Craig Breen i Paul Nagle dołączają do Hyundaia w Rajdzie Finalndii 2019!
76. Rajd Polski 2019 to walka nie tylko w „generalce”
„Mam ogromny apetyt na rozwój” – Beata Borowicz podsumowuje start w 4. rundzie MPRC 2019
Kuchar, Mazurkiewicz, Sokulski i Budzyński wygrali finały IV rundy Oponeo MPRC!
4. runda MPRC 2019: zacięta rywalizacja w czasie kwalifikacji w Toruniu
previous arrow
next arrow
Slider

Kategoria: Terenowe

Rajd Dakar – dzień 6: Hołowczyc ósmy, zepsuł się kolejny Peugeot

Dzisiejszy, szósty etap Rajdu Dakar dobiega końca. Na początku zawodnicy mieli do przejechania 322 kilometry odcinka dojazdowego (motocykle i quady ruszyły o 4:45, a terenówki i ciężarówki o 7:16 czasu miejscowego), następnie do pokonania był odcinek specjalny o długości 277km (motocykle i quady) i 318 dla reszty, po czym jeszcze 48km dojazdówki.

Aktualny lider i wicelider w klasyfikacji motocykli, Joan Barreda i Marc Coma pobłądzili na 130 kilometrze. Etap wybrał Hélder Rodrigues (Honda), który pokonał o 1:10 Tobiego Price’a na KTM i o 1:42 Paulo Gonçalvesa (Honda). W klasyfikacji generalnej na pozycji lidera pozostał Barreda, Coma traci 12:27, Gonçalves 17:12. Czwarty jest Pablo Quintanilla (+29:57, KTM), piąty Price (+33:44). Kuba Przygoński dojechał na 38 miejscu (+44:07) a Jakub Piątek na 42 (+48:32). Po etapie Przygoński plasuje się na 24 pozycji (+2:36:08), drugi z Polaków jest 38 (+4:36:56).

Rafał Sonik dojechał do mety 8:15 za Ignacio Casale, w klasyfikacji generalnej przewaga Polaka stopniała do 16:08. Na trzecim miejscu etap ukończył Sergio Lafuente (+23:08), po etapie jest również trzeci (+41:13). Wszyscy korzystają z quadów Yamaha.

Na mecie pojawiły się już także pierwsze terenówki. Etap wygrywa Nasser Al-Attiyah (MINI), za nim uplasował się Giniel de Villiers (+0:37, Toyota). Trójkę etapu szóstego uzupełnił Nani Roma (+1:24, MINI), czwarty był Robby Gordon (+1:45, Hummer), piąty Orlando Terranova (+5:48, MINI), szósty Bernhard Ten Brinke (+8:04, Toyota), siódmy Yaazed AlRajhi (+8:15, Toyota). Na ósmej pozycji ukończyli Krzysztof Hołowczyc i Xavier Panseri (+11:58, MINI). Al-Attiyah powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej do 11:12 nad de Villiersem. Trzeci jest AlRajhi (+28:44), czwarty Hołowczyc (+1:00:53). Piąty Ten Brinke zmniejszył stratę do Polaka (+1:04:23).

Ponad pół godziny (i prowadzenie w etapie) stracił Stephane Peterhansel, którego Peugeot 2008 DKR uległ awarii i Francuz musiał się zatrzymać. Wczoraj zepsuł się egzemplarz Cyrila Despresa, przedwczoraj Carlosa Sainza.

Marek Dąbrowski dotarł dziś do mety zmagań pod koniec drugiej dziesiątki, a Piotr Beaupre został sklasyfikowany na początku czwartej dziesiątki.

W klasyfikacji ciężarówek najszybszy okazał się Eduard Nikołajew, który w pokonanym polu zostawił Ajrata Mardiejewa. Podium Kamazów skompletował Andriej Karginow. Identyczna kolejność jest w klasyfikacji generalnej.