Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
Najnowszy Ford Fiesta R5 czeka na oficjalny test w Rajdzie Estonii
Oliver Ciesla zachwycony zaangażowaniem organizatorów Rajdu Safari
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Rajd Wysp Kanaryjskich dla Łukjaniuka i Arnautowa!

Fot. FIA ERC

Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow zwyciężyli w Rajdzie Wysp Kanaryjskich! Rosyjscy zawodnicy prowadzili w rajdzie nieprzerwanie już od pierwszego odcinka specjalnego. Łącznie Łukjaniuk i Arnautow byli najszybsi na dziewięciu z czternastu odcinków specjalnych. Dla załogi Forda Fiesty R5 to już drugie zwycięstwo w tegorocznych Rajdowych Mistrzostwach Europy. Poprzednio popularny „Lucas” triumfował ze swoim pilotem także podczas Rajdu Azorów, dzięki czemu pewnie prowadzi w klasyfikacji FIA ERC.

51,4s za rosyjską załogą rajd ukończyli Nikołaj Griazin i Jarosław Fedorow, którzy zapisali na swoje konto triumf w klasie ERC Junior U28! Na trzecim stopniu podium stanęli Fabian Kreim i Frank Christian, tracąc do zwycięzców niecałe półtorej minuty. Najwyżej sklasyfikowaną polską załogą byli Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel, którzy zajęli szóste miejsce (+2:04,5s). Pierwszą dziesiątkę zamknęli Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (+3:07,4s). Drugą rundę Rajdowych Mistrzostw Europy na czternastym miejscu ukończyli Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (+4:45,9s). W swoim debiucie w aucie klasy R5 Aleks Zawada i Grzegorz Dachowski wywalczyli miejsce szesnaste (+7:05,8s).

Ostatni odcinek specjalny, o długości przeszło 24 kilometrów, najszybciej pokonał Łukjaniuk. Rosjanin zostawił za sobą Kreima i Pelliera (+6,2s), Magalhãesa i Brynildsena (+8,2s) oraz Grzyba (+8,7s). Siódmy na mecie pojawił się Ares (+10,9s), ósmy Herczig (+13,6s), dziewiąty Habaj (+14,0s), a dziesiąty Griazin (+15,1s). – Zatrzymał nas policjant i zajęło to kilka minut, dlatego spóźniliśmy się na odcinek – powiedział na mecie Fabian Kreim.

NIEOFICJALNA KLASYFIKACJA GENERALNA (FIA ERC) RAJDU WYSP KANARYJSKICH:

 1. Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow (2:06:23,6s, Ford Fiesta R5)
 2. Nikołaj Griazin i Jarosław Fedorow (+51,4s, Škoda Fabia R5)
 3. Fabian Kreim i Frank Christian (+1:29,5s, Škoda Fabia R5)
 4. José António Suárez i Cándido Carrera (+1:48,4s, Hyundai i20 R5)
 5. Laurent Pellier i Geoffrey Combe (+1:49,9s, Peugeot 208 T16)
 6. Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (+2:04,5s, Škoda Fabia R5)
 7. Bruno Magalhães i Hugo Magalhães (+2:21,1s, Škoda Fabia R5)
 8. Iván Ares i Jose Pintor (+2:23,1s, Hyundai i20 R5)
 9. Eyvind Brynildsen i Torstein Eriksen (+2:25,9s, Ford Fiesta R5)
 10. Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (+3:07,4s, Ford Fiesta R5)
 • 14. Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (+4:45,9s, Škoda Fabia R5)
 • 16. Aleks Zawada i Grzegorz Dachowski (+7:05,8s, Hyundai i20 R5)

Wypowiedzi zawodników po OS 14:

Aleksiej Łukjaniuk: to niesamowite, cisnęliśmy przez cały weekend. Jestem zadowolony z naszego występu. Bardzo dziękuję moim sponsorom, mojemu zespołowi i kibicom. Wszyscy byli świetni.

Fabian Kreim: zatrzymał nas policjant i zajęło to kilka minut, dlatego spóźniliśmy się na odcinek.

Nikołaj Griazin: to był dobry rajd, ale traktowaliśmy go głównie jako trening. Staraliśmy się naciskać w kilku miejscach, ale Aleksiej był szybszy. 

Grzegorz Grzyb: to był dla nas piękny rajd. Staraliśmy się jechać szybko na tym odcinku, żeby chcieliśmy być w pierwszej piątce. Jestem trochę zawiedziony drugim wczorajszym odcinkiem specjalny, ale teraz jestem już szczęśliwy. 

Łukasz Habaj: dzisiaj było perfekcyjnie. Wczoraj mieliśmy sporo problemów, które zrujnowały nasz wynik, ale jesteśmy optymistami na przyszłość. Jestem zadowolony z dzisiejszego rezultatu. To bardzo specyficzny rajd i poradziliśmy sobie teraz o wiele lepiej niż w zeszłym roku.

José António Suárez: starałem się popracować nad ustawieniami samochodu. To był trudny rajd, ale cieszymy się, że możemy go skończyć na takiej pozycji. 

Norbert Herczig: przed ostatnim odcinkiem specjalnym złapaliśmy kapcia. Jesteśmy szczęśliwi, że ukończyliśmy ten rajd. Dużo się nauczyliśmy o tutejszych odcinkach. 

Laurent Pellier: to był dla nas fantastyczny weekend. Mieliśmy dobry czas i jestem zadowolony z mojego zespołu, który wykonał świetną pracę. 

Bruno Magalhães: dla nas to był bardzo trudny rajd. Jechałem czysto, ale traciłem dużo czasu przez cały weekend. To na pewno nie był dobry weekend, ale jesteśmy na mecie. 

Eyvind Brynildsen: to była dla nas wielka nauka. Te odcinki były bardzo odmienne. Dobry weekend. Dziękuję całemu zespołowi za pracę przy ustawieniach samochodu. Szczególnie dzisiaj mieliśmy dobre tempo.
Do Góry