Rally di Roma Capitale 2019 (OS 4-6)- Basso na prowadzeniu, Habaj poza trasą
Gryazin na prowadzeniu, Łukasz Habaj tuż za podium po odcinku kwalifikacyjnym Rally di Roma Capitale
Wypadek podczas Eifel Rallye Festival 2019
„Będzie długo, długo nic, a później ja” – Sebastian Luty zawodnik w szybkim wózku
RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Rajdowe Mistrzostwa Europy na start!

Fot. FIA ERC

W nadchodzących dniach czeka nas emocjonująca batalia na trasach pierwszej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy. Rajd Azorów otworzy rywalizację w prestiżowym czempionacie Starego Kontynentu, który przyciągnął do siebie wielu świetnych zawodników, chcących walczyć o jak najlepsze miejsca na mecie!

W tym roku organizatorzy portugalskiej rundy FIA ERC przygotowali piętnaście odcinków specjalnych o łącznej długości nieco ponad 200 kilometrów. Rajd rozpocznie się już w czwartek o godzinie 16:49 odcinkiem specjalnym Lagoa (2,14 km). Po pokonaniu tej próby załogi przemieszczą się na wschód, gdzie zostanie rozegrany oes  Vila Franca – São Brás (17,08 km), a następnie, zmierzając w kierunku bazy rajdu, kierowcy stawią czoła próbie Grupo Marques. Zlokalizowanie jej w kamieniołomie pozwali stworzyć atmosferę amfiteatru, a dodatkowych emocji dostarczy start równoległy, dzięki któremu zawodnicy rywalizują w parach o zwycięstwo.

Piątkowy etap będzie składał się z trzech odcinków specjalnych pokonywanych dwukrotnie. Poranną i popołudniową pętlę rozpocznie próba Pico da Pedra Golfe (7,02 km), po przejechaniu której załogi pokonają oes Feterias Meo (7,46 km). Słynna próba Sete Citades (23,87 km), wytyczona dookoła jeziora wulkanicznego, zakończy obie pętle piątkowego etapu.

W sobotę do finałowych rozstrzygnięć dojdzie również na sześciu odcinkach specjalnych, uporządkowanych w dwóch pętlach. Poranną część stworzą próby Graminhais (21,28 km), Tronqueira (21,99 km) i Grupo Marques, która zostanie rozegrana w takiej samej formule jak podczas pierwszego dnia rywalizacji. Popołudniowa pętla to ponowne przejazdy odcinków Graminhais i Tronqueira, które poprzedzi Vila Franca – São Brás (17,08 km).

Na starcie rajdu w Ponta Delgada zobaczymy aż 35 załóg w samochodach klasy R5. Pierwszy numer startowy nakleją na swoją Škodę Fabię R5 bracia Magalhães – wicemistrzowie Europy i zwycięzcy zeszłorocznego Rajdu Azorów. Do walki o czołowe lokaty będą chcieli włączyć się znani z europejskich tras Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5), Marijan Griebel (Peugeot 208 T16 R5) oraz Pierre-Louis Loubet (Hyundai i20 R5). Bardzo doświadczonym zawodnikom zadanie będą chcieli utrudnić portugalscy kierowcy, którzy bardzo dobrze znają domowe odcinki specjalne. Jednym z najgroźniejszych lokalnych matadorów będzie Ricardo Moura, który przesiadł się z Forda Fiesty do Škody Fabii. Na Azorach nie zabraknie również polskich akcentów, albowiem swój start na wulkanicznych wyspach zapowiedziały cztery załogi. Czwarty numer startowy nakleją na Fiestę R5 Łukasz Habaj i Daniel Dymurski. Swój nowy rajdowy program w Rajdowych Mistrzostwach Europy rozpocznie Hubert Ptaszek. Polak posiadający spore doświadczenie ze światowego czempionatu zasiądzie za kierownicą Škody Fabii R5. Tomasz Kasperczyk i Damian Syty oraz Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot skorzystają z dobrze znanych Fiest R5.
Do Góry