Rally di Roma Capitale 2019: Basso najlepszy w generalce, Poloński w ERC2!
Rally di Roma Capitale 2019 (OS 4-6)- Basso na prowadzeniu, Habaj poza trasą
Gryazin na prowadzeniu, Łukasz Habaj tuż za podium po odcinku kwalifikacyjnym Rally di Roma Capitale
Wypadek podczas Eifel Rallye Festival 2019
„Będzie długo, długo nic, a później ja” – Sebastian Luty zawodnik w szybkim wózku
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Quentin Gilbert liderem JWRC

Wykorzystując swoje doświadczenie w Rajdowych Mistrzostwach Świata, Quentin Gilbert i Renaud Jamoul wygrali inauguracyjną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów (FIA Junior WRC). Francuska załoga startująca Citroenem DS 3 R3-Max pokonała drugiego na mecie Niemca Christiana Riedemanna i trzeciego Norwega, Ole Christiana Veiby’ego. Gilbert wygrał także rywalizację w WRC-3 oraz wśród samochodów napędzanych na jedną oś.

W pierwszej rundzie wystartowało dziesięć załóg. Najpierw prowadzenie objął Irlandczyk Daniel McKenna, który liderował po pierwszych, czwartkowych próbach. Spóźnił się jednak na start do drugiego odcinka i dostał 2 minuty 20 sekund kary, przez co spadł aż na szóste miejsce. Skorzystał tego wspominany wcześniej Gilbert i zaczął budować swoją przewagę. Drugi praktycznie do końca piątku był jego rodak, Terry Folb. Praktycznie, bo na ostatniej próbie tego etapu w jego DS 3 awarii ulega silnik i Francuz wycofuje się z rajdu. Jego losy podzielił także McKenna, u którego zepsuła się skrzynia biegów.

Gdy pierwsze miejsce było już raczej pewne, walka rozgrywała się pomiędzy Norwegiem Veiby i Niemcem Riedemannem. Ten drugi odrobił na sobotnich odcinkach ponad dwie minuty i przed niedzielnymi plasował się już tylko 10,7s za drugim w klasyfikacji Norwegiem.

Finałowy etap to spokojna jazda Gilberta do mety po zwycięstwo. – Wygrana to wspaniały początek sezonu. Zespół wykonał fantastyczną pracę i nasz DS 3 pracował jak marzenie. Udało się pojechać naprawdę dobrze, choć ostatni etap był bardzo trudny, ponieważ musieliśmy utrzymywać pozycję. Podejmowaliśmy dobre decyzje przy wyborach opon i przez to mogłem jechać szybko. Teraz musimy jeździć tak do końca sezonu!

Riedemann cisnął jednak wystarczająco mocno i na przedostatnim odcinku awansował na drugą lokatę. – Jestem bardzo szczęśliwy z ukończenia na drugim miejscu mojego pierwszego Monte Carlo. To naprawdę trudny rajd. Poprawialiśmy się z odcinka na odcinek i ten wynik jest nagrodą za to. W Portugalii będziemy poznawać nowe drogi. Zaczynam czuć, że jestem już trochę doświadczony na szutrach, więc musimy zrobić dobry wynik aby walczyć o mistrzostwo.

Trzecie miejsce wywalczył Ole Christian Veiby, praktycznie debiutujący na asfaltach. – Nie mogę w to uwierzyć, że ukończyliśmy pierwszą rundę FIA Junior WRC na podium! To niesamowite. Brałem udział do tej pory tylko w jednym rajdzie asfaltowym. Jestem bardzo szczęśliwy i nie mogę doczekać się kontynuacji sezonu w DS 3!

Końcowa klasyfikacja:
1. Quentin Gilbert / Renaud Jamoul 4:08:32,7
2. Christian Riedemann / Michael Wenzel +2:23,7
3. Ole Christian Veiby / Anders Jaeger +2:12,3
4. Simone Tempestini / Matteo Chiarcossi +5:28,4
5. Yohan Rossel / Benoit Fulcrand +11:27,7
6. Alessandro Re / Giacomo Ciucci +12:04,5
7. Kornel Lukacs / Mark Mesterhazi +20:02,4
8. Charlotte Dalmasso / Marine Delon +39:10,4
Do Góry