Kategoria: WRC

Rajd Finlandii 2017 (OS 2-7): dramat M-Sportu i prowadzenie Latvali

Pierwsza pętla drugiego dnia Rajdu Finlandii przyniosła nam wiele emocji. Przygody mieli Ogier, który uszkodził zawieszenie w Fieście WRC i nie jedzie dalej, a także Tänak. Estończyk przebił oponę i poniósł duże straty czasowe. Zacięta walka trwa o miejsce pierwsze, pomiędzy Latvalą i Lappim oraz Breenem i Suninenem o czwartą lokatę.

Piątkowa poranna pętla rozpoczęła się od odcinka specjalnego Halinen (7,65 km). Najlepiej na tej próbie poradził sobie Teemu Suninen. Drugi był Kris Meeke (+0,1s), a podium uzupełnił Paddon (+0,3s). Ogier, lider mistrzostw świata był dopiero piąty +0,5s.

Kolejne wyzwanie w Rajdzie Finlandii to odcinek specjalny Urria (12,75km). Najlepiej poradzili sobie na nim Finowie. Najszybciej pojechał Latvala. Drugie miejsce wywalczył dobrze dysponowany Lappi (+0,1s). Trzecie miejsce przypadło znakomicie jadącemu Suninenowi (+0,4s) Na dziesiątej pozycji przyjechał Ogier (+4,9s) – Mamy problem z samochodem. Pedał gazu nie reaguje odpowiednio, przerywa.

Prawdziwy dramat dla kierowców M-Sportu rozegrał się na OS Jukojärvi (21,31km), kiedy najpierw zawieszenie po skoku uszkodził Ogier, co zakończyło się wylądowaniem poza trasą, a chwilę później Tänak  przebił oponę w początkowej części trasy i dojechał do mety ze stratą przekraczająca minutę do lidera. – Uderzyliśmy w kamień leżący na poboczu. Musimy sprawdzić uszkodzenia – meldował za linią mety Estończyk. Kłopoty nie ominęły również Haydena Paddona. On także zatrzymał się na odcinku specjalnym i nie dojechał do mety. Najlepiej na zdradliwym OS Jukojärvi poradzili sobie Lappi, Latvala (+1,3s) i Østberg (+5,3s).

Tym samym zmianie uległa klasyfikacja generalna, ponieważ na prowadzenie wyszedł Latvala, drugie miejsce należy do Lappiego (+5,3s), a trzecie do Breena (+8,1s). Tuż za Breenem plasował się Suninen (+8,3s). Tänak spadł na trzynastą lokatę.

Piąty odcinek specjalny Halinen (7,65km) to zacięty pojedynek pomiędzy Lappim i Latvalą. 0,1s szybciej pojechał Lappi, drugie miejsce wywalczył lider Rajdu Finlandii, Latvala – Wszystko jest dobrze. Przyczepność jest lepsza. Przed nami jeszcze długa droga. Czołową trójkę uzupełnił Østberg  (+0,5s). Na swoje samochody narzekali, siódmy Meeke (+0,9s), a także jedenasty Neuville (+3,5s), który zauważył, że samochód zbyt podskakuje na nierównościach.

Przedostatnia próba sportowa porannej pętli OS6 Urria (12,75 km), to początkowy atak Otta. Długo utrzymywał się na prowadzeniu, jednak jego rezultat poprawił Lappi. Ostatecznie Estończyk zajął drugie miejsce (+1,8s). Ponownie trzeci dojechał  Østberg (+2,2s). Tuż za podium uplasował się Latvala (+3,0s). Interesujący pojedynek trwa nadal pomiędzy Breenem i Suninenem.  Po sześciu odcinkach specjalnych dzieli ich tylko 0,3s.

Ostatni odcinek specjalny pierwszej pętli drugiego dnia rajdu padł łupem Lappiego, który skutecznie odrabia stratę do drugiego na oesie Latvali (+0,6s). Trzeci czas po raz kolejny należy do Østberga (+3,9s). Tym samym Norweg awansował na najniższy stopień podium w klasyfikacji generalnej Rajdu Finlandii. Prowadzenie utrzymał Latvala, drugi jest Lappi (+1,6s), trzeci  Østberg (+13,8s), czwarty Breen (+14,2s), a piąty Suninen (+14,3s).

Zobacz również:

komentarzy
Serwis tworzy grupa pasjonatów, dla których rajdy samochodowe są czymś więcej niż tylko sportem.

Zgodnie z nazwą Rajdy24, relacjonujemy życie rajdowego świata 24 godziny na dobę.

Nasi partnerzy

Dołącz do nas!

Copyright © Rajdy24.pl (2014 - 2016). Właścicielem serwisu jest firma GB Promotion

Do Góry