Plan zrealizowany w 100% – Arkadiusz Lechoszest po 1. Rajdzie Ziemi Głubczyckiej 2019
Paweł Sławik z JCB Interhandler kontynuuje starty w sezonie 2019
Damian Drapikowski wygrywa o włos drugą rundę Tarmac Masters!
1. Rajd Ziemi Głubczyckiej 2019 – wypowiedzi zawodników
Duet Adam Sroka i Krystian Woźniak bezkonkurencyjni w 1. Rajdzie Ziemi Głubczyckiej
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Rajd Wysp Kanaryjskich 2019 – Błąd Łukaniuka, podium Habaja i Polońskiego!

Druga runda Rajdowych Mistrzostw Emocji ponownie była pełna emocji! Dużo wrażeń od początku dzisiejszej rywalizacji zapewnił Aleksiej Łukaniuk, który już na pierwszym odcinku specjalnym porannej pętli uszkodził koło i wycofał się z rywalizacji. Tym samym walka o zwycięstwo rozpoczęła się od nowa! Dobre, równe tempo oraz unikanie przygód było kluczem do sukcesu. Łukasz Habaj i Daniel Dymurski budując swoją prędkość stanęli na podium – trzecie miejsce! Podobnie Dariusz Poloński z Łukaszem Sitkiem wyjeżdżają z wysp jako zdobywcy trzeciego miejsca!

Ostatni dzień rywalizacji w Rajdzie Wysp Kanaryjskich zaczął się dużo wcześniej niż w sobotę. Niedzielę otworzył OS 9 Arucas 1 (7,18 km), który najlepiej pokonał Lopez. Tuż za Hiszpanem uplasował się jego rodak Ivan Ares (+0,3s), a podium uzupełnił Norbert Herczig (+1,1s). Czwarte miejsce wywalczył Chris Ingram (+2,8s), natomiast najlepszą piątkę zamknął Louis Monzon (+3,0s). Z niewielką stratą do piątej lokaty na metę przyjechał Łukasz Habaj, który uzyskał szósty rezultat (+3,2s) – „Było dobrze, wprowadziliśmy w samochodzie kilka zmian i czuję się bardziej komfortowo” – relacjonował za metą Łukasz Habaj. Początek dnia był pechowy dla Aleksieja Łukaniuka, który na OS9 uderzył lewym przednim kołem w przepust, lub studzienkę i uszkodził lewe przednie koło, wraz z elementami zawieszenia. Rosjanin po tym zdarzeniu postanowił wycofać się z rywalizacji. W Pucharze Abartha Dariusz Poloński z Łukaszem Sitkiem po wczorajszych przygodach rozpoczęli dzień do trzeciego czasu w klasie.

Drugim odcinkiem specjalnym dzisiejszych zmagań na trasach Rajdu Wysp Kanaryjskich był OS10 Moya 1 (15,28 km). Tutaj swój talent zaprezentował Francuz Pierre Loubet, najszybszy przejazd i przewaga na poziomie 1,4 s nad drugim Marijanem Greibelem. Trzeci dojechał Suarez (+2,0s), za nim Chris Ingram, który tym razem również dojechał jako czwarty kierowca (+2,7s). W najszybszej piątce znalazł się również Norbert Herczig (+4,2s). Tym razem Łukasz Habaj z Danielem Dymurskim zajęli ósme miejsce w klasyfikacji odcinka – „To jest nieprawdopodobne, cały czas próbuję, ale mamy małe błędy” – mówił Łukasz Habaj. Dla drugiego polskiego duetu Dariusz Poloński / Łukasz Sitek uplasowali się na czwartej pozycji w klasie Abartha.

Na OS11 Galdar (13,75 km) sytuacja w najlepszej piątce nie uległa wielkiej zmianie. Po odpadnięciu z walki Aleksieja Łukaniuka drugie oesowe zwycięstwo w niedzielę na swoje konto zapisał Pierre Loubet. Za Fracuzem na metę wpadł Ivan Ares ze stratą 1,1s. Dalej stoper z trzecim wynikiem wskazywał na Norberta Hercziga (+1,7s), a czwarta lokata należała do Marijana Greibela (+2,5s). Solidne tempo po raz kolejny zaprezentował Chris Ingram (+3,4s), piąte miesjce. Za Brytyjczykiem dojechał Łukasz Habaj (+4,4s). W Pucharze Abartha ponownie na czwartej pozycji uplasował się Dariusz Poloński.

