Kategoria: Wirtualne

Marek Jagiełło wygrywa na wirtualnych Azorach!

Po trzech rajdach Virtual Rally Championship wzorowanych na Mistrzostwach Świata przyszła pora na odwzorowanie w wirtualnej rzeczywistości pierwszej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy, Rajdu Azorów. Impreza zlokalizowana na należącej do Portugalii wyspie była drugim w tegorocznym kalendarzu rajdem rozegranym na szutrze, jednak poziom przyczepności z jakim zmierzyli się kierowcy nijak miał się do tego doświadczonego w Rajdzie Meksyku. Co więcej, podczas drugiego dnia rywalizacji warunki atmosferyczne okazały się fatalne, padał deszcz, a tuż nad drogami zawisła gęsta mgła.

W fatalnych warunkach najlepiej odnalazł czempion drugiego z ubiegłorocznych cykli firmowanych przez WR.pl, wirtualny Mistrz ERC, Marek Jagiełło. Zawodnik startujący Fiestą WRC w swoim stylu „zabił” rajd systematycznie z oesu na oes powiększając swoją przewagę. Pewną jazdą wyprzedził na mecie drugiego zawodnika o nieco ponad minutę. Aż do 13. próby (przy 16 zaplanowanych) wydawało się, że pewny pozycji tuż za liderem może być Dennis Zeťák. Niestety, pechowe uderzenie w niewidoczną przeszkodę zakończyło świetny rajd słowackiego zawodnika. Za plecami Dennisa, fantastyczny pojedynek o 2. miejsce stoczyli kierowcy liderujący w punktacji całego cyklu, Jerzy Bogdanowicz oraz Tomasz Wach. Tym razem to zawodnik Automobilklubu Polskiego wykazał się lepszą odpornością na stres. Pojedynek toczony na setne części sekundy zakończyła bowiem „miękka rolka” Bogdanowicza na Power Stage’u. Na pocieszenie, zawodnikowi tym razem startującemu w dość egzotycznym już Mini WRC pozostało 3. miejsce w rajdzie.

Wśród aut z grupy RC2 poza zasięgiem już po raz drugi w tym sezonie był Marek Peter. Czeski kierowca Citroena DS3 R5 swoją przewagę zbudował w drugiej części rajdu, podczas której zawodnicy musieli zmagać się z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Ciekawy pojedynek o 2. miejsce zaserwowali kibicom Marcin Zmysłowski oraz Łukasz Kazubek. Na suchych oesach zdecydowanie szybsze tempo prezentował Kazubek, nawiązując nawet walkę o prowadzenie w klasie. W gorszych warunkach jednak jego tempo już tak nie imponowało. Sytuację wykorzystał Zmysłowski i dzięki fantastycznej szarży i odrobieniu w 2. dniu ponad 30 sekund wskoczył na miejsce wicelidera.

Rywalizacja aut kategorii R3 klasyfikowanych w klasie VRC3 przyniosła absolutną dominację Ryszarda Czechowicza. Kierowca Citroena prowadził od startu do mety i z przewagą ponad minuty odniósł już 3. zwycięstwo w sezonie. Tym razem najszybszym z rywali okazał się być Daniel Zarychta, który również przejechał spokojny rajd, dysponując tempem niewystarczającym do pogoni za Czechowiczem, ale spokojnie wystarczającym do zdystansowania kolejnych zawodników o ponad 40 sekund. Po twardym boju z Robertem Bartnikowskim, 3. miejscem na podium mógł cieszyć się natomiast Kamil Karpiel.

Wyjątkiem od reguły nie okazały się być zmagania w klasie VRC4, bowiem również wśród najwolniejszych „osiek” zwycięzca, Eneko Celayeta, zbudował bezpieczną, minutową przewagę nad zawodnikiem z 2. miejsca, którym okazał się być Piotr Juszczyk. Pozycja wicelidera nie przyszła mu jednak łatwo, ponieważ aż do 11. oesu należała ona do Tomasza Natanka, który jednak nie uniknął błędu i ostatecznie odpadł z rajdu po wypadku. Najniższy stopień podium przypadł w udziale przedstawicielowi gospodarzy, Portugalczykowi, Oscarowi Estevezowi.

W klasyfikacji zespołowej w najlepsze trwa dominacja ekipy Killaz Motorsport, której zawodnicy zameldowali się na podiach każdej z klas. Na drugim miejscu już po raz trzeci w sezonie sklasyfikowano broniący zeszłorocznych tytułów Rookie Rally Team. Ekipa RRT zbliżyła się do rywali, jednak brak punktującego zawodnika w klasie VRC1 nie pozwoliła na walkę o tryumf. 3. miejsce w Rajdzie Azorów zajął natomiast hiszpański zespół Come Over Gaming.

4. runda VRC przeszła do historii. Tym razem w każdej z klas znalazł się zawodnik, który potrafił „oderwać” się od pogoni i kontrolując przewagę odnieść komfortowe zwycięstwo. Ciekawe, czy podobny trend utrzyma się w kolejnych rundach Mistrzostw. Najbliższy sprawdzian, już od na krętych drogach Korsyki. Zapraszamy na stronę organizatora.

Zobacz również:

komentarzy
Do Góry