Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
3. runda Tarmac Masters pod znakiem zmiennej pogody i trudnych odcinków specjalnych – podsumowanie
Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka stawiają na dobrą zabawę w 50. Rajdzie Festiwalowym
Rajd Sardynii 2019: Sebastien Ogier liderem z niewielką przewagą
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Terenowe

Rajd Dakar, dzień 9: Sonik stracił pozycję lidera

Tym razem dzień przerwy mają załogi samochodów i ciężarówek, a do rywalizacji wracają motocykliści i quadowcy, którzy do pokonania mieli bliźniaczy (względem wczorajszego dla samochodów) odcinek o długości 781 kilometrów. Ten etap to przede wszystkim jazda po gładkiej przestrzeni z soli, na której można rozpędzić samochody do maksymalnych prędkości. Próbę po neutralizacji kończy 40 kilometrów wydm z ostrym spadaniem do Iquique.

Joan Barreda po 378 kilometrze miał już ponad półtorej godziny straty i stracił prowadzenie w klasyfikacji motocykli. Na czoło tabeli wysunął się Marc Coma, dziewiąty na odcinku specjalnym (+7:37, KTM). Pierwszą w karierze próbę Dakaru wygrał Pablo Quintanilla (KTM), który pokonał tylko o 11 sekund Juana Pedrero (Yamaha). Czołową trójkę uzupełnił Stefan Svitko (+0:12, KTM). Coma ma w klasyfikacji 9:39 przewagi nad Paulo Goncvalvesem i 11:11 nad Quintanillą. Na 19 pozycji etap ukończył Kuba Przygoński (+16:13) i plasuje się na 16 miejscu w generalce (+2:52:01).

Niestety z rajdu wycofał się Jakub Piątek, którego KTM uległ awarii. Do tej pory debiutant w Dakarze zajmował 40 miejsce. – Z przykrością informujemy, że na 8 etapie rajdu Dakar z rywalizacji zmuszony został wycofać się Kuba Piątek. Defekt motocykla okazał się barierą nie do przeskoczenia i nawet pomoc mechaników fabrycznego team-u KTM nie pomogła naprawić usterki. Od samego początku dzisiejszego odcinka, motor nie pracował normalnie. Z relacji Kuby wynikało, że problemem jest zapłon, a właściwie jego brak. Po konsultacji telefonicznej z mechanikiem Orlen Teamu udało się wskrzesić maszynę jednak jak się okazało nie na długo. Prawdopodobnie przyczyną wszystkich niepowodzeń była woda, która podczas wczorajszych przepraw przez rzeki dostała się do części motocykla oraz sól po której zawodnicy się dzisiaj ścigali.

Sporą stratę, bo wynoszącą już 37 minut 42 sekundy na CP12 ma Rafał Sonik. Polak odrobił trochę po neutralizacji (+21:42), jednak niestety stracił prowadzenie w rajdzie. Etap wygrał Jeremías González Ferioli, który pokonał aż o 7:54 aktualnego lidera, Ignacio Casalego. Trzeci ukończył Sergio Lafuente (+:11:04, wszyscy na quadach marki Yamaha). W klasyfikacji generalnej Sonik traci do Casalego 6:49, trzeci jest Lafuente (+49:11).

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply
Do Góry