Kategoria: WRC

Neuville i Gilsoul wygrywają 74. Orlen Rajd Polski!

Trzecie zwycięstwo w tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) dla duetu Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC). Belgowie byli najlepsi na polskich odcinkach w okolicach Mikołajek i z przewagą ponad minuty staną na najwyższym stopniu podium. Dzięki triumfowi zbliżyli się do liderujących w klasyfikacji sezonowej Sebastiena Ogiera i Juliena Ingrassi (Ford Fiesta WRC).

Niedzielny etap zawodów rozgrywany był w deszczowej aurze. Po nocnych opadach w wielu miejscach na trasie stała woda, a sama nawierzchnia była niezwykle śliska. Już na drugiej próbie (OS 21, Paprotki 1) przekonał się o tym Tanak, który wypadł z trasy i po uderzeniu w drzewo musiał wycofać się z zaciętej walki o zwycięstwo. Dzięki temu niezagrożenie na pierwszym miejscu dojechał Neuville, pokonując o 1:23,9s Paddona z Marshallem (Hyundai i20 Coupe WRC) oraz o 2:20,8s wspomnianego już Ogiera.

Na czwartym miejscu uplasowali się Sordo i Marti (+2:47,4s, Hyundai i20 Coupe WRC), piąta pozycja to Lefebvre i Moreau (+3:11,8s, Citroen C3 WRC), którzy awansowali na nią po przygodzie na ostatniej próbie debiutujących w Fieście WRC Suninena i Markkuli (+3:16,8s). Na siódmym miejscu ukończyli Ostberg i Floene (+3:39,6s, Ford Fiesta WRC), na ósmym Evans i Barritt (+4:39,1s, Ford Fiesta WRC). W dziesiątce uplasowali się jeszcze Mikkelsen i Jaeger (+4:43,5s, Citroen C3 WRC) oraz Hanninen i Lindstrom (+4:53,7s, Toyota Yaris WRC).

Przewaga Ogiera w klasyfikacji sezonowej zmalała do jedenastu punktów. Francuz ma teraz 160 punktów, Neuville 149. Latvala awansował na trzecią pozycję (113), czwarty jest Tanak (108), piąty Sordo (82). Dalej Evans (57), Paddon (51), Hanninen (30), Meeke (27), Lefebvre (22).

W klasyfikacji WRC-2 zwyciężył Veiby, pokonując o 32,9s Tidemanda. Podium uzupełnił Gilbert (+4:20,3s), wszyscy w Skodach Fabiach R5. Szóste miejsce zajęli Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski, tracąc ponad osiem minut (Ford Fiesta R5).