Rally di Roma Capitale 2019 (OS 4-6)- Basso na prowadzeniu, Habaj poza trasą
Gryazin na prowadzeniu, Łukasz Habaj tuż za podium po odcinku kwalifikacyjnym Rally di Roma Capitale
Wypadek podczas Eifel Rallye Festival 2019
„Będzie długo, długo nic, a później ja” – Sebastian Luty zawodnik w szybkim wózku
RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Rajd Liepaja 2018: Griazin Mistrzem Europy U28

Mikołaj Griazin i Jarosław Fedorof odnoszą zwycięstwo w rajdzie Liepaja pokazując, że są absolutną czołówką w Europie. Po pięknym zwycięstwie w Polsce, Mikołaj nie pozostawił złudzeń rywalom na Łotwie.
-„ Czuje się świetnie, jako mistrz. Jechaliśmy bardzo ostrożnie skupiając się na dojechaniu do mety. Fantastyczne uczucie, ponieważ trenowaliśmy bardzo ciężko”- mówił za metą Mikołaj Griazin, zdobywca tytułu mistrza Europy U28 i triumfator w Rajdzie Liepaji. Drugie miejsce należy do Chrisa Ingrama (+43.3s) –„ To był dla nas nieprawdopodobny dzień. Wielkie podziękowania dla sponsorów i zespołu za umożliwienie nam startu. Zdobyliśmy dużo doświadczenia. Możemy być zadowoleni, gdyż nie popełniliśmy większych błędów”- mówił za metą Ingram. Podium uzupełnił Szwed Friedrik Ahlin ze stratą +48.8s do zwycięzcy. Łukasz Habaj i Daniel Dymurski zajęli piąte miejsce w rajdzie po problemach na początku dzisiejszego dnia. Jednak przypomnijmy sobie, co działo się w czasie drugiej pętli w Rajdzie Liepaja.

Finałową pętlę rajdu Liepaji otworzył oes Port of Liepaja (15,77km), który najszybciej przemierzył Szwed Friedrik Ahlin, zostawiając za swoimi plecami lidera rajdu, Griazina o zaledwie +0,3s. Podium skompletował Fabian Kreim (+0,4s) pokonując Chrisa Ingrama (+4s) i Łukasza Habaja (+10,1s) – „ Było kilka śliskich miejsc, ale było naprawdę szybko, staramy się jechać tak szybko, jak potrafimy”. Kolejne pozycje to Mares (+10.4s), Yates (+12.9s) oraz Mayr-Melnhof (+19.2s). Czołową dziesiątkę skompletował aktualny mistrz ERC 2 Erdi(+24.5s) oraz Turek Avcioglu (+25.6s), który wbił się do czołowej dziesiątki po problemach i wycofaniu się z rajdu Brynildsena.

Następny odcinek specjalny LOC (10,29km), zapisał na swoje konto Fabian Kreim, pokonując Friedrika Ahlina (+1.8s) Przed ostatnim odcinkiem zawodników dzieliło zaledwie 0,1s. Podium skompletował kontrolujący swoje tempo Gryazin (+1.9s). Kolejna pozycja należała do Ingrama (+4.5s) oraz Łukasza Habaja (+9.3s) – „ Zwiększamy nasze doświadczenie i poprawiamy wiedzę na temat tych odcinków. Rajd jest ciężki i długi”– relacjonował Polak. Drugą piątkę otworzył Czech Mares (+10.2) pokonując trasę szybciej od Yatesa (+12.5), Avcioglu (+21.1), Erdiego (+26.0). Czołową dziesiątkę skompletował Łotysz Sesks w Oplu Adamie R2 (+29.3).

Ostatni odcinek specjalny tego sezonu o nazwie Liepaja liczył 24,99km i w fantastycznym stylu wygrał go Frierdrik Ahlin, tym samym zajmując trzecie miejsce w rajdzie. Za sobą zostawił zwycięzce rajdu, Gryazina (+8.1s) oraz Kreima i Ingrama (+8.3s). Na kolejnych pozycjach uplasowali się Mares (+13.4s) i Habaj, który tak ocenił odcinek-„ To był bardzo ekstremalny odcinek, na którym nie mogłem złapać koncentracji. Wczoraj miałem lepszy dzień, a dzisiaj straciliśmy koncentrację. Poziom w trakcie rajdu był bardzo wysoki, ale zobaczyliśmy bardzo duży postęp w swojej jeździe w czasie trwania sezonu. Mam dużo pracy, jeśli chcemy poprawić swoją jazdę, żeby być jeszcze szybszym”.

Klasyfikacja Generalna Rajdu:
1. Mikołaj Gryazin
2. Chris Ingram (+43.3s)
3. Friedrik Ahlin (+48.8s)
4. Fabian Kreim (+57.0s)
5. Łukasz Habaj (+1.56.1s)
6. Filip Mares (+2.25.7s)
7. Rhys Yates (+3:42.8s)
8. Orhan Avcioglu (+7:29.0s)
9. Tom Kristensson (+8:38.4s)
10. Martin Sesks (+8:59.1s)

fot.: www.fiaerc.com
Do Góry