Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
3. runda Tarmac Masters pod znakiem zmiennej pogody i trudnych odcinków specjalnych – podsumowanie
Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka stawiają na dobrą zabawę w 50. Rajdzie Festiwalowym
Rajd Sardynii 2019: Sebastien Ogier liderem z niewielką przewagą
next arrow
Slider

Kategoria: Terenowe

Rajd Dakar, dzień 12: Hołowczyc i Panseri awansowali na trzecie miejsce!

Dzisiejszy, jedenasty już odcinek specjalny to kolejny maraton dla motocykli i quadów. Zawodnicy tych klasyfikacji mają do pokonania 24 kilometry dojazdówki, następnie 357 km próby. Załogi terenówek i ciężarówek mają dłuższą dojazdówkę, mierzącą 184 km, jednak ich odcinek specjalny wynosi 194 km. Po zmaganiach zawodnicy mają jeszcze 142 km do biwaku.

Dramatycznie rozpoczął się etap z Salty do Termas Rio Hondo dla trzeciego w klasyfikacji rajdu Yaazeda AlRajhi. Saudyjczyk naprawiał jeszcze układ wydechowy na biwaku w momencie, gdy pierwsze załogi rozpoczynały odcinek specjalny (już po dojazdówce). Ostatecznie wycofał się po kilku kilometrach jazdy przez awarię samochodu.

Joan Barreda jadący Hondą wygrał drugi etap z rzędu. Hiszpan po problemach w poprzednich dniach pnie się w górę klasyfikacji, jednak w dalszym ciągu jest to druga dziesiątka i ponad cztery i pół godziny straty. Drugie miejsce zajął Paulo Goncvalves (+0:17, Honda), trzeci był Ivan Jakes (+1:35), dopiero szósty lider klasyfikacji, Marc Coma (+2:40). Pablo Goncvalves traci do niego 5:22, na trzecie miejsce awansował Toby Price (+31:43). Kuba Przygoński wykręcił 25 czas (+15:48) i plasuje się na 18 pozycji w klasyfikacji (+5:12:22).

Francuz Christophe Declerck triumfował w kategorii quadów. Drugie miejsce ze stratą 6:35 zajął Nelson Augusto Sanabria Galeano, trzeci był Willem Saaijman (+6:50), ex aequo z nim Walter Nosiglia. Rafał Sonik zajął szóstą pozycję (+9:12) i pewnie lideruje w rajdzie z przewagą 2:50:01 nad Feriolim. Trójkę uzupełnia Nosiglia (+3:42:03).

Nasser Al-Attiyah ponownie pokazuje świetne tempo w swoim MINI. Katarczyk pokonał o 27 sekund Orlando Terranovę (MINI) i o 39 Giniela De Villiersa (Toyota). Krzysztof Hołowczyc i Xavier Panseri stracili 5:07 i zajęli 18 pozycję, jednak nasz polsko-francuski duet awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i posiada dużą, wynoszącą prawie półtorej godziny przewagę nad czwartym Erikiem Van Loonem. Prowadzi wspomniany Al-Attiyah, drugi jest de Villiers (+29:01), Hołowczyc traci 1:28:49. Dziewiętnasty na etapie Marek Dąbrowski (Toyota) plasuje się na 24 miejscu (+10:04:20). Piotr Beupre jest 33 (+14:22:44).

Hans Stacey (Iveco) najszybciej pokonał odcinek w kategorii ciężarówek. Holender wyprzedził o 1:10 swojego krajana Gerarda de Rooya (również Iveco) i o 1:56 Eduarda Nikołajewa (KAMAZ). Arjat Mardiejew lideruje w klasyfikacji generalnej, drugi jest Nikołajew (+11:11), trzeci Andriej Karginow (+47:44). Robin Szustkowski, Jarosław Kazberuk i Filip Skrobanek zajęli 29 miejsce (+17:19), a po etapie plasują się na 18 pozycji (+12:04:37).