Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Hayden Paddon rozmawia z M-Sportem o przyszłości w WRC
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Bez kategorii

Ptaszek o szczegółach współpracy z Orlenem

Dzisiaj podczas konferencji Orlen Teamu niespodziewanie podano informacje o dołączeniu do zespołu Huberta Ptaszka i Macieja Szczepaniaka. Wsparcie tej załogi stanowi zapowiedź większego zaangażowania się koncernu w rozwój rajdów płaskich. Jak na razie wiemy, że Hubert z Maciejem wystartują w następnym sezonie w siedmiu eliminacjach WRC 2. Co więcej zdradził nam sam kierowca?

W poprzednim sezonie obserwowaliśmy cię w aż trzech samochodach klasy R5. Fordem Fiestą przejechałeś najmniej rajdów. Dlaczego zdecydowałeś się akurat na to auto?

Tak naprawdę decyzja nie została jeszcze w 100% podjęta. Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z M-Sportem, dlatego też przedstawiliśmy tutaj to auto. Ciężko jest podjąć finalną decyzję czym będziemy jechać. Trzeba tu zwrócić uwagę na wiele aspektów, czyli zespół i wszystkich ludzi dookoła. Trzeba wszystkich darzyć dużym zaufaniem i stworzyć taki zespół, który będzie w stanie sprostać twoim wymaganiom i nie będzie cię blokował. Przeprowadziliśmy wiele rozmów, a wiele jeszcze przed nami. Na tę chwilę wiem na pewno, że Maciek zostaje ze mną, że mamy dużego partnera w postaci koncernu PKN Orlen. To będzie moja baza, na której będę opierał wszystkie dalsze rozmowy.

Mówisz o zmianie zespołu; czy oprócz ludzi odpowiadających za przygotowanie twojego auta masz na myśli również resztę osób cię otaczających?

Nie, w zespole jest wielu ludzi, o których się nie mówi. Strasznie dużo osób, które składają się na sukces. Oni napędzają mnie, a ja napędzam ich. Oni dają mi tego konika, który pokazuje mi, gdzie powinienem być, i co powinienem robić. Dużo im zawdzięczam.

Czy współpraca z Orlenem jest długotrwałym projektem?

Na razie jest to tylko sezon 2017, ale zrobię oczywiście wszystko, aby to była długa współpraca.

W przyszłym sezonie pojawisz się w siedmiu rundach mistrzostw świata. Czy już wiesz, jakie to będą rajdy? W których czujesz się najpewniej?

Zdecydowanie najlepiej czuję się na szutrze. W Australii notowaliśmy naprawdę nieduże straty do Lappiego. Musimy znaleźć w miejsca, w których możemy przyspieszyć.  Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych pewniaków. Jesteśmy w trakcie układania naszego planu, ale na pewno chcemy pojechać dwa dalekie rajdy, a resztę sezonu przejechać w Europie. Nie chcemy również, aby starty mocno się na siebie nakładały. Chcę mieć czas na treningi psychiczne i fizyczne. W tym roku jeździliśmy bardzo dużo, ale w następnym pojedziemy mniej, aby przyłożyć się do jakości naszych występów.

Jak duży wpływ będzie miała taka taktyka na twoją jazdę?

Istotne jest to, że będę miał czas na odpoczynek. Organizm musi się zregenerować po rajdzie. Będę mógł w pełni skoncentrować się na zadaniu. W tym roku spędziłem ponad 200 dni poza domem, a kiedy byłem w Polsce to też nie siedziałem w domu, tylko cały czas odbywałem spotkania i rozmowy. Czasu w domu było mało, ale moja rodzina jest wyrozumiała i mam nadzieję, że tak pozostanie.
Do Góry