Kategoria: ERC

Rajd Azorów 2017 (OS 1-4): Kajetanowicz przed Łukjaniukiem

Pierwszy odcinek specjalny (2,14 km) padł łupem Aleksieja Łukjaniuka. Rosjanin pojechał szybciej od Gryazina o 0,5s, a od Moury o 0,8s. Czwarte miejsce zajął Ralfs Sirmacis, piąte jadący Skodą Fabią R5 Bruno Magalhães (+1,1s). Siódmy czas zanotowali Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran. – Chcę być szybki na tym rajdzie, ale to nie było ważne być szybkim na tym odcinku. Połowa próby jest po asfalcie a my mamy miękkie opony, łatwo je zniszczyć – powiedział dwukrotny mistrz Europy.

Drugi oes, Soluções M o długości ponad siedmiu kilometrów najszybciej przejechał Portugalczyk Ricardo Moura, który na mecie narzekał na swoje zniszczone przez asfalt opony. Zaledwie 0,1 sekundy za nim znalazł się Kajetanowicz, a trzeci był Łukjaniuk. – Bardzo krótki odcinek, niezbyt fajny. Będziemy cisnąć, zobaczymy, co zrobi Kajto – powiedział Rosjanin. Czwarte miejsce wywalczył najszybszy w kategorii JERC U28, Marijan Griebel (+1,2s), a piąty był Nikolay Gryazin (+1,3s). – Było świetnie, bez błędów, bardzo czysto. Czasami mogłem hamować później ale nie ma co ryzykować na takim odcinku – powiedział Gryazin.

Najdłuższy odcinek czwartkowych zmagań, ponad trzynastokilometrowy Vila Franca – São Brás zwyciężył Aleksiej Łukjaniuk, a drugi, ponownie ze stratą 0,1s był Kajetanowicz. Podium uzupełnił Ricardo Moura (+9,6s). – Bardzo ślisko, opon już nie mamy – powiedział Portugalczyk. Na dalszych miejscach uplasowali się Magalhães (+11,7s), Sirmacis (+12,7s), Griebel (+14,9s), Gryazin (+15,8s) i Suárez (+16,6s). – Było dość ślisko w niektórych miejscach, ale jestem zadowolony, jesteśmy na mecie. Kocham Peugeota – powiedział  Suárez.

Ostatni odcinek specjalny rozgrywany był na niespełna czterokilometrowym szutrowym torze, gdzie kierowcy jeździli równolegle. Tam swoje pierwsze oesowe zwycięstwo odnieśli Kajetanowicz i Baran, którzy o 1,9s pokonali Sirmacisa i o 2,0s Łukjaniukia. Czwartą pozycję wywalczył Suárez (+3,8s), a piątą Moura (+5,4s). Dalsze miejsca zajęli Griebel (+5,9s), Gryazin (+6,3s), Magalhães (+7,4s) i Černý (+8,1s). – To był świetny oes dla kibiców. Dużo się ślizgaliśmy, ale też mocno cisnęliśmy. Mamy duży fun, cieszę się z naszego prowadzenia, ale rajd jest jeszcze długi – powiedział Kajetanowicz.

W klasyfikacji ERC Junior U28 prowadzi Ralfs Sirmacis z przewagą 4,6s nad Gryazinem. Podium ze stratą 5,2s uzupełnia Marijan Griebel. Czwarte miejsce zajmuje Suárez (+6,4s), a piąte Jan Černý (+16,9s). Tomasz Kasperczyk i Damian Syty są aktualnie na siódmej pozycji ze stratą 32,2s. W klasie ERC Junior U27 lideruje Chris Ingram. Na drugim miejscu jest Jari Huttunen (+2,9s), a na trzecim Karel Kupec (+37,2s). Na początku rywalizacji świetnie radzili sobie Aleks Zawada i Grzegorz Dachowski. Do trzeciego odcinka specjalnego zajmowali trzecie miejsce w klasyfikacji, jednak potem wypadli z drogi i stracili ponad dwie minuty. Obecnie polska załoga zajmuje dziewiąte miejsce (+2:59,2s).