Craig Breen i Paul Nagle dołączają do Hyundaia w Rajdzie Finalndii 2019!
76. Rajd Polski 2019 to walka nie tylko w „generalce”
„Mam ogromny apetyt na rozwój” – Beata Borowicz podsumowuje start w 4. rundzie MPRC 2019
Kuchar, Mazurkiewicz, Sokulski i Budzyński wygrali finały IV rundy Oponeo MPRC!
4. runda MPRC 2019: zacięta rywalizacja w czasie kwalifikacji w Toruniu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Rajd Wysp Kanaryjskich 2016 – zapowiedź pierwszej rundy FIA ERC

Po przesunięciu na wrzesień Rajdu Lipawy pierwszą rundę Rajdowych Mistrzostw Europy (FIA ERC) stanowić będzie 40. Rally Islas Canarias El Corte Inglés. Rajd rozgrywany na Wyspach Kanaryjskich zgromadził w sumie prawie setkę zgłoszeń, w tym aż osiem z Polski! Zawody charakteryzują się szybkimi, krętymi i wąskimi drogami, które biegną między przepaścią a skalną ścianą.

Rajd Wysp Kanaryjskich powraca do kalendarza Mistrzostw Europy do dwuletniej przerwie. W 2013 roku na kanaryjskich trasach oglądaliśmy Roberta Kubicę, pilotowanego przez Macieja Barana, w Citroenie DS3 RRC. Kubica wygrał wszystkie odcinki pierwszego dnia. Następnego dnia rajdu niestety rozbił się na drugim odcinku i nie ukończył zmagań. Zawody wygrał Jan Kopecký przed Craigiem Breenem i Luisem Monzonem.

W całej historii rajdu zwyciężali tacy kierowcy jak Carlos Sainz, Didier Auriol, Gilles Panizzi czy Piero Liatti. Czy wśród nich pojawi się także Kajetan Kajetanowicz? Kajto w ubiegłym roku rajdy na nawierzchniach asfaltowych kończył na podium – 3. miejsce w Czechach i 2. w Irlandii. Z pewnością obecny Mistrz Europy, pilotowany przez Jarosława Barana, będzie musiał odpierać silne ataki Aleksieja Łukjaniuka i startującego na co dzień w Mistrzostwach Świata Madsa Østberga. Cała trójka pojedzie w Fiestach R5.

Po przerwie w regularnych startach, na Kanarach pojawi się Wojciech Chuchała pilotowany przez Daniela Dymurskiego, który będzie walczył w klasyfikacji ERC-2. Mistrz Polski z 2014 roku ma spore doświadczenie na asfaltach i z Subaru Imprezą STI. Chuchała w 2015 roku wystartował w jednej rundzie Mistrzostw Europy – Rajdzie Lipawy, za kierownicą Peugeota 208 Vti R2 w klasie ERC-3. Rajdu nie ukończył.

Oczywiście trzymać kciuki będziemy za wszystkie polskie załogi – Jarosława Kołtuna z Ireneuszem Pleskotem i Tomasza Kasperczyka z Damianem Sytym w klasie ERC-2 oraz za Tomasza Gryca/Michała Kuśnierza, Łukasza Habaja/Piotra Wosia, Łukasza Pieniążka/Przemysława Mazura i Aleksa Zawadę z Grzegorzem Dachowskim w klasie ERC-3.

Rajd Wysp Kanaryjskich składać się będzie z 12. odcinków specjalnych i z odcinka kwalifikacyjnego o łącznej długości 215,20 km. Odcinek kwalifikacyjny odbędzie się w czwartek rano, start honorowy wieczorem. W piątek kierowcy pokonają 6 odcinków – dwie pętle po trzy te same oesy. Najdłuższy z nich to odcinek Moya 1/2 o długości prawie 25 km. Sobota będzie przebiegać w taki sam schemat co piątek – 3 odcinki po dwa przejazdy każdy z nich. Najdłuższa próba dnia to Ingenio 1/2, liczyć będzie niecałe 23 km.

Serwis Rajdy24.pl jak zwykle zaprosi Was do śledzenia relacji na żywo, minuta po minucie. Zachęcamy do rozmów w czacie podczas samej relacji!

Harmonogram relacji w telewizji:
[table id=120 /]
Do Góry