Kategoria: WRC

Rajd Finlandii 2017 (OS 8-13): Lappi nadaje ton rywalizacji

Druga pętla Rajdu Finlandii przebiegała zdecydowanie pod dyktando Lappiego. Przejęcie prowadzenia od Latvali i konsekwentna jazda były ozdobą dzisiejszej rywalizacji. Pętlę rozpoczęła próba numer osiem Äänekoski – Valtra, o długości 7,39 km. Rywalizacji towarzyszył mocny deszcz. Najlepiej na odcinku poradzili sobie Finowie. Czołowy czas uzyskał Suninen. – Dobry rezultat, ponieważ było ciężko jechać w deszczu. Trzej Finowie w pierwszej trójce to świetny wynik, ale jeszcze długa droga przed nami – komentował. Za nim uplasowali się: Hänninen (+0,2s) oraz na trzeciej pozycji ex aequo Latvala i Lappi (+1,1s).

Laukaa to drugi odcinek popołudniowej pętli. Mierzącą prawie 11.76 km próbę ponownie zdominowali Finowie. Pogoda poprawiła się, deszcz przestał padać. Pierwszą pozycję zajął Lappi. – Jak na pierwszy przejazd to poszło dobrze – lecz jest wiele miejsc, aby coś poprawić. Moja jazda do tej pory jest lepsza niż kiedykolwiek – mówił. Miejsca drugie i trzecie przypadły Latvali (+0,5s) oraz Suninenowi (+2,4s).

Najdłuższa próba popołudniowej pętli (Lankamaa, 21,68 km) padła łupem Lappiego. – Wow! To uczucie jest bardzo miłe, ale dałem z siebie wszystko, co tylko mogłem. Próbowałem wszystkiego – mówił Fin. Drugi był wolniejszy o 0,7s Suninen, a trzeci Latvala z czasem gorszym o 1,4s. Na problemy z zawieszeniem narzekali Hänninen i Østberg.

Ponownie na próbie Äänekoski-Valtra (7,39 km) najlepiej poradził sobie Lappi. – Jechałem absolutnie na limicie. Nie umiem szybciej – komentował na mecie Fin. Drugi czas zapisał na swoje konto Suninen (+0,4s). Trzeci rezultat uzyskał Tanak (+0,7s). Czołową piątkę zamknęli Breen (+2,0s) i Østberg (+2,4s).

Czwarte zwycięstwo z rzędu Lappiego. Tym razem na odcinku specjalnym Laukka 2 (11,76 km). Za liderem Rajdu Finlandii ponownie uplasował się Latvala (+1,1s). Trzecie miejsce wywalczył Mads Ostberg (+2,9s). Tuż za podium dojechał Tanak (+3,6s). – Zobaczymy, jak daleko uda nam się dojść. Najważnijsze są punkty do klasyfikacji generalnej producentów. Piąte miejsce na tej próbie należało do Suninena (+3,9s).

Ostatni odcinek specjalny drugiego dnia Rajdu Finlandii OS13 Harju 2 (2,31 km) wygrał Thierry Neuville. Na miejskiej próbie drugie miejsce zajął Ott Tanak (+0,1s). Trzeci dojechał Craig Breen (+0,3s). Latvala, Suninen i lider rajdu Lappi uplasowali się odpowiednio na piąty, szóstym i siódmym miejscu. Różnica pomiędzy najlepszą trójką nie przekracza 0,2s, ponieważ Suninen i Lappi uzyskali taki sam czas.

Klasyfikacja generalna Rajdu Finlandii po piątkowych emocjach dla najlepszej piątki prezentuje się następująco: fotel lidera dla Lappiego, druga lokata +4,4s dla Latvali. Podium zamyka Suninen (+19,0s). Z nieco większą stratą na czwartym miejscu Breen (+33,0s), a piąty jest trzeci kierowca Toyoty Yaris WRC, Juho Hänninen (+39,1s).

Zobacz również:

komentarzy
Serwis tworzy grupa pasjonatów, dla których rajdy samochodowe są czymś więcej niż tylko sportem.

Zgodnie z nazwą Rajdy24, relacjonujemy życie rajdowego świata 24 godziny na dobę.

Nasi partnerzy

Dołącz do nas!

Copyright © Rajdy24.pl (2014 - 2016). Właścicielem serwisu jest firma GB Promotion

Do Góry