Kategoria: WRC

Powstanie Toyota Yaris R5

fot. facebook/TOYOTAGAZOORacingWRC

Zespół Tommiego Mäkinena planuje budowę samochodu klasy R5. Ma on powstać na bazie Toyoty Yaris. Prace nad autem będą prowadzone w Estonii, podczas gdy rozwój topowej rajdówki WRC, w dalszym ciągu będzie odbywał się w Finlandii. Podobne rozwiązanie stosuje już M-Sport Ford ze swoją bazą w Polsce. Pojawiają się już także nieco dokładniejsze terminy związane z pracami. Jak zauważa portal rallye-magazin, samochód powinien być gotowy do 2020 roku.

Tommi Mäkinen, szef zespołu, dla redakcji rallye-magazin:

Prędzej czy później chcemy zaoferować auto klasy R5. W tej chwili oceniamy projekt. W Finlandii koncentrujemy się na samochodach WRC. Pomysły związane z R5 chcemy realizować w Estonii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt wizualny zaczniemy jesienią tego roku, natomiast prace rozwojowe planujemy rozpocząć na wiosnę 2019. Juho Hänninen byłby dobrym kierowcą testowym.

Yaris R5 z pewnością pomoże zawodnikom uczestniczącym w programie TOYOTA GAZOO Racing Rally Challenge. Startując na przykład w WRC2, muszą korzystać z Fiest R5, nie mając odpowiedniego samochodu ze swojej stajni. W program ten włączony jest między innymi Takamoto Katsuta, zwycięzca ostatniego Rajdu Szwecji, właśnie w klasie WRC2.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry