Na torze Vilkiciai zobaczymy 72 kierowców Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross
Rally di Roma Capitale 2019: Basso najlepszy w generalce, Poloński w ERC2!
Rally di Roma Capitale 2019 (OS 4-6)- Basso na prowadzeniu, Habaj poza trasą
Gryazin na prowadzeniu, Łukasz Habaj tuż za podium po odcinku kwalifikacyjnym Rally di Roma Capitale
Wypadek podczas Eifel Rallye Festival 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: HRSMP, RSMP

Motul HRSMP 2019 – zapowiedź przed 47. Rajdem Świdnickim-Krause 2019

Jedne z najbardziej kultowych odcinków specjalnych, które składają się na 47. Rajd Świdnicki-Krause, otworzą sezon w Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Na załogi w rajdówkach sprzed lat czeka dziewięć prób sportowych o łącznej długości 119 km.

Legendy na legendarnych trasach

Rajd Świdnicki ma stałe miejsce w kalendarzu mistrzostw Polski od 1978 roku. Trudno sobie wyobrazić sezon bez ścigania na trasach w Górach Sowich. Do 2010 roku impreza rozgrywana była pod nazwą “Elmot” – od Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy. Zakład zamknięto w 2009 roku, dwa lata później zmieniła się nazwa imprezy, ale jej klimat i organizacja pozostają na najwyższym poziomie.

Rajd Świdnicki aż kipi historią. To tu po pięć razy zwyciężali Marian Bublewicz i Janusz Kulig, cztery zwycięstwa mają na swoim koncie Andrzej Koper i Kajetan Kajetanowicz. A to nazwiska, których nie tylko kibicom rajdowym, mówią wiele. Motul HRSMP dba o pamięć o historii rajdów, dlatego cieszy, że oprócz stawki współczesnych samochodów, aż 22 załogi w autach sprzed lat staną na starcie na świdnickim rynku.

Mistrzowie powracają

Jako pierwszy na trasę ruszą zwycięzcy zeszłorocznej historycznej klasyfikacji generalnej oraz mistrzowie Polski w kategorii FIA 3 – Piotr Zaleski i Piotr Szadkowski, którzy będą się ścigać niesamowitym Porsche 911 SC. Nie zabraknie też mistrza silnie obsadzonej kategorii FIA 4 – Elefanta, który kolejny sezon będzie rywalizował w BMW 318is. Jednym z jego rywali będzie Filip Stopa, który w poprzednim sezonie wywalczył tytuł w PZM 5. Na tytuł liczą z pewnością Robert Luty, który rywalizuje w piekielnie mocnym Subaru Legacy, oraz Marek Suder w Fordzie Sierra Cosworth 4×4.

Na trasę wyruszy też najbardziej dostojna rajdówka – FSO Syrena 104 Tomasza Curyły, a także prawdziwe rajdowe legendy – Lancia Fulvia Coupe prowadzona przez Andrzeja Wodzińskiego, Saab 96 V4 Rally Pawła Hoffmana i Fiat 125p Piotra Kiepury. Cieszy też powrót po rocznej przerwie Artura Rowińskiego w Audi Quattro.

Patelnie walimskie stałym punktem programu

Dla uczestników Motul HRSMP 47. Rajd Świdnicki-Krause zacznie się w sobotę 27 kwietnia, o 15:30 od uroczystej ceremonii startu na rynku w Świdnicy. Następnie kierowcy zmierzą się z trzema odcinkami specjalnymi – dwukrotnie pojawią się na ulicach Świdnicy, a pomiędzy nimi będą ścigać się na trasie próby Rościszów – Walim (8,4 km).

W niedzielę do przejechania będą dwie pętle po trzy odcinki specjalne, a pierwsi
zawodnicy ruszą na trasę o godz. 9:27. W trakcie jednej sekcji załogi pokonają trzy oesy, w tym próbę Walim-Zagórze (18,2 km), która przebiega przez jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na rajdowej mapie Polski, czyli legendarne już „patelnie walimskie”. Przed godz. 13 historyczne rajdówki pojawią się w serwisie przy OSiR w Świdnicy, co będzie wyśmienitą okazją dla kibiców, by zobaczyć wszystkie samochody na raz, a nawet zamienić słowo z kierowcami i pilotami – pasjonatami rajdowej historii. Rajd zakończy ponowny przejazd odcinków specjalnych z pętli porannej, a ceremonia mety odbędzie się na świdnickim rynku o 17:20
Do Góry