Craig Breen i Paul Nagle dołączają do Hyundaia w Rajdzie Finalndii 2019!
76. Rajd Polski 2019 to walka nie tylko w „generalce”
„Mam ogromny apetyt na rozwój” – Beata Borowicz podsumowuje start w 4. rundzie MPRC 2019
Kuchar, Mazurkiewicz, Sokulski i Budzyński wygrali finały IV rundy Oponeo MPRC!
4. runda MPRC 2019: zacięta rywalizacja w czasie kwalifikacji w Toruniu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: RSMP

Rajd Elektrenai 2018: Griazin triumfuje, Marczyk najszybszy z Polaków!

Przedostatnia runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, gościła na Litwie. Szesnaście odcinków specjalnych po nawierzchni szutrowej o łącznej długości około stu kilometrów były dobrym testem przed Rajdem Polski. Najlepiej poradził sobie Mikołaj Griazin, najszybszy z Polaków był Mikołaj Marczyk.

Popularny Miko Marczyk odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w debiutanckim starcie na luźnej nawierzchni, za kierownicą Skody Fabii R5. Największym rywalem Polaków w ramach krajowych mistrzostw, był Fin – T. Asunmaa. Niestety przebił oponę na odcinku piętnastym i na skutek problemów technicznych nie ukończył ostatniej próby. Tym samym liderem rajdu został Mikołaj Marczyk. Wygrał cztery odcinki specjalne na pozostałych dwunastu utrzymując się w czołówce RSMP.

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej RSMP wywalczył Jarosław Kołtun, który stracił do Marczyka +10.2s. Trzecie miejsce wywalczył, powracający do rywalizacji w ramach mistrzostw Polski Łukasz Habaj (+14,9s). Podium w debiutanckim starcie za sterami wymagającej Skody Fabii R5 można nazwać sporym sukcesem. Czwarta lokata przypadła Tomaszowi Kasperczykowi (+31,4s), a najlepszą piątkę zamknął Grzegorz Grzyb (+33,1s).

W klasie czwartej, czyli tzw. „ośce” w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski najlepiej radził sobie J.Pipiras w Fordzie Fiesta R2T. Za nim uplasował się Jacek Jurecki (+3,0s), a na trzeciej pozycji dojechał Kacper Wróblewski, który stracił do lidera klasy ponad dwie minuty (+2:35,6s). Powodem tak dużej dysproporcji w wynikach był kapeć na jednym z odcinków specjalnych.

Klasa OpenN należała do Marcina Słobodziana. Pewnie prowadził w całym rajdzie wygrywając z Łukaszem Kotarbą o blisko minutę (+57,3s). Najniższy stopień podium wywalczył Stolarski (+1:26,1s).

Ogólnie w klasyfikacji generalnej Rajdu Elektrenai pierwsze miejsce należy do Mikołaja Griazina, drugi dojechał V.Žala (+1:33,5s), a podium uzupełnił E. Kaur z Estonii (+1:45,1s). Dalej uplasowali się Polacy: czwarty Mikołaj Marczyk (+2:15,7s), piąty Jarosław Kołtun (+2,25,9s), szósty Łukasz Habaj (+2:30,6s), siódmy Tomasz Kasperczyk (+2:47,1s) i ósmy Grzegorz Grzyb (+2:48,8s), który jest ostatnim kierowcą z RSMP sklasyfikowanym w czołowej dziesiątce zawodów.

Fot. mikomarczyk.pl
Do Góry