Kategoria: WRC

Rajd Meksyku 2018 (OS 9-10): Sordo liderem po pierwszym etapie

fot. Hyundai Motorsport

Przed rozpoczęciem próby numer dziewięć z rywalizacji wycofał się duet zespołu Toyoty – Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila. Załoga miała problemy z elektryką w samochodzie. – To był trudny dzień dla mnie – mówił kierowca. – Były problemy z temperaturą silnika, ale to kontrolowaliśmy. Włączyła się natomiast dioda odpowiedzialna za akumulator, a później straciliśmy alternator. Spróbujemy jeszcze wrócić do zdobywania punktów. Może być szansa na dziewiąte lub dziesiąte miejsce. 

Na koniec pętli zawodnicy dwukrotnie przejeżdżali odcinek Autódromo de León, mierzący 2,3 km. Stanowił on próby numer 9 i 10. Dwa samochody wyjeżdżały na nie równocześnie. Nawierzchnia to połączenie asfaltu i szutru. Nie zabrakło również widowiskowego podbicia i water splasha. Na problemy z układem kierowniczym w dalszym ciągu skarżył się Neuville.

Na dziewiątym odcinku specjalnym najlepszym czasem błysnął Tänak. Jedną sekundę gorszy był Ogier, a na trzecim miejscu dojechał Mikkelsen (+1,2s). Czwarty rezultat należał do Loeba (+1,5s), a piąty do Sordo (+1,6s). Kolejne pozycje zajęli: 6. Meeke (+1,9s), 7. Neuville ex aequo z najlepszym w WRC2 Tidemandem (+5,5s).

Dziesiątą próbę również wygrał Tänak, lecz ex aequo z Ogierem. Pierwszą trójkę skompletował tym razem Loeb (+0,2s). Czwarty czas wykręcił Mikkelsen (+0,4s), piąty utrzymujący prowadzenie w rajdzie Sordo (+0,8s). Dalej dojechali: 6. Meeke (+1,6s), 7. Neuville (+2,7s), 8. zwycięzca odcinka w klasie WRC2 – Tidemand (+5,3s). W generalce klasy, po OS 10, ma on ogromną przewagę – ponad trzech minut nad drugim Greensmithem i ponad siedmiu nad trzecim Hellerem.

Klasyfikacja generalna po OS 10:

  1. Dani Sordo i Carlos del Barrio (1:47:55,4s, Hyundai i20 Coupe WRC)
  2. Sébastien Loeb i Daniel Elena (+7,2s, Citroën C3 WRC)
  3. Ott Tänak i Martin Järveoja (+11,0s, Toyota Yaris WRC)
  4. Kris Meeke i Paul Nagle (+25,0s, Citroën C3 WRC)
  5. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (+30,2s, Ford Fiesta WRC ’17)
  6. Andreas Mikkelsen i Anders Jæger (+31,7s, Hyundai i20 Coupe WRC)
  7. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (+2:01,9s, Hyundai i20 Coupe WRC)
  8. Pontus Tidemand i Jonas Andersson (+5:05,6s, Škoda Fabia R5)
  9. Gus Greensmith i Craig Parry (+8:43,9s, Ford Fiesta R5)
  10. Pedro Heller i Pablo Olmos (+12:33,8s, Ford Fiesta R5)

Wypowiedzi po OS 10:

Loeb: był to dla mnie bardzo dobry dzień, aby wrócić do rytmu. Nie wiedziałem, czego się spodziewać, ale jesteśmy tutaj i to wspaniała wiadomość. Odczucia w takim samochodzie są ekstremalne – podobało mi się.

Meeke: nic nie widzisz przez pył. Popełniłem dziś głupie błędy. Gdybym ich nie popełnił, byłbym w trójce z Danim i Sebem. Takie jest życie.

Sordo: nie był to idealny dzień. Popołudniu popełniliśmy błąd z oponami, ale staram się. Dzisiaj był długi dzień i to jest długi rajd. Jutro musimy nadal naciskać.

Neuville: zrobiłem co mogłem. Ukończyłem trzy odcinki z problemem ze sterowaniem.

Tänak: próbowaliśmy wyciągnąć to, co najlepsze z dzisiejszych odcinków. Gdy samochód się sprawdza to jest w porządku. Niestety dzisiaj mieliśmy pewne problemy, inżynierowie poprawili sytuację na drugą pętlę, a jutrzejsza pozycja na drodze powinna być przyjemniejsza.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry