Kategoria: Różne

Rajdowe książki pod choinkę!

Auto Klub Dziennikarzy Polskich powstał w 1976 roku i wszedł już w 42. rok swej działalności. Dorobek tego stowarzyszenia w minionych czterech dekadach przedstawia w zarysie jego prezes, red. Aleksander Żyzny.

Nasz klub działa od roku 1976 jako kontynuacja powołanego w roku 1962 Klubu Dziennikarzy Motoryzacyjnych. Od wielu lat pracujemy na rzecz sportu w środowisku dziennikarskim poprzez organizowanie rajdów samochodowych (w tym także na szczeblu międzynarodowym). Przypomnę, że aktywnymi członkami AKDP byli bardzo znani w przeszłości zawodnicy rajdowi, w tym nieżyjący już redaktorzy Eugeniusz Pach, Andrzej Komorowski czy Jerzy Puchalski. Wielką rajdową renomę zdobył jazzmann, piosenkarz i publicysta motoryzacyjny Andrzej Dąbrowski, jeden z filarów naszego klubu. W rajdach AKDP zaczynali swoją automobilową przygodę Maciej Polody (potem mistrz Polski w driftingu) i Jan Chmielewski, wielokrotny rajdowy mistrz Polski w kategorii aut z napędem jednej osi.

Współczesną specjalnością Auto Klubu Dziennikarzy Polskich stało się wydawanie książek popularyzujących dorobek rodzimego sportu samochodowego. W serii „Biblioteka AKDP” ukazały się do tej pory cztery książki: „Rajdowe kroniki 1921-2014. Rajd Polski”, „Polskie wyścigi samochodowe 1980-1989”, „Siedemdziesiątka. Automobilklub Rzeszowski 1946-2016” oraz „Uśmiechnięte rajdy. Anegdoty z oesów”. W przygotowaniu są kolejne – m.in. album na 110. rocznicę założenia Automobilklubu Krakowskiego, która będzie obchodzona w przyszłym roku. Będzie także obszerna praca o dokonaniach naszego rajdowego asa, Sobiesława Zasady.

Z czystym sumieniem polecam te książki – opracowane ze znawstwem materii, starannie wydane, pełne unikatowych fotografii. Bez cienia wątpliwości mogą one stanowić ozdobę biblioteczki każdego sympatyka sportu samochodowego. Dobrą sposobność do zapoznania się z tymi wydawnictwami stwarzają bliskie już okazje do wręczania prezentów – mikołajowych i gwiazdkowych. Więcej informacji: autoklub01@gmail.com; GSM 602 237 926.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry