76. Rajd Polski 2019: Mikołaj Marczyk sprawdzi swoje tempo w ERC
111 nazwisk na liście Oponeo Mistrzostw Polski Rallycross w Toruniu. Są nowe twarze!
Tomasz Jurkun i Marek Kozdroń podsumowują start w 3. rundzie Tarmac Masters 2019
Rajd Sardynii 2019: drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w WRC 2!
Michał Rokita i Wojciech Habuda wygrywają 50. Rajd Festiwalowy 2019
previous arrow
next arrow
Slider


Kategoria: Rallycross

Montalegre z Kaczmarskim w World RX

W najbliższy weekend w Portugalii na torze Montalegre rozegrane zostanie drugie spotkanie z FIA World Rallycross Chapionship w sezonie 2017. Podobnie jak w Barcelonie obiekt w sąsiadującej Portugalii charakteryzuje się zmienną nawierzchnią. To blisko półtora kilometra składającego się w sześćdziesięciu procentach z asfaltu i czterdziestu z szutru krętego toru, który szczególnie przypadł do gustu Petterowi Solbergowi. Norweg jest autorem najszybszego okrążenia ustanowionego na poziomie 00:38,939, a także zwycięzcą z ubiegłego roku.

Tak o swoim sukcesie w 2016 roku wypowiedział się Mr. Hollywood:

Moja druga wygrana w Montalegre w trzech startach. Mimo, że nie mieliśmy najszybszego samochodu, zrobiliśmy wszystko jak trzeba pod koniec wyścigu. Nic nie równa się z wygraną przed portugalskim tłumem i nie mam nic przeciwko, żeby zrobić to jeszcze raz.

Do rywalizacji zgłoszonych jest dwudziestu dwóch zawodników, w tym oczywiście osiemnastu kierowców Supercars WRX na czele z triumfatorem pierwszej rundy aktualnego sezonu, Mattiasem Ekströmem w Audi S1.

Początek sezonu nie mógł być lepszy, teraz czas na walkę w Montalegre. Mam dobre i złe wspomnienia z zeszłego roku. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, aż do półfinału, gdzie błąd kosztował mnie udział w finale

– wspomina Mattias Ekström.

Nie zabraknie również zawodników teamu PSRX Volkswagen Sweden – Pettera Solberga i Johana Kirstofferssona. Konkurować z nimi będą zdobywający coraz więcej doświadczenia koledzy z Team Peugeot Hansen – Timmy Hansen, Sébastien Loeb i Kevinem Hansen. Dawki emocji i efektownej jazdy nie powinien pozbawić kibiców Ken Block. Razem ze swoim zespołem Hoonigan Racing Division w Fordzie Focusie RS RX powalczy o najlepszy możliwy wynik. Czarnym koniem w Portugalii może ponownie okazać się Timo Scheider z drużyną MJP Racing Team Austria. W tym doborowym towarzystwie znalazł się także Martin Kaczmarski.

Jestem zadowolony z tego, co wydarzy się w 2017 roku. Od dawna marzyłem o konkurowaniu z najlepszymi kierowcami w Mistrzostwach Świata Rallycross. Rywalizacja z nimi, to jedno z największych wyzwań w mojej karierze. Zdaję sobie sprawę z poziomu trudności, ale cieszę się, jak dziecko. Będę walczył i dam z siebie 110%

– komentuje Kaczmarski.

Polak wystartuje w większości rund Mistrzostw Europy Rallycross oraz w wybranych zawodach rangi światowej na kontynencie europejskim. Podobnie jak Kaczmarski starty pomiędzy WRX a ERX będzie dzielił Renne Muennich w Seacie Ibizie RX. Co ciekawe „europejska” grupa zawodników w Portugalii zostanie rozszerzona o kierowców startujących w Mistrzostwach Europy Rallycross Super 1600. Do tego interesującego cyklu zgłosiło się trzydziestu kandydatów. Na liście widnieje mistrz tej kategorii, Kristian Szabo – Węgier łączący siły z Volland Racing, łotewską ekipą Artisa Baumanisa.

Pokrzyżować plany aktualnemu mistrzowi chce Jussi-Petteri Leppihlame z Set Promotion, jednak nie jest w tym sam – na tytuł Mistrza Europy zęby ostrzy sobie Urlik Linnemann z Danii. To wszystko sprawia, że warto poświęcić więcej uwagi rywalizacji na poziomie europejskim.

Harmonogram II rundy FIA Rallycross Championship:

21 kwietnia (piątek):

 • 16:00 – konferencja prasowa z udziałem J.Kristofferssona, T.Scheidera, T.Hansena i A.Bakkeruda

22 kwietnia (sobota):

 • 10:00 – trening dla wszystkich kategorii
 • 13:30 – wyścig Q1 Super 1600 i World RX
 • 15:00 – wyścig Q2 Super 1600 i World RX
 • 16:20 – konferencja prasowa najlepszej trójki po Q2 z World RX

23 kwietnia (niedziela):

 • 09:00 – trening dla wszystkich kategorii
 • 10:30 – wyścig Q3 World RX i Super 1600
 • 12:00 – wyścig Q4 World RX i Super 1600
 • 13:50 – wyścig półfinałowy Super 1600
 • 14:00 – POCZĄTEK TRANSMISJI NA ŻYWO 
 • 15:00 – wyścig półfinałowy World RX, finał Super 1600 i World RX
Do Góry