Kategoria: WRC

Rajd Finlandii 2018 (OS 11): Tänak!!!

fot. twitter/TGR_WRC

Po wygraniu sześciu z jedenastu dotychczas rozegranych odcinków, Ott Tänak i Martin Järveoja prowadzą w klasyfikacji generalnej Rajdu Finlandii. – Zrobiłem wszystko, co mogłem. Nasza pozycja startowa nie była korzystna, więc musiałem jechać na maksa, aby uzyskać najlepszą pozycję startową, jaką mogłem, na jutro. Jutro będzie bardziej sprawiedliwa walka, teraz jesteśmy bliżej innych zawodników – komentował Tänak. Drugą lokatę w rajdzie zajmują Mads Østberg i Torstein Eriksen, tracąc 5,8s. Podium po pierwszym etapie uzupełniają Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila, wolniejsi od liderów o 23,1s.

Na krótkim, nieco ponad 2-kilometrowym, miejskim odcinku przygody miał Mikkelsen. – Dotknęliśmy ostatniej szykany. Starałem się dzisiaj cisnąć i zdobyć przynajmniej jeden dobry czas! Nie najlepszy dzień – mówił kierowca. Problemy techniczne z Citroënem C3 WRC miał Al-Qassimi, który kilka razy zatrzymywał się na trasie. Podobne kłopoty nie ominęły Breena, także jadącego autem francuskiego zespołu. Trzeci z kierowców – Østberg – uniknął awarii. – Bardzo denerwowałem się obserwując moich kolegów z drużyny, nigdy wcześniej nie doświadczyłem tego problemu, więc nie wiem, na czym polega. Czekałem 45 minut, więc może właśnie z tej przyczyny tego uniknąłem? – tłumaczył.

Odcinek wygrał Ogier. Za nim uplasowali się ex aequo Tänak i Neuville (+0,2s). Czwarty ukończył Paddon (+1,3s), piąty Latvala z identycznym czasem jak Lappi i Mikkelsen (+1,4s). Ósmy uplasował się Østberg (+1,7s), dziewiąty Evans (+1,9s). Pierwszą dziesiątkę zamknął, najszybszy w WRC2, Rovanperä (+4,2s).

Na prowadzeniu w WRC2 dzień kończy właśnie młody Fin, a drugi jest Pietarinen (+32,0s). Podium klasy uzupełnia Huttunen (+57,5s). Polska załoga, Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur plasuje się, w grupie samochodów R5, na siódmej pozycji (+2:19,6s). Na ostatnim odcinku specjalnym zajęła piątą lokatę, tracąc 2,8s do Rovanpery.

KLASYFIKACJA GENERALNA PO OS 11:

  1. Ott Tänak i Martin Järveoja (1:04:14,9s, Toyota Yaris WRC)
  2. Mads Østberg i Torstein Eriksen (+5,8s, Citroën C3 WRC)
  3. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (+23,1s, Toyota Yaris WRC)
  4. Hayden Paddon i Sebastian Marshall (+36,4s, Hyundai i20 Coupe WRC)
  5. Teemu Suninen i Mikko Markkula (+46,1s, Ford Fiesta WRC ’17)
  6. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (+58,9s, Ford Fiesta WRC ’17)
  7. Elfyn Evans i Daniel Barritt (+1:01,1s, Ford Fiesta WRC ’17)
  8. Esapekka Lappi i Janne Ferm (+1:01,4s, Toyota Yaris WRC)
  9. Craig Breen i Scott Martin (+1:34,1s, Citroën C3 WRC)
  10. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (+1:57,7s, Hyundai i20 Coupe WRC)

Wypowiedzi zawodników po OS 11:

Latvala: dobrze jest być tutaj, ogólnie ważna jest pozycja, jutro będzie trudniejszy dzień, a ja się na tym skupię.

Paddon: mieliśmy dzisiaj dobre tempo, byliśmy szczęśliwi i czuliśmy się komfortowo w samochodzie. Jeśli mogę to wykorzystać od jutra, to będzie świetnie.

Suninen: straciłem hamulce, może na piątym, szóstym zakręcie, na szczęście nie rozbiłem się.

Ogier: mam lepszą pozycję startową [na jutro]. Dziś bardzo się staraliśmy, ale tegoroczna Finlandia była najbardziej sucha, jaką kiedykolwiek widziałem. Tänak wykonał świetną robotę. 

Evans: jest jak jest, w sumie to nie był straszny dzień. Oczywiście chcielibyśmy trochę więcej, ale jutro będziemy próbować.

Lappi: czas nie jest już taki dobry, zacięta walka rano. Najpierw mój błąd, a potem znaleźliśmy się na serwisie, mieliśmy problem z dyferencjałem, który chłopaki naprawili. Spróbujmy jutro walczyć. 

Neuville: to trwa od rana. Na serwisie wykonali świetną robotę, staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać warunki panujące na drodze.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry