RaceForce 1 – nowy projekt w polskim motorsporcie
Ott Tänak zdominował Rajd Estonii!
Rajd Elektrenai 2019: Duet Mikołaj Marczyk / Szymon Gospodarczyk najszybszy z Polaków
Kacper Wróblewski chce wykorzystać doświadczenie z Rajdu Polski na Litwie
Najnowszy Ford Fiesta R5 czeka na oficjalny test w Rajdzie Estonii
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: WRC

Ogier: to najlepszy sposób na rozpoczęcie sezonu

Rajd Monte Carlo był udany dla zespołu M-Sport Ford World Rally Team. Szóste zwycięstwo w tej imprezie odnieśli Sébastien Ogier i Julien Ingrassia. Dodatkowo szóste miejsce zajęli Elfyn Evans i Daniel Barritt. Taki wynik zaowocował prowadzeniem teamu Malcolma Wilsona z klasyfikacji zespołów.

Malcolm Wilson, szef zespołu:

Ten sezon będzie bardziej zacięty niż kiedykolwiek wcześniej i udało się nam rozpocząć go perfekcyjnie. Każdy marzy o wygraniu Rajdu Monte Carlo, więc zwycięstwo tutaj jest fantastyczne. Sébastien i Julien mieli wszystko pod kontrolą. Widzieliśmy błędy popełniane przez niemal wszystkich, dlatego nie miały one aż takiego znaczenia. Naprawdę nie ma lepszych strategów niż ten duet i nie powinno być to zaskoczeniem, ponieważ są niepokonani (w Monte Carlo przyp red.) od pięciu lat.

Elfyn miał pecha w czwartkowy wieczór, kiedy stracił tak dużo czasu. Realnie mógł walczyć o czwarte miejsce, gdyby warunki były nieco lepsze. Jeśli nasz plan udałoby się zrealizować w stu procentach to walka o podium była w zasięgu Evansa. Bryan miał udany debiut w nowym Fordzie Fiesta WRC. Zmiana pilota na kilka godzin przed oficjalnym startem nie mogła być dla niego łatwa, ale udało się przejechać rajd w inteligentny sposób, wiele ucząc się, co jest dobrą podstawą do dalszych kroków, gdy wróci do zespołu na Korsyce.

Mark Rushbrook, dyrektor Ford Performance Motorsport:

Gratuluję Sébastienowi i i Julienowi kolejnego zasłużonego zwycięstwa. To idealny początek sezonu i fantastycznie jest widzieć nowego Forda Fiestę, jako triumfatora w tak prestiżowej imprezie, jak Rajd Monte Carlo. Zespół wykonał doskonałą robotę, walcząc z niekorzystnymi warunkami na odcinkach specjalnych.

Praca, którą Malcolm wykonał razem z ekipą w czasie przerwy zimowej, zaczyna przynosić określone efekty, dlatego będziemy wspierać M-Sport, żeby zapewnić dobre wyniki przez cały rok.

Sébastien Ogier:

W Rajdzie Monte Carlo zawsze stawiamy czoła trudnym warunkom, jednak w tym roku było naprawdę ekstremalnie. Nie sądzę, że kiedykolwiek miałem tyle problemów z doborem opon, dlatego zwycięstwo w tej sytuacji jest fantastyczne.

Myślę, że wszyscy popełnili błędy, w tym ja, ale prawie niemożliwe było przejechanie rajdu perfekcyjnie. Na szczęście my zrobiliśmy kilka niewielkich błędów, a kiedy mieliśmy już dobrą sytuację, staraliśmy się jak najlepiej sobie poradzić, jednak w tych warunkach to nigdy nie jest łatwe.

To najlepszy sposób na rozpoczęcie sezonu i muszę pogratulować całemu zespołowi, ponieważ wszyscy ciężko pracowali i wiem, że są zadowoleni z tego rezultatu. Konkurencja jest bardzo mocna, a my zaliczyliśmy dobry początek, który jest ważny.

Elfyn Evans:

To była trudna edycja Rajdu Monte Carlo, a my mieliśmy szczególnie trudny początek, tracąc tak dużo czasu na pierwszym odcinku specjalnym. Przez kilka następnych dni myślałem, że byliśmy w tym i tym miejscu, jeśli chodzi o prędkość, jednak popełniliśmy zbyt wiele małych błędów. Jeśli chodzi o dokonywanie odpowiednich wyborów, we właściwym czasie nie byliśmy na nie gotowi, dlatego to kosztowało nas dobry wynik. Pocieszeniem jest dobra prędkość, jednak musimy być lepsi.

Debiut za kierownicą najnowszej generacji Forda Fiesta WRC ma za sobą Bryan Bouffier razem z Xavierem Panseri. Ostatecznie Rajd Monte Carlo skończyli w pierwszej dziesiątce, zajmując ósmą lokatę.

Bryan Bouffier:

Nasze przygotowanie przed rajdem prawdopodobnie nie było najlepsze, ale zrobiliśmy, co w naszej mocy, żeby było w porządku. Mieliśmy naprawdę dużo różnych warunków na drodze, ale muszę powiedzieć, że w tym samochodzie lubiłem jechać w każdych okolicznościach.

Na pewno wiele nauczyłem się o tym, jak samochód funkcjonuje i reaguje, ale to jeszcze nie jest to, czego potrzebuję. To dobry początek i nie mogę doczekać się kolejnych doświadczeń, kiedy wrócę za kierownicę na Korsyce.

M-Sport wystawił swoje załogi także w kategorii WRC2 – najlepiej poradził tam sobie Teemu Suninen.

Teemu Suninen:

Wszyscy wiedzą, że jest to bardzo trudny rajd, jednak w tym roku było trudniej, niż się spodziewałem. W piątek szło nam dobrze, jednak musieliśmy wycofać się z rywalizacji. Wielkie podziękowania dla mechaników, którzy naprawili samochód i mogliśmy wrócić na odcinki specjalne, kręcąc solidne czasy.

Bez błędu byłby to bardzo dobry wynik, ale najważniejsze, że wiele się nauczyłem o wyborze opon i jak jeździć w błotnistych warunkach. Następnie jedziemy do Szwecji z Fiestś WRC, co sprawia, że na samą myśl o tym zaczynam się uśmiechać.
Do Góry