Damian Drapikowski wygrywa o włos drugą rundę Tarmac Masters!
1. Rajd Ziemi Głubczyckiej 2019 – wypowiedzi zawodników
Duet Adam Sroka i Krystian Woźniak bezkonkurencyjni w 1. Rajdzie Ziemi Głubczyckiej
Przyszłość Rajdu Walii nie jest pewna. W kalendarzu pojawi się Irlandia Północna?
Szef Hyundai Motorsport zadowolony z postawy Sebastiena Loeba w Chile
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Rajd Liepaja 2018: Griazin Mistrzem Europy U28

Mikołaj Griazin i Jarosław Fedorof odnoszą zwycięstwo w rajdzie Liepaja pokazując, że są absolutną czołówką w Europie. Po pięknym zwycięstwie w Polsce, Mikołaj nie pozostawił złudzeń rywalom na Łotwie.
-„ Czuje się świetnie, jako mistrz. Jechaliśmy bardzo ostrożnie skupiając się na dojechaniu do mety. Fantastyczne uczucie, ponieważ trenowaliśmy bardzo ciężko”- mówił za metą Mikołaj Griazin, zdobywca tytułu mistrza Europy U28 i triumfator w Rajdzie Liepaji. Drugie miejsce należy do Chrisa Ingrama (+43.3s) –„ To był dla nas nieprawdopodobny dzień. Wielkie podziękowania dla sponsorów i zespołu za umożliwienie nam startu. Zdobyliśmy dużo doświadczenia. Możemy być zadowoleni, gdyż nie popełniliśmy większych błędów”- mówił za metą Ingram. Podium uzupełnił Szwed Friedrik Ahlin ze stratą +48.8s do zwycięzcy. Łukasz Habaj i Daniel Dymurski zajęli piąte miejsce w rajdzie po problemach na początku dzisiejszego dnia. Jednak przypomnijmy sobie, co działo się w czasie drugiej pętli w Rajdzie Liepaja.

Finałową pętlę rajdu Liepaji otworzył oes Port of Liepaja (15,77km), który najszybciej przemierzył Szwed Friedrik Ahlin, zostawiając za swoimi plecami lidera rajdu, Griazina o zaledwie +0,3s. Podium skompletował Fabian Kreim (+0,4s) pokonując Chrisa Ingrama (+4s) i Łukasza Habaja (+10,1s) – „ Było kilka śliskich miejsc, ale było naprawdę szybko, staramy się jechać tak szybko, jak potrafimy”. Kolejne pozycje to Mares (+10.4s), Yates (+12.9s) oraz Mayr-Melnhof (+19.2s). Czołową dziesiątkę skompletował aktualny mistrz ERC 2 Erdi(+24.5s) oraz Turek Avcioglu (+25.6s), który wbił się do czołowej dziesiątki po problemach i wycofaniu się z rajdu Brynildsena.

Następny odcinek specjalny LOC (10,29km), zapisał na swoje konto Fabian Kreim, pokonując Friedrika Ahlina (+1.8s) Przed ostatnim odcinkiem zawodników dzieliło zaledwie 0,1s. Podium skompletował kontrolujący swoje tempo Gryazin (+1.9s). Kolejna pozycja należała do Ingrama (+4.5s) oraz Łukasza Habaja (+9.3s) – „ Zwiększamy nasze doświadczenie i poprawiamy wiedzę na temat tych odcinków. Rajd jest ciężki i długi”– relacjonował Polak. Drugą piątkę otworzył Czech Mares (+10.2) pokonując trasę szybciej od Yatesa (+12.5), Avcioglu (+21.1), Erdiego (+26.0). Czołową dziesiątkę skompletował Łotysz Sesks w Oplu Adamie R2 (+29.3).

Ostatni odcinek specjalny tego sezonu o nazwie Liepaja liczył 24,99km i w fantastycznym stylu wygrał go Frierdrik Ahlin, tym samym zajmując trzecie miejsce w rajdzie. Za sobą zostawił zwycięzce rajdu, Gryazina (+8.1s) oraz Kreima i Ingrama (+8.3s). Na kolejnych pozycjach uplasowali się Mares (+13.4s) i Habaj, który tak ocenił odcinek-„ To był bardzo ekstremalny odcinek, na którym nie mogłem złapać koncentracji. Wczoraj miałem lepszy dzień, a dzisiaj straciliśmy koncentrację. Poziom w trakcie rajdu był bardzo wysoki, ale zobaczyliśmy bardzo duży postęp w swojej jeździe w czasie trwania sezonu. Mam dużo pracy, jeśli chcemy poprawić swoją jazdę, żeby być jeszcze szybszym”.

Klasyfikacja Generalna Rajdu:
1. Mikołaj Gryazin
2. Chris Ingram (+43.3s)
3. Friedrik Ahlin (+48.8s)
4. Fabian Kreim (+57.0s)
5. Łukasz Habaj (+1.56.1s)
6. Filip Mares (+2.25.7s)
7. Rhys Yates (+3:42.8s)
8. Orhan Avcioglu (+7:29.0s)
9. Tom Kristensson (+8:38.4s)
10. Martin Sesks (+8:59.1s)

fot.: www.fiaerc.com
Do Góry