Kategoria: WRC

Pierwsza wygrana Tänaka w Toyocie

fot. Toyota Gazoo Racing

Dziesięć z osiemnastu odcinków specjalnych wygrał Ott Tänak podczas Rajdu Argentyny. Estoński kierowca, wraz z pilotem Martinem Järveoją, popisali się świetną dyspozycją i ostatecznie zwyciężyli w piątej rundzie WRC, z przewagą ponad 37 sekund nad drugim Thierrym Neuville’m.

Na początku rajdu nie zanosiło się jednak na dobry rezultat. Załoga Toyoty już na drugim odcinku specjalnym uderzyła w kamień i zaliczyła spin. Ott mówił w wywiadach, iż w wyniku tego incydentu uszkodzony został układ kierowniczy. Ostatecznie po drugim oesie mieli prawie 24 sekundy straty do lidera. Dobre czasy na kolejnych próbach owocowały awansami w klasyfikacji.

Ott Tänak, dla redakcji oficjalnego portalu mistrzostw świata:

Nie spodziewałem się wygranej po pierwszym odcinku. Może marzyłem o podium kiedy byłem już tak daleko od prowadzenia. Otrzymaliśmy jednak jakąś zachętę, zaczęliśmy mocno naciskać. Samochód działał świetnie.

Naprawdę mocno naciskałem, będąc na krawędzi, przez cały dzień w piątek. W sobotę trochę naciskałem, ale już nie tak bardzo, a w niedzielę jechaliśmy oczywiście bardziej bezpiecznie. W miarę, jak przewaga rosła, mogliśmy kontrolować sytuację.

Sukces estońskiej załogi był pierwszą ich wygraną w barwach zespołu Toyoty.

Tommi Mäkinen, szef teamu:

To jest absolutnie fantastyczny wynik dla naszego zespołu. Ott był silny w weekend. Oczywiście, w ostatnim dniu jechał spokojniej, ale te odcinki były trudne i nie było sensu ryzykować tej fantastycznej wygranej. To jego pierwszy tryumf dla nas, który przypadł dodatkowo na jeden z najtrudniejszych rajdów. Wszyscy widzieli, że nasz samochód może działać w tych warunkach i że jest wystarczająco mocny.

[…] Mieliśmy trochę wzlotów i upadków, więc ta wygrana jest naprawdę ważna. Wiedzieliśmy, że mamy dobre osiągi w aucie, a teraz w końcu mamy świetny wynik w nagrodę za ciężką pracę, którą zespół wykonał. Mamy nadzieję, że będziemy to kontynuować.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry