Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
Najnowszy Ford Fiesta R5 czeka na oficjalny test w Rajdzie Estonii
Oliver Ciesla zachwycony zaangażowaniem organizatorów Rajdu Safari
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: ERC

Rajd Barum 2018 (OS 2-5) – Łukjaniuk liderem, Kopecký odrabia straty

Drugi dzień Rajdu Barum przywitał nas sporymi emocjami. Początkowo wydawało się, że Jan Kopecký nie będzie miał konkurencji na dobrze znanych odcinkach specjalnych, jednak przebita opona na jednej z prób zmusiła Czecha do odrabiania strat.

Sobotnie zmagania na trasach Rajdu Barum otworzył odcinek specjalny Březová (8,23km), który zapisał na swoje konto lokalny bohater – Jan Kopecký jadący z Pawłem Dleslerem w Skodzie Fabii R5 – “Na czarnym, mokrym asfalcie jest całkiem dobrze. Mieliśmy problemy z systemem naprowadzania GPS, co jest trochę denerwujące” – komentował na mecie OS2. Trzy sekundy za nimi uplasowała się rosyjska załoga, Aleksiej Łukjaniuk wspólnie z Aleksiejem Arnautowem w konkurencyjnym Fordzie Fiesta R5 – “Utrzymujemy to samo tempo, nie ryzykując i ucząc się opon w takich warunkach. Jak na razie jest dobrze, czas nie jest najlepszy, ale jest dla nas dobrym doświadczeniem.” – podsumował Rosjanin. Podium ze stratą 3,1 s do lidera uzupełnił Vaclav Pech razem z Petrem Uhelem w bliźniaczym Fordzie Fiesta – “to był po prostu trudny odcinek, ładny, ale trudny” – opowiedział krótko Pech.

Drugim odcinkiem specjalnym rozgrywanym sobotniego poranka, był OS Semetin (11,55 km), na nim najlepszym czasem popisał się Mikołaj Griazin, który był szybszy od Aleksieja Łukjaniuka o 6,7s. Trzecią pozycję wywalczył Filip Mareš z Janem Hlouškiem (+12,9s). Niestety prowadzenie w rajdzie stracił Jan Kopecký. Duża strata czasowa na mecie odcinka specjalnego wywołana przez przebitą oponę – “Nie wiem, może naciskaliśmy zbyt mocno i uderzyliśmy w coś, trudno powiedzieć” – relacjonował na mecie Czech.

Trzecią próbą sportową przygotowaną przez organizatora w pierwszej sobotniej pętli, był
OS Rajnochovice (13,65 km). Pierwsze oesowe zwycięstwo Aleksieja Łukjaniuka przed Mikołajem Griazinem (+1,7s) pozwoliło umocnić się rosyjskiemu kierowcy na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Jan Kopecký postanowił zacząć odrabiać straty z poprzedniego odcinka specjalnego i zameldował się na trzecim miejscu ze stratą 2,9s do lidera.

Zamykający poranną pętle OS Kudlovice (21,43 km) to pokaz możliwości Jana Kopecký’ego. Drugi na mecie Dani Sordo stracił 13,1s. Liderem rajdu pozostał Aleksiej Łukjaniuk, który uzyskał 13,3 s słabszy czas od zwycięzcy odcinka specjalnego – “To było całkiem ekscytujące. Rano driftowaliśmy jak cholera, teraz jesteśmy trochę bardziej ostrożni, więc straciliśmy dużo czasu” – podsumował.

Aktualnie w klasyfikacji generalnej Rajdu Barum na prowadzeniu jest Aleksiej Łukjaniuk. Drugie miejsce należy do Jana Kopeckiego (+7,4s), podium zamyka Mikołaj Griazin (+14,6s)
Do Góry