Kategoria: WRC

Rajd Finlandii 2018 (OS 12-15): Tänak z kompletem zwycięstw, Lappi w pierwszej piątce

Tegoroczny Rajd Finlandii świetnie układa się dla Otta Tänaka. Estończyk wygrał wszystkie cztery odcinki pierwszej sobotniej pętli, dzięki czemu powiększył swoją przewagę nad Madsem Østbergiem aż do 23,7s. Podium, ze stratą 44,6s, uzupełnia drugi z kierowców Toyoty, Jari-Matti Latvala. Z rywalizacji po wypadku na trzynastym odcinku specjalnym odpadli Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur. Polskiej załodze na szczęście nic się nie stało.

Ott Tänak i Martin Järveoja potwierdzili swoją świetną dyspozycję już na pierwszym porannym oesie, na którym o 8,5s pokonali Latvalę i Østberga, którzy uzyskali identyczny czas. Słabe tempo zaprezentował natomiast Sébastien Ogier. Francuz nie mógł znaleźć dobrych ustawień swojej Fiesty WRC, przez co spadł na ósmą pozycję w generalce. Z problemów mistrza świata skorzystał Esapekka Lappi, który wyprzedził Ogiera i Evansa, wskakując na szóste miejsce w rajdzie.

Trzynasty odcinek specjalny był kolejnym popisem estońskiego kierowcy. Reprezentant Toyoty, na przeszło 14-kilometrowym odcinku, był szybszy od Østberga o 4,7s. Na następnym, ponad 23-kilometrowym oesie, Tänak powiększył swoją przewagę jeszcze o 3,7s. Na kończącym pętlę odcinku Tuohikotanen Tänak był szybszy od drugiego na mecie Latvali o 0,6s. Awans na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył Lappi, który na tym odcinku uzyskał czwarty czas (+1,3s).

W WRC2 nieprzerwanie dominuje Kalle Rovanperä. Kierowca Škody Fabii R5 wygrał dzisiaj trzy odcinki specjalne i prowadzi w swojej klasie z przewagą 51,4s nad załogą Pietarinen / Raitanen. Na trzecim miejscu znajduje się jadący Hyundaiem i20 R5, Jari Huttunen. Ten nie może jednak czuć się pewnie na swojej pozycji, gdyż zaledwie 1,6s traci do niego Ole Christian Veiby.

KLASYFIKACJA GENERALNA PO OS 15:

  1. Ott Tänak i Martin Järveoja (1:38:54,0s, Toyota Yaris WRC)
  2. Mads Østberg i Torstein Eriksen (+23,7s, Citroën C3 WRC)
  3. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (+44,6s, Toyota Yaris WRC)
  4. Hayden Paddon i Sebastian Marshall (+1:16,5s, Hyundai i20 Coupe WRC)
  5. Esapekka Lappi i Janne Ferm (+1:30,1s, Toyota Yaris WRC)
  6. Teemu Suninen i Mikko Markkula (+1:33,8s, Ford Fiesta WRC ’17)
  7. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (+1:52,7s, Ford Fiesta WRC ’17)
  8. Elfyn Evans i Daniel Barritt (+1:54,6s, Ford Fiesta WRC ’17)
  9. Craig Breen i Scott Martin (+2:24,8s, Citroën C3 WRC)
  10. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (+3:09,2s, Hyundai i20 Coupe WRC)

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry