Kategoria: Wirtualne

Podsumowanie sezonu WRSMP 2015

Wirtualne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski w sezonie 2015 rozpoczęły się od wielkiej rewolucji, na którą kierowcy ścigający się w symulatorze Richard Burns Rally czekali od wielu lat. Tymi zmianami był całkowity upgrade fizyk aut, jak również dodanie ich najnowszych specyfikacji, dzięki czemu każdy jeżdżący od wielu lat w RBR startował z poziomu zero, ucząc się od nowa bardziej realnych zachowań aut, co dodało mnóstwa emocji na 9 rajdach wchodzących w skład WRSMP 2015. Jak i parę poprzednich sezonów, tak i w roku 2015, gdyby nie dołączenie do rozgrywek przez ekipę E-RAJDY Rajdu Polski, byłby to całkowicie asfaltowe zmagania.

2a7c4da434a05Średnio w każdej rundzie WRSMP pojawiało się 200 zawodników, którzy przez cały sezon przejechali łącznie – 104 odcinki specjalne, które przełożyły się na prawie 830km, wyłaniające tegorocznych mistrzów.

Sezon 2015 rozpoczął się od Rajdu Świdnickiego, który wygrał Tomek Natanek w VW Polo WRC, obejmując prowadzenie na przedostatnim odcinku specjalnym rajdu i z niewielką różnicą czasową nad Pawłem Kaluschą w Fordzie Fieście WRC i Kubą Cebulskim w Citroenie DS3 WRC. Pierwsze miejsca w klasach zajęli: RC2 (R5) Mariusz Chraścina, PWRSMP (N4) Łukasz Kazubek, RC3 (R3) Aleksander Bogusławski o 0,54 s nad Marcinem Błońskim, RC4 (R2) cruz, RGT (GT) Patryk Grodzki, H/A Paweł Świech.

Drugi – Rajd Karkonoski, to wygrana Jakuba Masiarka kontrolującego przez cały rajd poczynania rywali w Citroenie DS3 WRC nad Piotrem Gazdą w VW Polo WRC i jadącym Fordem Fiesta R5 Mateuszem Lisowskim – zwycięzcą klasy RC2. Pozostałe klasy wygrywają: PWRSMP – Daniel Frajda, RC3 – hoek, RC4 – ponownie cruz, RGT – Marcin Makałowski wyprzedzając na ostatnim oesie Dominika Sawickiego, H/A – Adam Haupt.

9d1791a4b7c7dTrzecią rundą był Rajd Gdański, który wyłonił kolejnego zwycięzcę klasyfikacji generalnej, a tym razem najszybszy okazał się Dawid Kapica w VW Polo WRC, ale jego przewaga nad drugim Tomkiem Natankiem również w VW wyniosła tylko 2,58 s. Trzeci na mecie zameldował się Jakub Masiarek w Citroenie DS3 WRC. Klasę RC2 ponownie wygrywa niesamowicie szybki Mateusz Lisowski, PWRSMP – Łukasz Kazubek tylko 1,32 nad zwycięzcom tej klasy z Karkonoszy, RC3 – to kolejne zwycięstwo hoek’a, RC4 – Kamil Karpiel, RGT – Dawid Wieczorek 1,09 s nad Marcinem Makałowskim, H/A – Hubert Solczyński.

Rajd Polski – to aż 21 odcinków specjalnych po luźnej szutrowej nawierzchni, na której najlepiej poradził sobie zwycięzca rajdu Karkonoskiego Jakub Masiarek w swoim Citroenie. Tuż za nim dojeżdża prezentujący niesamowite tempo Mateusz Lisowski w Peugeocie 207 S2000 EVO Plus, i Łukasz Góralik w VW Polo WRC. Zwycięzcy klas: PWRSMP – Daniel Frajda, RC3 – Michał Podsiadło, RC4 – Arkadiusz Nieroda, RGT – Artur Kusto, H/A – Ariel Łęcki.

Piąty w sezonie Rajd Rzeszowski – i Jakub Masiarek w dalszym ciągu prezentuje świetną formę wygrywając rajd, jednakże rywale mu nie odpuszczają i drugi na mecie Piotr Gazda ma tylko 5,49 s straty, trzeci dojeżdża Mateusz Majerski. Klasy: RC2 – Kamil Żurawlew, PWRSMP – Łukasz Kazubek, RC3 – Mateusz Przyszlakowski, RC4 – na ostatnim oesie różnicą 1,9 s wygrywa cruz nad Kamilem Karpielem, RGT – Dawid Wieczorek, H/A – Adam Haupt.