Pierwszą niedzielną pętlę zamykał OS13 Valleseco (14,57 km), gdzie dominację Pierre Loubeta przełamał Suarez, pokonując Francuza o 1,4s, który uzyskał taki sam rezultat jak Lopez. Na czwartym miejscu w tabeli odcinka specjalnego widniał Ivan Ares (+2,0s). Do najlepszej piątki wskoczył Łukasz Habaj, który coraz pewniej odnajdywał się na kanaryjskich odcinkach specjalnych (+2,1s) –„Chcemy zmniejszyć stratę, ale nie jest to łatwe, ponieważ koledzy są szybcy. Robię co mogę” – mówił Łukasz Habaj. W Pucharze Abartha spokojnie z czwartym czasem podróżował Dariusz Poloński.

Ostatnią pętlę Rajdu Wysp Kanaryjskich od zwycięstwa zaczął Chris Ingram OS14 Arucas 2 (7,18 km). Z bardzo niewielką stratą do Brytyjczyka na mecie zameldował się drugi Ivan Ares (+0,4s), trzeci czas wywalczył Norbert Herczig (+1,5s), a za podium znaleźli się jeszcze Łukasz Habaj (+1,9s) i Luis Monzon (+2,0s). „Było dobrze, niewiele więcej mogę zrobić. Robię co mogę najlepiej, wszyscy jadą tak szybko” – relacjonował Łukasz Habaj. Dariusz Poloński tym razem wskoczył na podium w Pucharze Abartha – „Jestem bardzo zadowolony z samochodu, myślę że mamy bardzo dobry zestaw” – podsumował za metą Dariusz Poloński.

OS15 Moya 2 (15,28 km) padł łupem Chrisa Ingrama. W czołówce nie mogło zabraknąć Pierra Loubet, który ze stratą 1,2s uzyskał drugi rezultat. Marijan Griebel zapisał dla siebie trzeci wynik na oesie (+3,9s). Dalej znaleźli się odpowiednio Lopez (+4,1s) i Norbert Herczig (+5,6s), który zamknął najlepszą piątkę.  Łukasz Habaj spokojnie dojechał na siódmej pozycji – „Wszystko idzie dobrze, próbuję naciskać, ale jadę na limicie. Nie do końca mogę jechać szybciej” – komentował za metą Łukasz Habaj

Przedostatni odcinek specjalny Rajdu Wysp Kanaryjskich OS16 Galdar 2 (13,75 km) należał do Polaków. Łukasz Habaj z Danielem Dymurskim przejechali najszybciej próbę, zostawiając za plecami Pierra Loubet (+1,1s) , trzeciego Chrisa Ingrama (+5,8s) i czwartego Mayr-Melnhofa z Austrii (+8,7s).

Zamykający rywalizację OS16 Valleseco (14,57 km) to również popisowa jazda Łukasza Habaja. Blisko trzy sekudny przewagi nad drugim Ivanem Aresem (+2,9s) oraz 3,2s szybciej od trzeciego Norberta Hercziga. Czwarty dojechał Luis Monzon (+4,8s), a piąty Lopez (+6,0s) „To niewiarygodne! Walczyliśmy zaciekle przez cały weekend, dziękuję wszystkim. Myślę, że mieliśmy dobre tempo, drugie podium z rzędu to więcej niż oczekiwałem” – mówił wyraźnie zadowolony Łukasz Habaj

Dla drugiej polskiej załogi Dariusz Poloński i Łukasz Sitek debiut na kanaryjskich asfaltach zakończył się trzecim miejscem w Pucharze Abartha. Gratulujemy!

Najlepsza piątka w klasyfikacji generalnej Rajdu Wysp Kanaryjskich wygląda następująco:

  1. Lopez
  2. Ingram (+28,5s)
  3. Habaj (+39,9s)
  4. Herczig (+52,9s)
  5. Loubet (+54,6s)
Do Góry