Kategoria: WRC

Rajd Monte Carlo 2018 (OS 9): zimowe warunki na trasie

fot. twitter/AndreasMikkelsen

Sobotnie zmagania rozpoczął odcinek Agnières en Dévoluy – Corps, mierzący prawie 30 km. Na trasie panowała zmienna pogoda. Wszyscy zawodnicy zdecydowali się na opony z kolcami. Początkowo cała próba odbywała się w zimowych warunkach. Droga w całości była pokryta śniegiem. W niektórych partiach trasy jednak dominowała mgła, a padający śnieg zamieniał się w deszcz. Pierwsi kierowcy mieli więc problemy z przyczepnością. Z czasem nawierzchnia się przecierała. Załogi wyruszające później miały lepsze warunki.

Na odcinku obrót zaliczył Evans. – Zgubiłem tył na hamowaniu i bezpieczniej było pozwolić mu zrobić spina. Nigdy nie wiadomo w takich warunkach jaką linią jechać. Starałem się jechać najczystszą z możliwych i być sprytnym – mówił. Problemy miał także Meeke. – Nie mam pojęcia czy ten czas będzie konkurencyjny. W tych warunkach to trudne. Miałem jeden spin, który kosztował około dwunastu sekund – komentował. Odcinka nie ukończył Sordo, który wypadł z trasy w okolicach jedenastego kilometra. Załodze nic się nie stało.

Ostatecznie najlepszy czas na odcinku uzyskał Mikkelsen. Drugi był Ogier (+22,2s), natomiast trzeci Latvala (+51,1s). Czwarte miejsce zajął sensacyjnie Nucita w Fiacie 124 Abarth RGT (+1:19,2s). Piąty był Tänak (+1:25,7s), szósty Lappi (+1:27,1s). Dalej uplasowali się: 7. Bouffier (+1:32,1s), 8. Evans (+1:32,3s), 9. Meeke (+1:44,9s). Pierwszą dziesiątkę zamknął Abbring w Fieście R5 (+1:52.9s).

KLASYFIKACJA GENERALNA PO OS 9:

  1. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (2:32:49,4s, Ford Fiesta WRC ’17)
  2. Ott Tänak i Martin Järveoja(+1:18,4s, Toyota Yaris WRC)
  3. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (+1:39,0s, Toyota Yaris WRC)
  4. Esapekka Lappi i Janne Ferm (+2:14,8s, Toyota Yaris WRC)
  5. Kris Meeke i Paul Nagle (+4:08,2s, Citroën C3 WRC)
  6. Bryan Bouffier i Xavier Panseri (+4:44,5s, Ford Fiesta WRC ’17)
  7. Elfyn Evans i Daniel Barritt (+5:11,8s, Ford Fiesta WRC ’17)
  8. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (+5:35,4s, Hyundai i20 Coupe WRC)
  9. Craig Breen i Scott Martin (+8:09,8s, Citroën C3 WRC)
  10. Jan Kopecký i Pavel Dresler (+10:38,7s, Skoda Fabia R5)

W RC2 najlpeszy czas na odcinku uzyskał Abbring. Miejsca drugie i trzecie w tej klasie zajęli: Suninen (+5,0s) i Rovanperä (+10,3s).

Wypowiedzi po OS 9:

Ogier: jeden z najgorszych odcinków w mojej karierze. To było bardzo trudne, obserwowałem linie na drodze i były wszędzie. Minąłem Sordo w rowie.

Tänak : Nie ma szans na naciskanie. Kiedy próbowałeś, natychmiast byłeś poza drogą. Nie podobały mi się spiny  – zdecydowanie nie było to przyjemne. 

Bouffier: Bez spinów, jeżdżę bardzo bezpiecznie, zrobiłem, co mogłem. 

Lappi: myślę, że naprawdę możesz zyskać dużo czasu na tym odcinku, jeśli chcesz, ale dla mnie nie o to chodzi. Nie chciałem się rozbić, to takie proste. Myślę, że było dość wolno, ale jest w porządku.

Latvala: ulżyło mi, że tu jestem. Śnieg może być fajny, ale to wcale nie było miłe. Roztopy, miękki śnieg, błoto pośniegowe. Jedziesz szeroko i nie wiesz, gdzie skończysz.

Neuville: okropne warunki, coraz czystsze linie przejazdu na końcu, ale łatwo zgubić tor jazdy. Starałem się być stabilny i wydajny, ale ci z tyłu pojadą szybciej. 

Breen: Boże, to było niesamowite. Śledzisz oponę na drodze i następuje moment, w którym z niej zjedziesz i jest koniec. Dziś rano jestem trochę pługiem śnieżnym.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry