Kategoria: ERC

Rajd Barum 2017: Kopecký po raz siódmy!

Jan Kopecký i Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) zwyciężyli w tegorocznym Rajdzie Barum. Dla czeskiej załogi to już siódme zwycięstwo w tej kultowej imprezie. Drugie miejsce zajęli Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautov (Ford Fiesta R5), a trzecie Roman Kresta i Petr Starý (Skoda Fabia R5). Tytuł mistrzowski w klasie ERC Junior U28 wywalczyli Marijan Griebel i Stefan Kopczyk (Skoda Fabia R5).

Ostatnią pętlę od zwycięstwa rozpoczął Jan Kopecký. – Przed nami jeszcze dwa odcinki, staram się utrzymać rytm – powiedział na mecie. Drugie miejsce zajął walczący o podium Roman Kresta (+2,2s). Trzeci na mecie zameldował się Aleksiej Łukjaniuk (+3,1s). – W drugiej połowie odcinka nie mogłem już naciskać. To szalone! Staramy się nie jechać zbyt wolno, wiesz, nadal jadę szybciej niż wielu innych kierowców – powiedział Rosjanin. Miejsca cztery, pięć, sześć zajęli kolejno: Kostka (+4,0s), Magalhães (+4,5s) i Griazin (+5,0s). Na dalszych miejscach zameldowali się Bouffier (+5,9s), Černý (+6,4s), Jakeš (+6,6s) i Koči (+7,1s).

Na czternastym odcinku specjalnym niespodziankę sprawił Bryan Bouffier. Francuz zameldował się na drugiej pozycji i stracił do Jana Kopecký’ego tylko 0,2s. Podium uzupełnił odpierający ataki Romana Kresty, Tomáš Kostka (+0,3s). Czwarty na mecie był Łukjaniuk (+1,0s), a piąty wspomniany wcześniej Kresta (+1,6s). – Odcinek był bardzo dobry, Tomáš pojechał również dobrze. Jeszcze długa droga do końca – powiedział Kresta. W drugiej piątce uplasowali się: Valoušek (+3,0s), Griazin (+5,5s), Magalhães (+6,3s), Koči (+7,3s) i Kajetanowicz (+9,1s).

Emocji nie zabrakło także na kończącym zmagania odcinku specjalnym. – Było 95% szans, że nie dojechałbym do mety. Wszyscy cięli, było mnóstwo syfu. Obróciło mnie, wpadłem do rowu, dotknąłem jakieś drzewo. Masakra była tak blisko. Niesamowite – powiedział Łukjaniuk, który stracił na odcinku ponad pół minuty. Najlepszym czasem błysnął Kresta, który wyprzedził w klasyfikacji generalnej Kostkę (+6,1s). Trzeci czas wykręcił Boufiier (+6,6s), czwarty Koči (+8,3s), a piąty zwycięzca rajdu, Jan Kopecký. – To była świetna walka. Dziękuję mojemu zespołowi, zrobili świetną robotę. Było trochę łatwiej, bo Aleksiej miał problemy z nogą, ale i tak jechał bardzo dobrze – powiedział czeski kierowca. Siódmy na mecie zameldował się Marijan Griebel, który przypieczętował swój tytuł mistrzowski w klasyfikacji ERC Junior U27. Oponę na odcinku zmieniał Griazin.

Nieoficjalna klasyfikacja Rajdu Barum: 1. Kopecký, 2. Łukjaniuk (+55,5s), 3. Kresta (+1:22,8s), 4. Kostka (+1:25,8s), 5. Kajetanowicz (+2:06,4s), 6. Griebel (+2:08,3s), 7. Koči (+2:31,4s), 8. Valoušek (+2:51,6s), 9. Magalhães (+3:24,5s), 10. Bouffier (+3:30,8s).