Kategoria: Różne

Subaru Legacy RS Vatanena i Burnsa na sprzedaż

fot. silverstoneauctions.com

Już jutro rozpocznie się wyprzedaż samochodowa Race Retro Competition Car Sale w Wielkiej Brytanii. Organizuje ją firma Silverstone Auctions, oferująca możliwość zakupu wielu motoryzacyjnych perełek. Jednym z licytowanych pojazdów będzie pochodzące z 1993 roku, A-grupowe Subaru Legacy RS. Szacowana wartość auta wynosi od 120 do 140 tys. funtów.

Jest to oryginalny egzemplarz, za którego sterami zasiadały takie rajdowe gwiazdy jak Ari Vatanen i Richard Burns. Pierwszy z nich startował Subaru w WRC w 40. Rajdzie Akropolu. Na jednym z odcinków specjalnych rozbił samochód. Auto sprzedano następnie włoskiemu teamowi Procar. We Włoszech właśnie, Legacy prowadził Richard Burns startując w Bettega Memorial Rallysprint i zajmując drugą pozycję.

Kolejni właściciele egzemplarza pochodzili z Wielkiej Brytanii. Ostatecznie w 2008 roku samochód przejęła organizacja Richard Burns Collection i zleciła całkowite jego odnowienie. Dzięki temu auto uzyskało pierwotne barwy. Po remoncie pokonało jedynie 100 km. Jest zbudowane w specyfikacji szutrowej.

Ogólnie, model Legacy RS został homologowany w 1990 roku. Wyposażony był w 2-litrową jednostkę generującą moc około 290 KM i 392 Nm momentu obrotowego. Charakterystyczne barwy, w których jest również wystawiony na sprzedaż egzemplarz, mają związek ze sponsorem tytularnym – firmą State Express 555, produkującą papierosy. Model Legacy RS odniósł swoje jedyne zwycięstwo w WRC podczas Rajdu Nowej Zelandii w 1993 roku. Za kierownicą zasiadał wtedy Colin McRae. Po okresie Legacy nastała era Imprezy.

Joe Watts z Silverstone Auctions, dla redakcji autoclassics.com:

Jesteśmy podekscytowani, że A-grupowe Subaru Legacy RS, prowadzone kiedyś przez Ariego Vatanena i Richarda Burnsa, jest teraz dostępne dla nowych właścicieli poprzez aukcje Silverstone i wyprzedaż Race Retro. Vatanen i Burns należą do panteonu najsłynniejszych zawodników motorsportowych wszech czasów. Spodziewamy się więc intensywnej licytacji, kiedy auto trafi pod młotek.

Więcej na temat aukcji znajdziesz tutaj.

23 lutego odbędzie się także licytacja Forda Focusa WRC Colina McRae.

fot. silverstoneauctions.com

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry