Jan Kopecky i Pavel Dresler wygrywają Rajd Barum 2019!
Kajetanowicz pojedzie Volkswagenem Polo GTI R5 w Rajdzie Niemiec 2019
Aleksiej Łukaniuk nie zamierza wygrać Rajdu Barum za wszelką cenę
Hayden Paddon rozmawia z M-Sportem o przyszłości w WRC
Marcin Wrona debiutuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Bez kategorii

Ogier: musimy być gotowi od samego początku

Zespół M-Sport zakończył sezon 2017, jako mistrz wśród producentów. Dodatkowo Sébastien Ogier wspólnie z Julienem Ingrassia sięgnęli po koronę w klasyfikacji indywidualnej. Ekipa Malcolma Wilsona otrzymała od Forda oficjalne wsparcie w 2018 roku, dzięki czemu Rajdowe Mistrzostwa Świata (WRC) będą jeszcze bardziej zacięte. Mimo tego cel zespołu pozostaje niezmienny – obrona wywalczonych tytułów w nowym sezonie.

Malcolm Wilson,  szef zespołu:

W zeszłym roku byliśmy świadkami najbardziej udanego sezonu w motorsporcie (dla M-Sportu, przyp. red.) i chcemy kontynuować to w 2018 roku. Ciężka praca nie została przerwana, wszyscy pracowali wytrwale, żeby zacząć obronę tytułu na wysokim poziomie. Zakończyliśmy dwie sesje testowe i determinacja w zespole jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Osiągnięcie znaczących korzyści w pakietach na podstawie obowiązujących przepisów może być niemal nieosiągalne, dlatego razem z naszymi partnerami pracujemy nad udoskonaleniem tego, co było już naszą mocną stroną.

Każdy zespół może sięgnąć po mistrzostwo, dlatego rywalizacja będzie jeszcze bardziej zacięta. Trudno przewidzieć, kto zakończy zawody na szczycie, a to samo w sobie jest fantastyczne dla tego sportu. Sébastien, Elfyn i Bryan, to kompetentni i inteligentni kierowcy, którzy mogą wygrać w Monte Carlo. To musi być nasz cel, natomiast okaże się co będzie. Poza tym jak każdy fan rajdów nie mogę doczekać się początku tego ekscytującego sezonu.

Sébastien Ogier:

Rozpoczynamy nowy sezon imprezą, która jest dla mnie prawdziwym wyzwaniem – Rajdem Monte Carlo. To moja domowa runda, dlatego zawsze chcę dać z siebie wszystko. Jednak walka o najlepsze wyniki nie jest łatwa. W zeszłym roku osiągnęliśmy coś wspaniałego. W 2018 roku pragniemy to powtórzyć, ale będziemy musieli ciężko nad tym pracować. Konkurencja jest bardzo wymagająca. Każdy zespół posiada zwycięski samochód i dobrego kierowcę, więc wszyscy są zagrożeniem, dlatego musimy być gotowi od początku.

To bardzo trudny początek sezonu. Ostateczny test w ekstremalnych warunkach od śniegu, przez asfalt na oblodzonej nawierzchni kończąc. Wszystko w czasie jednego odcinka specjalnego. Z pewnością nie jest to łatwe. Przez to dobry wynik daje dużą satysfakcję. W tym roku zaczniemy od największego wyzwania tego rajdu. Odcinka specjalnego Sisteron, przejeżdżanego w odwrotnym kierunku po zmroku. Nie jest to o wiele trudniejsze, ale to Monte. Jest to zawsze wyzwanie i tak będzie od pierwszego odcinka w tym roku.

Elfyn Evans:

Rajd Monte Carlo to jedna z tych rund, na którą czeka każdy kierowca. Zawsze mówiłem, że oferuje jedne z najlepszych dróg asfaltowych na świecie, ale o tej porze stają się one prawdziwym wyzwaniem. Zakończyliśmy dwa dni testów w mieszanych warunkach. Droga za każdym razem nieco ewoluowała, a to wspaniale jeśli chcesz poczuć możliwe najlepiej to, czego oczekujesz na rajdzie. Czasami może to działać jako obosieczny miecz, ponieważ utrudnia obranie jednego kierunku w ustawieniach samochodu.

Ogólnie mamy za sobą dwa dobre dni testów i czujemy się dosyć dobrze przygotowani. Monte zawsze jest loterią i wszystko może pójść w inną stronę, ale jesteśmy gotowi do startu sezonu. Chcemy rozpocząć rok na wysokim poziomie, dlatego damy z siebie wszystko i zobaczymy, co się stanie.

Bryan Bouffier:

Odkąd dowiedziałem się, że wystartuję najnowszym Fordem Fiesta WRC w Monte Carlo, ten rajd nie nadchodzi wystarczająco szybko! Jest to jedna z moich ulubionych rund w kalendarzu, a start za kierownicą rajdowego samochodu nowej generacji, to spełnienie marzeń. Mam duże doświadczenie w Rajdzie Monte Carlo, które pomaga czytać drogę i dostosowywać tempo do warunków, ale ten rajd nigdy nie jest łatwy.

Jest to jedna z najtrudniejszych rund w kalendarzu i jedyną receptą na sukces jest znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy doborem opon, tempem na odcinku oraz ostrożną jazdą. Jako Francuz czuję się, jak w domu podczas Rajdu Monte Carlo i nie mogę doczekać się. Rozpoczniemy zrelaksowani. Zamierzamy przede wszystkim dobrze się bawić. Jeśli przy okazji uda się zdobyć kilka punktów dla zespołu do klasyfikacji to będzie niesamowite!

M-Sport Ford World Rally Team w Rajdzie Monte Carlo wystawi także reprezentantów w kategorii WRC2. Éric Camilli i Teemu Suninen pojadą Fiestami R5.

Éric Camilli:

Rajd Monte Carlo to moja domowa runda, na którą zawsze czekam. To mój czwarty start i mam nadzieję, że pomoże mi doświadczenie. Coś zawsze może zdarzyć się na Monte, jednak taka dodatkowa wiedza powinna pomóc, jeśli chodzi o czytanie drogi, kiedy naciskać lub odpuszczać na odcinku specjalnym. Konkurencja jest wymagająca, ale mamy nadzieję na dobry wynik. Ten rajd nie wybacza błędów, dlatego musimy ciężko pracować i dokonywać właściwych wyborów. Musimy być sprytni i dać z siebie wszystko.

Teemu Suninen:

To mój drugi start w Rajdzie Monte Carlo, więc nie mamy dużego doświadczenia na tych drogach. Moim głównym celem jest jechać dobrze, nawet w trudnych warunkach, których nie brakuje na tym rajdzie! W kategorii WRC 2 jest duża konkurencja, ale dołożymy wszelkich starań, żeby dowieźć do mety jak najwięcej. Jestem bardzo zadowolony z M-Sportu i kolegów z zespołu. Nie ma lepszego kierowcy, od którego można się uczyć niż Sébastien Ogier. Wszyscy są bardzo otwarci jeśli chodzi o pomoc i porady, dlatego jest to najlepsze miejsce, w którym mogę poprawić swoją jazdę.
Do Góry