Kategoria: WRC

Recepta na zmniejszenie kosztów

fot. facebook/HyundaiMotorsport

Testy grupowe mogłyby znacznie ograniczyć wydatki teamów w WRC i taki pomysł aktualnie jest rozważany – donosi motorsport. Wspólne jazdy testowe miałby odbywać się przed imprezami asfaltowymi. Cztery fabryczne zespoły korzystałby z tych samych dróg, a zainteresowanie kibiców i mediów byłoby większe. Nieco bardziej problematyczne są rundy szutrowe, gdzie nawierzchnia szybciej się niszczy, co powodowałoby nierówne warunki dla wszystkich ekip. Ludzie ze środowiska mistrzostw świata zabrali w tej sprawie głos na łamach motorsportu.

Yves Matton, nadzorujący rajdy samochodowe w FIA:

Testowanie jest tematem do dyskusji i chcemy współpracować z producentami w sprawie potencjalnego obniżenia kosztów, co wyraźnie nam sprzyja.

Jedną z zasad, którymi musimy się kierować, jest ogólne ograniczenie kosztów w różnych obszarach, szczególnie tam gdzie nie ma korzyści dla fanów i widzów, nie ma prawdziwego zwrotu z inwestycji. Testowanie jest potencjalnie jednym z tych obszarów.

Rich Millener z M-Sport Ford:

W przypadku szutru, musimy zmniejszyć liczbę dostępnych dni testowych, to jest dość proste rozwiązanie – prawdopodobnie nie spodoba się kierowcom, ale koszty stają się nierozsądne. Na asfalcie mamy możliwość podążania śladem F1 i robienia czegoś interesującego z zespołami. W większości rajdów [asfaltowych] możemy znaleźć cztery reprezentatywne drogi na danym obszarze i dzielić się nimi, krążąc wokół nich. W ten sposób dzielimy się kosztami dróg i tworzymy coś, co może wzbudzić zainteresowanie promotora i fanów – prawdopodobnie wygenerowalibyśmy tyle materiałów z tych testów, jak z rajdu.

Jednocześnie uważam, że FIA ​​musi przyglądać się testowaniu niektórych zespołów WRC2. Na tym poziomie liczba wykonanych testów jest bezpośrednio związana z budżetem, jaki ma zespół lub kierowca. Istnieje ryzyko, że to przesądzi o ewentualnych zwycięzcach. Wszystko, co FIA musi zrobić, to oferować podobne do WRC, ale w odpowiedniej skali, przepisy dla zespołów WRC2.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry