Kategoria: Terenowe

Sonik wiceliderem, Hołowczyc piąty

519 kilometrów, w tym 170 (samochody) i 175 (motocykle, quady i ciężarówki) pokonują w pierwszym etapie zawodnicy rywalizujący w Rajdzie Dakar. Pierwszy odcinek specjalny to także pierwsze dramaty i niespodziewane sytuacje, z których słynie ten piekielnie trudny rajd.

Klasyfikację jednośladów wygrał Sam Sunderland (KTM), pokonując o pięć sekund Paulo Goncalvaesa (Honda) i o minutę i dwanaście sekund Marca Comę (KTM). 31. czas uzyskał Jakub Przygoński (+7:53), 42. Jakub Piątek (+11:05), 79. Michał Hernik (+20:54), 81. Paweł Stasiaczek (+21:04) i 131. Maciej Berdysz (+36:50). Niestety wydarzył się także pierwszy wypadek w rajdzie. Holender Humphrey Senn van Basel (Mistrz Europy i Świata w kickboxingu) spadł z motocykla i jest transportowany do punktu medycznego z urazem mózgu.

Świetnie pojechał Rafał Sonik, który plasuje się na drugim miejscu (+1:07) za Ignacio Casale. Trzeci jest Sergio Lafuente (+1:23), który zjechał na biwak z przemieszczonym kciukiem.

Do pierwszego CP1 nie dojechał zwycięzca edycji 2014 w klasyfikacji samochodów, Nani Roma (MINI). Na chwilę obecną nie znamy przyczyny zatrzymania się Hiszpana. Od pierwszego pomiaru prowadził Nasser Al-Attiyah (również MINI), który na mecie miał 22 sekundy. Ostatni fragment do mety dobrze pojechał drugi w stawce Orlando Terranova, który zbliżył się do Katarczyka. Za Argentyńczykiem plasuje się Robby Gordon (Hummer, +1:04), czwarty jest Giniel de Villiers (Toyota, +1:12). Piąte miejsce to Krzysztof Hołowczyc i Xavier Panseri (MINI, +1:16). Dwie sekundy za nimi plasuje się Emiliano Spataro (Renault). Drugie miejsce po CP3 zajmował Bernhard ten Brinke (Toyota), jednak później spadł na siódme. Ósmy jest pierwszy Peugeot, czyli Carlos Sainz (+2:06), dziewiąty Erik van Loon (Mini, +2:20). Dziesiątkę zamyka kolejny Peugeot, a za jego kierownicą Stephane Peterhansel (+2:35).

Na piętnastym miejscu plasuje się Marek Dąbrowski, którego pilotuje Mark Powell (+4:57). Osiemnaste miejsce to Adam Małysz i Rafał Marton (+5:25). 53 pozycję zajmują Piotr Beaupre i Jacek Lisicki (+24:53).

Klasyfikację ciężarówek wygrywa Holender Hans Stacey (Iveco). Na drugim miejscu sklasyfikowano Marcela van Vlieta (+0:35, Man), a na trzecim Alesa Lopraisa (+0:47, Man). Na dziewiątym miejscu Gerard de Rooy, którego mechanikiem jest Polak, Darek Rodewald (+1:57, Iveco). 37 czas wykręcił Robin Szustkowski, razem z Jarosławem Kazberukiem i Filipem Skrobankiem (+21:54, Tatra).

19:26 – Nani Roma po pomocy, której udzieliła mu załoga ciężarówki serwisowej dojechał do CP1 ze stratą prawie czterech godzin. Niestety kierowca MINI zatrzymał się ponownie w połowie drogi do CP2.

Zobacz również:

komentarzy

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply
Do Góry