoda Motorsport, czyli Pontus Tidemand/Jonas Andersson, a pierwszą trójkę klasyfikacji Mistrzostw Czech, ze stratą 20,6 sekundy zamykają Pavel Valousek i Veronika Havelkova w Fordzie Fiesta R5.

Przed załogami, które ruszą na drugą pętlę teraz trzy nocne próby, a będą to ponowne przejazdy wcześniejszych trzech odcinków. Mimo późnej pory i kapryśnej pogody, walkę przy trasie śledzą tłumy kibiców.

Jarek Szeja:

Nocne opady sprawiły, że na odcinkach zalega bardzo dużo piachu i błota, a to jeszcze wyżej podniosło poziom trudności tego rajdu. Na odcinku testowym świeciło słońce, ale w miarę upływu dnia pogoda robiła się coraz mniej stabilna. Przewidzenie, z jakimi warunkami przyjdzie się nam zmierzyć na poszczególnych odcinkach było naprawdę trudne, ale staraliśmy się możliwie najlepiej dopasować ustawienia samochodu i opony. Momentami było bardzo ślisko i nawet niebezpiecznie, ale po pierwszej pętli czujemy się dobrze i myślę, że możemy być zadowoleni z tempa, szczególnie gdy kończymy odcinki pół sekundy za kierowcą, który siedem razy był mistrzem Czech. Jednocześnie realizujemy nasz cel – jedziemy równo i pewnie, unikając błędów i przygód, o które w tym rajdzie nietrudno. Teraz czeka nas walka na nocnych oesach, ale adrenalina sprawi, że nikt nie poczuje się senny ani przez chwilę.

Rajd Hustopece: klasyfikacja Mistrzostw Czech po OS 3:

1. Kopecký/Dresler (Škoda Fabia R5) 0:32:40.1 s.
2. Tidemand/Andersson (Škoda Fabia R5) +10.3 s.
3. Valoušek/Havelková (Ford Fiesta R5) +20.6 s.
4. Pech/Uhel (Ford Fiesta R5) +25.3 s.
5. Odložilík/Tureček (Ford Fiesta R5) +30.5 s.
6. Jakeš/Ehlová (Ford Fiesta R5) +33.6 s.
7. Szeja/Szeja (Ford Fiesta R5) +41.0 s.
8. Tarabus/Machů (Škoda Fabia S2000) +48.6 s.
9. Štajf/Rajnoha (Škoda Fabia R5) +1:06.2 s.
10. Kopáček/Rendlová (Subaru Impreza STI) +1:17.5 s.
11. Jelínek/Ingr (Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:25.5 s.
12. Dohnal/Ernst (Ford Focus WRC) +1:28.3 s.
13. Březík/Omelka (Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:28.3 s.
14. Hrobský/Štěpán (Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:50.3 s.
15. Šikl/Vilímek (Mitsubishi Lancer Evo IX) +1:50.5 s.

Zobacz również:

komentarzy
Serwis tworzy grupa pasjonatów, dla których rajdy samochodowe są czymś więcej niż tylko sportem.

Zgodnie z nazwą Rajdy24, relacjonujemy życie rajdowego świata 24 godziny na dobę.

Nasi partnerzy

Dołącz do nas!

Copyright © Rajdy24.pl (2014 - 2016). Właścicielem serwisu jest firma GB Promotion

Do Góry