Rajd Wisły był szóstą rundą WRSMP – na którym, dominację Jakuba przerywa Mateusz Majerski z aż ponad minutową przewagą nad Hubertem Poczwardowskim, który w aucie klasy WRC wygrywa na ostatnim oesie walkę Mateuszem Lisowskim w aucie klasy R5 o dokładnie 0,06 s. W klasach: PWRSMP – Marcin Marciniec o 1,83 s wygrywa z Łukaszem Kazubkiem, RC3 – Marcin Błoński, RC4 – Kamil Karpiel, RGT – Dominik Sawicki, H/A – Maciej Ślefarski.

729_matusz_lisowski_karkonoski_3Rajd Nadwiślański – kolejny rajd na swoje konto zapisuje Jakub Masiarek tylko z niecałą 7s przewagą nad kolejnym niezwykle szybkim kierowcą auta klasy R5 Marcinem Kowalem i Mateuszem Majerskim, który na ostatnim oesie rajdu wyprzeda Mateusza Lisowskiego również w aucie klasy R5 wygrywając z nim o 0,17 s. Klasy: PWRSMP – Łukasz Kazubek, RC3 – hoek, RC4 – Michał Worytko, RGT – Dominik Sawicki, H/A – Mateusz Szkuta.

Przedostatni w sezonie 2015 Rajd Dolnośląski wygrywa Mateusz Majerski przed Piotrem Gazdą i Patrykiem Grodzkim (Jakub Masiarek po niedostarczeniu powtórki przejazdu do weryfikacji otrzymał regulaminową karę i stracił szansę na tytuł mistrzowski). Klasy: RC2 – Mateusz Lisowski, PWRSMP – Łukasz Kazubek, RC3 – hoek, RC4 – Michał Worytko, RGT – Daniel Zarychta, H/A – Mateusz Szkuta.

Rajd Armałów – ostatnia runda WRSMP – to bezpieczna jazda lidera cyklu Mateusza Majerskiego, który kończy rajd na 9 miejscu, ale w zupełności wystarcza mu to by świętować tytuł Mistrza klasyfikacji generalnej i klasy RC1 (WRC) sezonu 2015 Wirtualnych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajd wygrywa Partyk Ścieszka przez Hubertem Poczwardowskim i Markiem Jagiełło w aucie klasy R5. Klasy ostatniego rajdu sezonu wygrywają: PWRSMP – Marcin Marciniec, RC3 – hoek, RC4 – Arkadiusz Nieroda, RGT – Dominik Sawicki, H/A – Ariel Łęcki.

nadwislanski_goralik_autor_rudzinskiW całym sezonie w klasyfikacji generalnej nie było dominacji jednego zawodnika, dopiero na rundę przed końcem rozgrywek poznaliśmy lidera, który dowiózł zwycięstwo do końca i gratulujemy Mateuszowi Majerskiemu zdobycia tytułów mistrzowskich, przed Hubertem Poczwardowskim i Jakubem Masiarkiem, którzy w klasyfikacji RC1 (WRC) zamienili się miejscami. W klasie RC2 (R5) również do samego końca trwała emocjonująca walka o tytuł mistrzowski, który ostatecznie zdobył Mateusz Lisowski przed Mariuszem Chrasciną i Kamilem Żurawlewem. W PWRSMP (N4) tytuł najlepszego kierowcy w klasie pewnie zdobywa Łukasz Kazubek, drugi jest Daniel Frajda, a trzeci Marcin Marciniec. Klasę RC3 wygrywa Marcin Błoński, wyprzedzając hoek’a i Michała Rubajczyka. W klasie RC4 ostatecznie triumfuje Arkadiusz Nieroda nad Michałem Worytko i Kamilem Karpielem. Klasę RGT pewnie wygrywa Dominik Sawicki przed Arturem Kusto i Dawidem Wieczorkiem. W klasie H/A tytuł najlepszego kierowcy wywalczył Adam Haupt nad Mateuszem Szkutą i Hubertem Soloczyńskim. Najlepszym zespołem sezonu 2015 został Killaz Motosport, drugie miejsce przypada zespołowi, który od dwóch lat bezustannie pnie się w górę klasyfikacji – Rookie Rally Team, trzecie miejsce dla Wheel Stand Pro VRT.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Wirtualnym Kryterium Asów – Rajdzie Barbórka Warszawka – do którego może przystąpić każdy zawodnik z Polski.
Lista zgłoszeń już została otwarta, a rajd startuje 25 stycznia.

E-RAJDY.PL gorąco zaprasza wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił za kierownicą wymarzonej rajdówki w nadchodzącym sezonie Wirtualnych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2016 – emocje realistyczne!

Tekst: e-rajdy.pl

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry