Kategoria: WRC

Rajd Meksyku 2018: Loeb chce naciskać od początku

Po udanym dla zespołu Citroën Total Abu Dhabi WRT Rajdzie Szwecji i pierwszym w tym sezonie podium, rywalizacja przenosi się do Meksyku. Przez nami trzecia runda tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata. Warunki w Meksyku będą niezwykle trudne, zwłaszcza dla samochodów. Będzie to również pierwsza w tym sezonie eliminacja na szutrze. Zespół Citroëna wygrywał w tym rajdzie siedem razy.

Największą ciekawostką będzie pojawienie się na linii startu dziewięciokrotnego mistrza świata, Sébastiena Loeba. U jego boku tradycyjne zasiądzie Daniel Elena. Ta załoga sięgała po zwycięskie trofeum sześć razy: w 2006, 2007, 2008, 2010, 2011 i 2012 roku. Zespół Citroëna wystawi również drugą załogę, w składzie Kris Meeke / Paul Nagle. W zeszłym roku to właśnie oni wygrali tutaj po niezwykle emocjonującej końcówce rajdu.

Pierre Budar, szef zespołu:

Celem jest miejsce, które osiągnęliśmy w Szwecji. Znamy specyfikę tego rajdu i zdajemy sobie sprawę z trudności, ale wygraliśmy już tutaj. Wiemy również, że ten rajd otwiera rywalizację na szutrze, a dodatkowym utrudnieniem jest wysokość i to będzie kolejny wstrząs. Kris czuje się tu jednak komfortowo, pokazał klasę w ubiegłym roku. Jestem zachwycony, że Sébastien i Daniel wracają do zespołu. Chociaż nie mają już takiej dynamiki, jak koledzy z innych zespołów, jestem przekonany, że inne cechy, takie jak profesjonalizm i determinacja, są na takim samym poziomie, jak wtedy, kiedy zaczynali odnosić zwycięstwa. Nie mogę się już doczekać startu tego rajdu.

Kris Meeke:

Meksyk przypomina mi trochę Rajd Katalonii, gdzie rywalizowaliśmy w zeszłym roku. Od tego czasu, znacznie poprawiliśmy nasze C3 WRC, dlatego mam nadzieję, że będziemy z przodu stawki. Oczywiście po tym, jak moi rywale mieli problemy z samochodami ze względu na wysokości w tym rajdzie, też dokonali dużych modyfikacji, więc będą również dobrze przygotowani. Lubię ten rajd. Są momenty, gdzie auto nie jest najważniejsze, odmawia posłuszeństwa, wtedy musisz  pojechać po prostu najlepiej, jak potrafisz – czysto, idealną ścieżką. Jestem zadowolony z ostatnich testów. Wydaje nam się, że osiągnęliśmy znaczne postępy, zwłaszcza z ustawieniem amortyzatorów. Takie same wrażenia miał Sébastien. W każdym razie nie mogę się już doczekać rajdu. Będziemy chcieli jak najlepiej wykorzystać naszą siódmą pozycję pierwszego dnia. To będzie klucz do dobrego wyniku.

Sébastien Loeb:

To rajd, który zawsze kochałem, dlatego wiążę z nim duże nadzieje. Dodatkowo mamy świetny samochód – nową specyfikację C3 WRC. Musisz mieć to w głowie, że to są ciągle mistrzostwa świata. Pozostali kierowcy robią ciągle to samo od kilku lat. W każdym razie jestem bardzo zadowolony z testów, jakie odbyliśmy. Przejechałem prawie 500 kilometrów w dwa dni. C3 WRC jest dobrze ustawiony i czułem, że jest jeszcze lepiej od czasów moich ostatnich testów pod koniec 2017 roku. Chciałem dać sobie szansę, spędzając trochę czasu w DS3 WRC, by odnaleźć czucie samochodu, przemyśleć pewne kwestie. Oglądałem też onboardy z poprzednich rajdów. 28% trasy jest dla mnie kompletnie nowa, w porównaniu do innych zawodników to tylko 4%. Dla mnie to i tak bardzo pozytywne, ponieważ jest to jeden z nielicznych rajdów, którego specyfikę znam najlepiej. Moje wspomnienia sięgają jednak sześć lat do tyłu i pamiętam z tego wszystkiego ok 72%. Niemniej jednak wykonałem dużo pracy i nie czuję się kompletnie zdezorientowany. Mam nadzieję, że moja jedenasta pozycja startowa pozwoli mi odnieść dobry wynik. Nowe zmiany jasno pokazują, że musisz mieć dobry wynik pierwszego dnia, inaczej nie masz szans.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry