76. Rajd Polski 2019: Mikołaj Marczyk sprawdzi swoje tempo w ERC
111 nazwisk na liście Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross w Toruniu. Są nowe twarze!
Tomasz Jurkun i Marek Kozdroń podsumowują start w 3. rundzie Tarmac Masters 2019
Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Mistrzostwa Polski Rallycross, Rallycross

Podsumowanie sezonu PRX 2016

Fot. Facebook/PRX

Rallycross jest dyscypliną sportu motorowego, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Również w Polsce możemy zaobserwować wzrost zainteresowania tą dyscypliną, co pokazały Mistrzostwa Polski Rallycross (PRX) 2016. Czas na krótkie podsumowanie przed rozpoczęciem nowego sezonu.

Tor Lausitzring

Sezon PRX w 2016 roku wystartowały za granicą. Tor Lausitzring zgromadził sześćdziesięciu zawodników na liście startowej, w tym osiemnaście „potworów” z klasy SuperCars. Także na lokalnym podwórku nie zabrakło rajdowych gwiazd, które postanowiły spróbować swoich sił w walce na torze. Mowa tutaj o Tomaszu Kucharze i Pawle Hankiewiczu. Pierwszy zadebiutował w zawodach rallycrosowych za kierownicą Subaru Imprezy, drugi wystartował po raz pierwszy w nowym dla siebie samochodzie, Skodzie Fabii MkII. Po emocjonującej walce na torze w SuperCars wygrywa Paweł Hankiewicz. Drugi był Mikołaj Otto, trzeci na metę wjechał Tomasz Kuchar, debiutant. W klasie SuperNationals wygrywa Alan Wiśniewski przed Marcinem Perzyną i Pawłem Melonem

Tor w Toruniu

Druga runda PRX zaplanowana została w Toruniu. Do rywalizacji zgłosiło się sześćdziesiąt samochodów. Nie zabrakło kluczowych nazwisk jak Hankiewicz, Czarnecki i Gagacki. Swoje kolejne kroki w Rallycrossowych zawodach stawiał także popularny QHR. Efektowne i efektywne przejazdy, częsta zmiana lidera i walka do ostatnich metrów o zwycięstwo – tak kibice zapamiętali rundę z Torunia. Triumfatorem pierwszego starcia na polskiej ziemi został Marcin Gagacki, drugie miejsce należało do Czarneckiego, trzeci na metę zaledwie 0,01 sekundy za wiceliderem wpadł Kuchar.

W SuperNationals z rywalizacji wyeliminowany na skutek defektu został zwycięzca pierwszej rundy Alan Wiśniewski. Swoją szansę wykorzystał Paweł Melon, który rozważną jazdą w nowym samochodzie zapewnił sobie pierwsze miejsce. Druga lokata należała do Roberta Górniaka.

Dzielna klasa SeicentoCup zdominowana została przez Łukasza Grzybowskiego.

Tor Vilkyciai

Trzecie starcie ponownie odbyło się za granicą. PRX połączyło siły z rallycrossowymi Mistrzostwami Litwy oraz z Rallycross Challenge Europe. Zawody przeprowadzono na torze Vilkyciai na Litwie. Największą gwiazdą polskiej reprezentacji z pewnością był Jakub Przygoński. Drugi raz w sezonie na najwyższy stopień podium wskoczył Paweł Hankiewicz. Druga lokata dla Sarunasa Gilkasa w Lancerze, trzecie miejsce należało do Przygońskiego w Fabii MkI. Niestety dla Kuchara litewska runda zakończyła się defektem silnika.

Klasa SuperNational ponownie padła łupem Wiśniewskiego, drugi był Melon, a trzeci Perzyna. SecientoCup powtórnie zdominował Łukasz Grzybowski

Tor w Sedlcanach

Czwarta runda na torze w Sedlcanach w Czechach była przełomowa dla QHRa, który wygrał po raz pierwszy w swojej rallycrossowej karierze. Drugi był Otto. Pecha miał natomiast Hankiewicz. Po zderzeniu z czeskim zawodnikiem, nie mógł kontynuować walki o jak najlepszy wynik. Tym samym najlepszy rezultat w PRX osiągnął Michał Palczewski.

Klasa SuperNational pokazała kolejny raz w sezonie ogromny potencjał. Szczególnie niesamowity atak Wiśniewskiego i jego Saxo z trzeciej linii na pierwsze miejsce. Dalej walkę ze sobą stoczyli Melon i Zoll, którzy w takiej kolejności wpadli na metę. SeicentoCup znów dla Grzybowskiego.

Tor w Bednarach 

Następnie w sezonie nadszedł czas na debiut najnowszego toru w Bednarach. W finale nie zabrakło emocji, co tylko potwierdza, że w rallycrossie nie można być pewnym niemal niczego. Na starcie błąd popełnił Kuchar – obrócił samochód. Wydawało się, że szanse na bardzo dobry wynik zostały zaprzepaszczone. Tutaj dało znać o sobie piękno tej dyscypliny. Mikołaj Otto w Lancerze i Hankiewicz w Fabii rywalizowali ze sobą. Niestety z dalszej jazdy Otto wyeliminował Pucher, który zderzył się z dotychczasowym liderem i pozbawił szans na zwycięstwo, ponieważ awarii uległo jego turbo. Szaleńczą pogoń kontynuował Kuchar. Ostatecznie udało mu się wyprzedzić Hankiewicza. Tym samym odniósł historyczne zwycięstwo i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej SuperCars.

Bednary nie były szczęśliwe dla Melona, którego BMW najpierw ucierpiało w starciu z jednym z zawodników, a później w biegu finałowym doszło do awarii silnika, która doprowadziła do pożaru. Bezkonkurencyjny w SuperNational dalej Wiśniewski. Drugie miejsce dla Zolla, najniższy stopień podium przypadł Górniakowi w Clio. W SeicentoCup ponownie najszybszy był Grzybowski.

Tor w Słomczynie

Sezon 2016 zakończyły zawody na torze w Słomczynie, po których mistrzem PRX w SuperCars został Tomasz Kuchar nie mogły przejść bez emocji. Otto uderzył w tym samochodu Marcina Gagackiego, a szaleńczą pogoń po błędzie wykonywał Kuchar. Ostatecznie kolejność na mecie Otto, drugi Kuchar, a trzeci Gagacki została zmieniona przez decyzję sędziów, którzy nałożyli na Otto karę pięciu sekund za uderzenie w Gagackiego, na skutek czego spadł na trzecie miejsce. Z problemami ze skrzynią biegów borykał się Wicemistrz Polski Hankiewicz, przez co rundy nie może zaliczyć do udanej. Trzecie miejsce w sezonie przypadło walczącemu zaciekle Mikołajowi Ottowi.

Mistrzowską koronę w SuperNationals założył Alan Wiśniewski w Saxo, wicemistrzostwo dla Pawła Melona i jego BMW E36, najniższe miejsce na podium dla Łukasza Zolla w M3.

Niekwestionowanym liderem w SeicentoCup został Łukasz Grzybowski. Drugie miejsce wywalczył Jakub Wyszyński, a trzecie Łukasz Kulesza.

 

Klasyfikacja sezonu PRX 2016 w klasie SuperCars:
 1. Tomasz Kuchar (Subaru Impreza RX) – 146
 2. Paweł Hankiewicz (Skoda Fabia MKII) – 128
 3. Mikołaj Otto (Mitsubishi Lancer) – 127
 4. Marcin Gagacki (Mitsubishi Lancer) – 67
 5. Maciej Palczewski (Subaru Impreza) – 64
 6. Dariusz Topolewski (Mitsubishi Lancer) – 49
Klasyfikacja sezonu PRX 2016 w klasie SuperNationals:
 1. Alan Wiśniewski (Citroen Saxo VTS) – 164
 2. Paweł Melon (BMW E36) – 143
 3. Łukasz Zoll (BMW M3) – 133
 4. Daniel Krzysiak (BMW E36) – 104
 5. Marcin Perzyna (BMW E36) – 101
Klasyfikacja generalna sezonu PRX 2016 w klasie SeicentoCup:
 1. Łukasz Grzybowski (Fiat Seicento) – 155
 2. Jakub Wyszyński (Fiat Seicento) – 118
 3. Łukasz Kulesza (Fiat Seicento) – 71
 4. Marcel Grudzinski (Fiat Seicento) – 70
 5. Damian Oleksiak (Fiat Seicento) – 65
 6. Piotr Budzyński (Fiat Seicento) – 24

Kto w sezonie 2017 będzie odgrywał pierwsze skrzypce? Czy Mistrzem Polski drugi raz z rzędu zostanie Tomasz Kuchar w nowym Citroënie C4? O tym dowiemy się już niebawem.
Do Góry