Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Hayden Paddon rozmawia z M-Sportem o przyszłości w WRC
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Bez kategorii

Rajd Rzymu 2018 (OS 5-8): Łukjaniuk liderem po sobotniej rywalizacji, Grzyb blisko podium

Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow po sobotniej rywalizacji zajmują fotel liderów klasyfikacji generalnej Rajdu Rzymu. Rosyjska załoga Forda Fiesty R5 ma ponad 15 sekund przewagi nad drugim Giandomenico Basso. Podium kompletują Kreim i Christian (+40,4s), za którymi plasuje się polski duet, Grzyb / Wróbel. Biało-czerwoną załogę od podium dzieli zaledwie 1,4 sekundy! Łukasz Habaj i Daniel Dymurski wycofali się z rywalizacji po siódmym odcinku specjalnym. Były mistrz Polski zmagał się z brakiem wspomagania w swojej Fieście R5.

Drugą pętlę ponownie otworzył odcinek Pico-Greci, który najszybciej pokonali Łukjaniuk i Arnautow. Rosyjski duet korzystający z Forda Fiesty R5 pokonał o 2,5 sekundy Griazina i Fedorowa oraz o 14,5 sekundy Andreucciego i Castiglioniego. Z identycznym z włoską załogą czasem na mecie tej próby zameldowali się Grzyb z Wróblem. Polska załoga, mimo problemów z interkomem, osiągnęła oesowe podium. – Nie wiem, co się dzieje, mamy problem z interkomem, jechaliśmy bez niego od połowy odcinka. Czas nie jest zły, straciliśmy przez to pięć, może sześć sekund, ale tutaj każda z nich jest ważna – relacjonował na mecie Grzyb.

Kolejna próba Rajdu Rzymu padła łupem lokalnego kierowcy, Giandomenico Basso (Škoda Fabia R5), który o 0,7 sekundy pokonał aktualnego lidera klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Europy, Bruno Magalhãesa. Oesowe podium ponownie skompletowali Grzyb i Wróbel, którzy ustąpili liderom o 1,4 sekundy. Kolejne pozycje zajęli: Kreim (+1,5s), Ingram (+3,0s) i Łukjaniuk (3,7s). – Jechaliśmy bardzo uważnie, mamy aktualnie wystarczającą przewagę, więc jedziemy spokojnie – mówił na mecie Aleksiej Łukjaniuk.

Na przedostatnim odcinku specjalnym sobotniej rywalizacji kolejne oesowe podium osiągnęli Grzyb i Wróbel, którzy do zwycięzcy próby, Gianadomenico Basso, stracili 2 sekundy. Przed polskim duetem uplasowali się także Fabian Kreim i Frank Christian. Co ciekawe, aktualny lider klasyfikacji generalnej, Aleksiej Łukjaniuk, po przejechaniu tej próby przyznał, że ma uszkodzony tylny stabilizator: – Na pierwszym odcinku drugiej pętli odkryliśmy, że mamy uszkodzony tylny stabilizator. Nic o tym nie wspominaliśmy, bo ktoś mógłby zacząć nas gonić. Z uwagą ukończyliśmy tę pętlę i straciliśmy trochę czasu, ale jest OK – relacjonował na mecie rosyjski kierowca. Problemy ze skrzynią biegów na tej próbie zgłaszał Griazin, a Magalhães musiał restartować samochód na odcinku.

Widowiskowy odcinek specjalny Pico Superstage padł łupem Bruno Magalhãesa. Portugalczyk pokonał na próbie, wokół której zgromadzało się wielu kibiców, Avicioğlu (+0,3s), Kreima (+0,4s) i Basso (+0,7s), który na mecie zameldował się ex aequo z Ingramem. Piąty czas zanotowali Grzyb i Wróbel. Na ósmym odcinku specjalnym, z powodu problemów ze skrzynią biegów, z rywalizacji wycofał się Nikołaj Griazin. Jutro do walki na odcinkach specjalnych zawodnicy powrócą o godzinie 10:11. To właśnie wtedy wystartuje pierwszy odcinek niedzielnego etapu Rajdu Rzymu. Rywalizacja rozegra się na siedmiu próbach, którą zakończy widowiskowa próba w Ostii.

Klasyfikacja generalna Rajdu Rzymu 2018 po OS8:

1. Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautov (59:43,6s, Ford Fiesta R5)
2. Giandomenico Basso I Moira Lucca (+17,1s, Škoda Fabia R5 (+15,8s, Ford Fiesta R5)
3. Fabian Kreim i Frank Christian (+40,4s, Škoda Fabia R5)
4. Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (+41,8s, Škoda Fabia R5)
5. Paolo Andreucci I David Castiglioni (+48,0s, Peugeot 208 R5)
6. Bruno Magalhães i Hugo Magalhães (+1:11,9s, Škoda Fabia R5)
7. Juuso Nordgren i Tapio Suominen (+1:25,7, Škoda Fabia R5)
8. Chris Ingram i Ross Whittock (+2:06,5s, Škoda Fabia R5)
9. Fredrik Åhlin I Joakim Sjöberg (+2:18,4s, Škoda Fabia R5)
10. Orhan Avicioğlu i Burcin Korkmaz (+2:38,5s, Škoda Fabia R5)
Do Góry