Craig Breen i Paul Nagle dołączają do Hyundaia w Rajdzie Finalndii 2019!
76. Rajd Polski 2019 to walka nie tylko w „generalce”
„Mam ogromny apetyt na rozwój” – Beata Borowicz podsumowuje start w 4. rundzie MPRC 2019
Kuchar, Mazurkiewicz, Sokulski i Budzyński wygrali finały IV rundy Oponeo MPRC!
4. runda MPRC 2019: zacięta rywalizacja w czasie kwalifikacji w Toruniu
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Ogier: te prędkości można porównać tylko z Finlandią

Rywalizacja na Mazurach należy do najszybszych rund w kalendarzu WRC. Zeszłoroczny Rajd Polski załoga Ogier/Ingrassia wygrała uzyskując średnią prędkość ponad 121 km/h. Oznacza to, że połowę odcinków specjalnych pokonała z gazem wciśniętym do połogi. Szybszy od Rajdu Polski jest tylko Rajd Finlandii. – Po jednym z wolniejszych, teraz czas na jeden z szybszych rajdów – mówi Jost Capito, dyrektor Volkswagen Motorsport, przed zmaganiami w Polsce. – Musimy w końcu zapiąć wyższe biegi w Mistrzostwach Świata – dodaje.

W najbliższy weekend niemiecki zespół tradycyjnie już reprezentować będą trzy załogi: Sébastien Ogier/Julien Ingrassia, Andreas Mikkelsen/Anders Jæger i Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila. Szczególnie emocjonująco zapowiada się rywalizacja między dwoma pierwszymi duetami. Obaj kierowcy dobrze radzą sobie na szybkich odcinkach specjalnych. Mimo to większe sukcesy w Mikołajkach odnosił dotychczas Ogier. – Rajd Polski jest imprezą, której naprawę każdego roku nie mogę się doczekać – komentował Francuz. – Duże prędkości uzyskiwane na odcinkach można porównać tylko z Finlandią. Lubię takie trasy, bo pasują do mojego stylu jazdy. Poza tym, mam tylko pozytywne wspomnienia związane z Polską. Zwyciężyłem tutaj dwie ostatnie rundy.

Ogier zwrócił także uwagę na nawierzchnię. Aktualni Mistrzowie Świata, liderując w klasyfikacji generalnej, po raz kolejny wyjadą na trasę jako pierwsza załoga „oczyszczająca” odcinki. W Polsce jednak wysoka pozycja startowa nie jest aż tak dużą wadą, jak choćby w Rajdzie Włoch. Szuter na Mazurach ma inną charakterystykę, co daje szansę na zwycięstwo również załogom z początków listy startowej.

Aktualnie trzeci w klasyfikacji generalnej Mikklesen również ma nadzieję na dobry występ. Dwa ostatnie starty w Mikołajkach zakończył na drugim stopniu podium. – Liczę, że będziemy walczyć o czołowe pozycje – mówił. – Moim celem jest uzyskanie drugiego miejsca w generalce. Chcemy także zmniejszyć stratę do Sébastiena Ogiera. To na pewno nie będzie łatwe, ale damy z siebie wszystko, aby opuścić Rajd Polski z tak dużą ilością punków, jak to tylko możliwe.

Szansę na wysoką pozycję na mecie ma także trzeci duet Volkswagena – Latvala/Anttila. Zwycięzcy dwóch ostatnich Rajdów Finlandii nie mają jednak do tej pory szczęścia na Mazurach. W dwóch ostatnich rundach zajmowali piąte miejsca. – Miałem problemy ze znalezieniem właściwego tempa podczas dwóch ostatnich Rajdów Polski – podsumowywał Latvala. – Chciałbym to teraz poprawić, gdyż jeszcze nigdy nie udało mi się stanąć tutaj na podium. Drugie miejsce we Włoszech przywróciło mi pewność siebie. Teraz chcę awansować na wyższą pozycję w klasyfikacji generalnej, chociaż wiem, że nie będzie to łatwe.

Rywalizacja w Mikołajkach rusza w czwartek. Zachęcamy do śledzenia aktualności z tras oraz relacji na żywo na naszym portalu.
Do Góry