Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
3. runda Tarmac Masters pod znakiem zmiennej pogody i trudnych odcinków specjalnych – podsumowanie
Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka stawiają na dobrą zabawę w 50. Rajdzie Festiwalowym
Rajd Sardynii 2019: Sebastien Ogier liderem z niewielką przewagą
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Rajd Portugalii 2017 (OS 2-4): Latvala prowadzi z niewielką przewagą

fot. twitter/Jari-Matti Latvala

Latvala / Anttila prowadzą po pierwszej piątkowej pętli Rajdu Partugalii. Za nimi, z tylko o 0.5s gorszym czasem, plasują się Meeke / Nagle. Podium uzupełniają Tänak / Järveoja ze stratą 1.2s do liderów. Kolejne pozycje zajmują: Breen (+1.4s), Ogier (+4.8s), Paddon (+10.2s), Neuville (+10.3s), Sordo (+10.7s), Ostberg (+16.4s). Czołową dziesiątkę zamyka Evans (+18.3s).

Pętla składała się z trzech prób. Pierszwszy dzisiejszy odcinek specjalny Viana do Castelo, o długości 26.7 km, wygrał Paddon z czasem 15:44.3. Podium uzupełnili Latvala (+1.0s) oraz Meeke (+1.2s). Zaskakująco słaby czas uzyskał Neuville. Na odcinku zajął dopiero dwunastą pozycję ze stratą 12.8s. Nie potrafił jednak wyjaśnić przyczyn kiepskiego rezultatu. – Nie wiem, miałem wrażenie, że świetnie się spisywałam, ale nie. Jakbym stracił na końcu czas, nie wiem dlaczego – mówił. Wypadek miał Jose Pedro Fontes. Jego pilot został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Druga próba porannej pętli to Caminha, o długości 18.1 km. Najlepszy okazał się na niej Latvala umacniając prowadzenie w całym rajdzie. Za nim uplasowali się Evans (+1.3s) i Tanak (+1.9s). Tempo poprawił Neuville uzyskując czwartą lokatę (+2.5s). Rolkę zaliczył Lefebvre, docierając do mety z ponad 2-minutową stratą.

Kolejny odcinek to prawie 30-kilometrowy Ponte de Lima. Najlepszy czas uzyskało na nim ex aequo aż trzech kierowców: Tanak, Meeke i Breen. Za nimi znaleźli się Ogier (+1.2s) i Neuville (+2.0s). Słabszy czas zanotował Latvala, zajmując dopiero siódmą pozycję (+4.5s).

W WRC 2 po pętli prowadzi Mikkelsen. Pierwszą trójkę uzupełniają Tidemand (+35.9s) i Suninen (+38.3s). Polskie załogi plasują się na miejscach: 11. Pieniążek (+3:17.8s) i 16. Ptaszek (+12:39.4s).

Jakub Brzeziński zajmuje drugą pozycję w klasyfikacji WRC 3 po odcinku numer cztery. Do prowadzącego Astiera traci 36.8s.

Wypowiedzi zawodników po OS4:

Ogier: Jestem zadowolony z mojej pętli. Zrobiłem co w mojej mocy. Bez błędów, nie mogłem już więcej naciskać. Musimy walczyć.

Latvala: To nie był najlepszy dla mnie odcinek na rozpoznaniu. Nie najłatwiejszy. Musiałem dokonać wielu zmian w moich notatkach, aby zobaczyć, gdzie tracę czas.

Słaby czas Evansa spowodowany kapciem: Nie zauważyłem niczego, tylko alarm na desce rozdzielczej wkrótce po tym, jak o tym wiedzieliśmy.

Neuville: Trudno znaleźć właściwy rytm tutaj. Musisz lecieć bokiem cały czas – to nie jazda, którą lubię. Czysty odcinek, ale to nie wystarczy. Myślę, że powinniśmy być szybsi niż Seb.

Tanak: Lepiej niż przedtem, niewielka zmiana w samochodzie poprawiła balans.

Breen: Lubię każdy odcinek – gdy naciskając pedały, samochód robi dokładnie to, czego chcę. Ciągle się powtarzam, co? Muszę zmienić płytę.

Paddon: Walczyłem z tym samochodem. Droga ma inny charakter dla każdego. W porządku. Mamy inne ustawienie na popołudnie i powinno być lepiej.

Meeke: Jestem szczęśliwy. Dobry odcinek. Ludzie mówią o czyszczeniu dróg, ale nie ma żadnego. Walczę w koleinach. Trudno jest odjechać rywalom w takiej kolejności startowej.

Ostberg: Nie czułem się dobrze. W samochodzie jest ciężko. Uczę się tych opon.

 
Do Góry